וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ישבנים לוהטים

טל גרנות, גיא בן-רומנו, צילם: תומר אלרן

15.6.2004 / 14:25

סערה בעקבות הדוכנים שהציבה חברת 'אסקייפ' ביום הסטודנט בת"א• באחד דוגמן ודוגמנית הורידו את בגדיהם לקצב הודעות SMS • באחר התבקשו המבקרים להצליף על ישבנן של בובות בחוטיני • סטודנטיות: "זו השפלה למין הנשי" • החברה בתגובה: "מתנצלים"

בין אם זו הייתה הכוונה מלכתחילה ובין אם רק תוצר לוואי, הדוכן שהציבה חברת 'אסקייפ' ביום הסטודנט בתל אביב הצליח לעורר תשומת לב יתירה בקרב רבים מן המבקרים בו, לאו דווקא בהקשר חיובי . למי שבחר להדיר רגליו מהאירוע השנוי במחלוקת, הרי תיאור קצר אך קולע למה שאירע: בדוכן של חברת 'אסקייפ', קו הצעירים של חברת פלאפון, הוצבו שלוש בובות, נעדרות ראש וחלק עליון, כשהן כורעות על ארבע ("דוגי סטייל") וישבניהן חשופים ומעוטרים בחוטיני. מעל הדוכן נתלה שלט בנוסח הבא: "תן מכה בתחת. אה... סליחה, ישבן! עצור את הגלגלים על ה-esc וקבל פרס". הפרסים (תיק או כפכפים) ניתנו למי שהצליח להצליף על הישבנים בעוצמה חזקה מספיק על מנת להביא את שלושת הגלגלים (הדומים לגלגלי מכונות הימורים) להיעצר על סמל החברה. לצד דוכן זה, הוצב כלוב (הנקרא SMStrip) ובו גבר ואישה שמפשיטים אחד את השני בהדרגה בעבור כל שלושים הודעות טקסט שנשלחו למספר שפורסם.

סטודנטים רבים שביקרו בדוכן או עברו במקום הביעו זעזוע מאופי הדוכנים. "זעזע אותי לראות איזה שימוש הם עשו בגוף האישה. ממש סחרו בו בשביל להרוויח כסף", אומרת נועה שטלז, סטודנטים לסוציולוגיה. "זה ממש כמו שבמועדון חשפנות אנשים משלמים בשביל ראות אישה מתפשטת, רק שפה זה מקבל לגיטימציה מהאוניברסיטה. למה, כי זה פלאפון? כי זה תחת כסות של פרסומת? על אותו עיקרון יכולתי לחשוב שהם מפרסמים מועדון חשפנות".
טלי זוהר (25), הנדסה: "לא הייתי משתתפת בחיים, זו השפלה למין הנשי ובאותה מידה זו הייתה השפלה למין הגברי לו היה שם גבר. אני חושבת שכל הפרסומות שלהם מגעילות".
נועה אלקלעי (23), עבודה סוציאלית: "מה שהיה מאד עצוב לראות זה את התור הארוך בדוכן, של סטודנטים שרצו להצליף בבובה כדי לזכות בעט. לצערי הם השיגו את מטרתם, והדוכן עורר הרבה עניין. גם אני, שהתנגדתי, באתי לראות במה מדובר".
שירלי קליינמן (24), כלכלה וסוציולוגיה: "זה היה תחתונים של זונות מתל ברוך. ניחא בחורה אבל למה תחתונים של זונה? זה הופך את זה ל'סליזי' ומעורר קונוטציה של זנות".

"העניין עם ההצלפה לא מפתיע אותי", אומרת פרופ' דפנה למיש, ראש החוג לתקשורת. "זה מאד מוכר מעולם הפרסום בו מקשרים בין מין ואלימות. מציגים נשים כזונות - הן הרי רק מתות שיצליפו בהן בכל הזדמנות. זה חלק מהצגת המיניות המשפילה הזו. כמובן שסוג כזה של פרסום עובר את גבול הטעם הטוב, התופעה הזו היא עוד סימפטום לתופעה מוכרת בעולם הפרסום, של רדוקציה של נשים. לא מתייחסים אליה כאל אדם שלם, אלא כאל כלי לקבלת תגמול בתמורה ליחס הזה של גברים. בחברה שבה מעשים של אלימות הולכים וגואים, ובפרט מעשי אלימות כלפי נשים, סוג כזה של פרסומות מחזק תפיסה שאלימות כלפי נשים היא לגיטימית".

איך את מסבירה את זה שגם בנות השתתפו בפעילות בדוכן?
"לעיתים כדי להפגין כמה סטודנטיות הן עצמאיות ומשוחררות הן לוקחות חלק בניסיון להראות שהיא חזקה כמו גברים, בבחינת 'אני אחל'ה גבר'. אנחנו שבויות באותה שטיפת מוח שפרסומות הן חלק מהתהליך. זה שהם משפילים אותנו תוך כדי זו תופעה צדדית".

לצד התגובות השליליות, נמצא גם מי שאהב את הדוכנים, או סתם היה אדיש אליהם. "זה לא מפריע לי מה שקרה שם, וגם לא מפתיע אותי", אומר אריק רובינשטיין (28), סטודנט להנדסת אלקטרוניקה. "אנחנו חברה וקהל יעד זולים. תראה פרסומות ברמה בחו"ל - ותבין שלא צריך בחורות ערומות בשביל לפרסם. לא השתתפתי, כי זה נראה לי אינפנטילי, וכנראה שבגלל זה גם זה לא מזיז לי יותר מדי".
ארז זיידה (27), ביולוגיה ומחשבים: "לא רק שאני לא חושב שזה צורם, אני חושב שזה הרמוני. מבחינתי שיציבו את זה בכל השערים בכניסה לאוניברסיטה ויתנו את הכניסה בעוצמת הפליק שאתה נותן. כן ירבו. אני מצטער על זה שפספסתי את זה ביום הסטודנט, ובזבזתי זמן במקומות אחרים. 'אסקייפ' חברה נהדרת, ואם היד שלי לא הייתה מתעייפת מה'ספנקים' אז הייתי מעביר את הערב בלשלוח מאתיים הודעות טקסט כדי להפשיט את הבחורה".
מאגודת הסטודנטים, המפיקה את יום הסטודנט, נמסר בתגובה: "אגודת הסטודנטים שוללת מסרים שפוגעים בציבור כלשהו, אולם מנגד יש להבין כי אסקייפ, כמו חברות מסחריות אחרות שפעלו ביום הסטודנט, ניסתה להתחרות על תשומת הלב של הסטודנטים ועשתה זאת בדרך השיווקית שהיא מצאה לנכון. חשוב לציין, כי בעזרת אותן חברות מסחריות לא נדרשים הסטודנטים לשלם עבור מגוון המופעים והפעילויות, בשונה מאוניברסיטאות אחרות. יום הסטודנט האחרון מומן בעזרת גיוס חסויות בשווי 1.5 מיליון שקלים. כל ההכנסות מהאירוע הועברו לטובת מלגות ופעילויות העשרה לרווחת הסטודנטים.
חברת 'אסקייפ' מסרה בתגובה: "פעילויות יום הסטודנט של 'Esc' התקיימו באווירת פאן והומור במטרה לגרום לסטודנטים ולצעירים שהשתתפו באירוע הרבה כיף והנאה המהווים חלק מערכי המותג .
החברה קיימה פעילות זו למען הסטודנטים, ללא כל כוונה לפגוע ברגשות ציבור המשתתפים, אך מתנצלת באם הייתה פגיעה שכזו".

Teza1@walla.co.il

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully