וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הממונה על ההגבלים: התנהגות הבנקים מונופוליסטית

14.6.2004 / 21:56

דרור שטרום בדק ומצא כי אין הבדל בעמלות הנגבות בחמשת הבנקים הגדולים ממשקי הבית. שטרום נותן להם 30 יום להשיב. הבנקים משדרים "עסקים כרגיל"

הממונה על ההגבלים העסקיים, דרור שטרום, שלח היום מכתב לראשי חמשת הבנקים הגדולים בישראל בו הוא מודיע להם כי מבדיקת נתוני העמלות והריביות שהם גובים ממשקי הבית עולה כי על פניו ההתנהגות שלהם היא כשל קבוצת ריכוז. כלומר, שאין תחרות אמיתית בין הבנקים ובפועל הם גובים תעריפי עמלות דומים או זהים בסוגים רבים של עמלות ללא סיבה מוצדקת.

כפי שפורסם לראשונה ב"הארץ" החל שטרום בחקירה לפני כארבעה חודשים, זאת עקב טענות כי הבנקים אינם מתחרים על משקי הבית בתחומי העמלות והריביות. כך למשל כאשר אחד הבנקים מעלה עמלה מסויימת, תוך מספר שבועות גם הבנקים המתחרים מעלים את אותה עמלה בשיעור דומה או זהה. הדבר בולט בעיקר בעמלת השורה, שבשנים האחרונות היא כמעט זהה בכלל הבנקים, וכאשר בנק אחד העלה אותה, תוך מספר שבועות גבו מרבית הבנקים אותה עמלה בדיוק.

הטענה של הרשות לבנקים היא כי לא מתקיימת תחרות ולכן הבנקים הגדולים מתנהגים בפועל כמו מונופול, כלומר גובים תעריף אחיד כאילו היו חברה אחת גדולה. הרשות דחתה בעבר טענה של הבנקים על כך שהתחרות המשוכללת היא זו שהביאה לעמלות דומות. ברשות אמרו בעבר כי במקרה של תחרות המחירים מגיעים לרמה של עלות שולית ואילו כיום התעריפים אינם קשורים לעלות של הבנקים.

קהל הלקוחות הוא שבוי

במכתבו, שטרום מודיע לבנקים כי הוא עורך להם שימוע ותוך 30 יום הם מתבקשים להגיב על הטענות שהרשות מעלה. שטרום ביקש מהבנקים מידע כיצד הם קובעים את תעריפי העמלות זאת כדי לבדוק האם השיקול הוא כלכלי. זאת מכיוון שלא אחת נראה כי הבנקים מעלים את העמלות רק מכיוון שהם יכולים, שכן לקוחות בודדים מוכנים לעבור בין הבנקים בגלל עמלות זולות יותר ולמעשה קהל הלקוחות בישראל הוא שבוי.

אם יוחלט בסופו של דבר להכריז על הבנקים כקבוצת ריכוז יש לרשות להגבלים עסקיים סמכות לטפל בבנקים כאילו היו מונופול. כלומר, הרשות יכולה לתת לבנקים הוראות כדי לפתח את התחרות בתחום העמלות והריביות. כך למשל הרשות יכולה לפקח על התעריפים של עמלות מסוימות. המכתב נשלח לבנקים הפועלים, לאומי, דיסקונט, המזרחי והבינלאומי ואולם ייתכן והרשות תחליט כי רק חלק מהבנקים מתנהגים כקבוצת ריכוז.

בבנקים סירבו להגיב באופן רשמי על מכתבו של שטרום. הם שידרו "עסקים כרגיל" ואמרו כי אין כל חדש במכתבו, לעומת ההצהרות שלו בחודשים האחרונים כי הוא בודק התנהגות ריכוזית של הבנקים. בבנקים לומדים את המכתב של שטרום וצפויים להגיב עליו בימים הקרובים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully