וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הופסקו עבודות בניית הגדר באזור אריאל

16.6.2004 / 13:32

העבודות בכפר איסכאכא הופסקו לאחר שמפגינים ישראלים ופלסטינים יידו אבנים וניפצו שמשת טרקטור. החיילים הדפו המפגינים עם גז מדמיע

עבודות בניית הגדר סביב אריאל הופסקו לאחר שמתפרעים באיסכאכא יידו אבנים וניפצו שמשות של טרקטור, במחאה על בניית גדר ההפרדה. בקול ישראל דווח כי במהלך ההתפרעות ירו חיילים רימוני גז בניסיון להדוף את מאות המפגינים, פלסטינים וישראלים.

בתוך כך, היום עתרו מועצת הכפר בית סירא ליד מכבים ועשרות מתושבי הכפר לבג"ץ נגד תוואי הגדר. עורך דינם, מוחמד דחלה, אמר כי עקב העבודות הופקעו באזור כ-500 דונם, בעיקר מטעים. בקול ישראל דווח כי העבודות באזור היו אמורות להתחיל היום, אך השופט התורן, אדמונד לוי, הוציא צו מניעה זמני עד לבירור העתירה.

כתבי ה"ארץ" ארנון רגולר ונתן גוטמן מוסיפים:

דובר משרד החוץ האמריקאי, ריצ'ארד באוצ'ר, מתח אתמול ביקורת חריפה על ישראל בעקבות הדיווחים האחרונים על בניית גדר ההפרדה באזור אריאל בניגוד להסכמות שהושגו עם ארה"ב. באוצ'ר אמר כי "עמדתנו היא ברורה - הגדר מהווה בעיה". הוא ציין כי הבעיה עם הגדר היא בכך שהיא קובעת מראש את גבולות הקבע, גורמת להחרמת שטחים של פלסטינים ומכבידה על חייהם. "זו הגישה שהצגנו לישראלים", אמר באוצ'ר והוסיף: "אנו פעילים כל הזמן בעניין זה ונוסיף להיות פעילים".

בחילופי המכתבים בין הנשיא בוש לראש הממשלה שרון ב-14 באפריל, סוכם כי ישראל תדאג לכך שגדר ההפרדה לא תפגע בתושבים הפלסטינים וכי היא תהיה זמנית ולא קבועה, באופן שלא יכריע מראש את שאלת גבולות הקבע.

קטע הגדר ממזרח לאריאל יושלם עד מאי 2005

בתחילת השבוע פורסם ב"הארץ" כי ישראל החלה בפעולות לבניית גדר ההפרדה ממזרח לעיר אריאל ולהתנחלויות קדומים ועמנואל. לפני כשבועיים מסרו נציגי משרד הביטחון לפסטתינים מהעיירה סלפית, שמדרום לאריאל, צווי הפקעה ראשונים לקרקעות שעליהן תיבנה הגדר - שתגיע למרחק של כ-20 קילומטרים מהקו הירוק.

ראש מינהלת פרויקט קו התפר במשרד הביטחון, נצח משיח, אמר ביום ראשון ל"הארץ" כי בניית קטעי הגדר ממזרח לאריאל, עמנואל וקדומים תושלם לפי התכנון עד מאי 2005.

לפני כשבועיים נפגשו נציגי המינהל האזרחי באזור עם גורמים פלסטיניים רשמיים, והציגו להם את הצווים בצירוף מפה המפרטת את השטח שיופקע: קטע באורך 3.5 קילומטרים וברוחב 100 מטר, בין אריאל לסלפית. צווי הפקעה נוספים באזור עמנואל, באזור קרני שומרון ובאזור קדומים יתפרסמו בשבועות הקרובים, ולאחר מכן תחל בניית הגדר בלב הגדה.

השטחים שיופקעו באזור סלפית הם החלק הדרומי של מה שמכונה במערכת הביטחון "ציפורניים" - קטעים של גדר ההפרדה שיקיפו את ההתנחלויות הגדולות בגדה ממזרח. ה"ציפורניים" העיקריות בקטע זה של הגדר מתוכננות סביב קדומים בצפון; עמנואל וקרני שומרון במרכז; ואריאל בדרום.

בעתיד מתוכננות הציפורניים להתרחב למה שמכונה "אצבעות" - ולהתחבר לקו הירוק. קטע זה של גדר ההפרדה, אם יוקם בתוואי המתוכנן, יספח שטח של 150 קמ"ר מהגדה לשטח ישראל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully