וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אחת המיליצות הכורדיות מסרבת להתפרק

9.6.2004 / 14:40

מדובר במיליציה קטנה, שלה כ-1,500 לוחמים. הכורדים זועמים על שזכות וטו, שהובטחה להם בחוקה הזמנית לפני חודשיים, לא כלולה בהחלטת האו"ם עליה הוסכם אמש

מפלגה כורדית קטנה דחתה היום את העסקה לפירוק המיליציות במדינה שהוכרזה על ידי ראש ממשלת המעבר, איאד עלאווי. העסקה בוצעה במאמץ להקדים תרופה לאפשרות של מלחמת אזרחים.

המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הקטנה, שלטענתה סרים למרותה כ-1,500 לוחמים הנמנים על כוחות הפשמרגה הכורדים, אומרת שהיא אינה מיליציה ולכן לא תתפרק.

"אנו דוחים את החלטתו של ראש הממשלה", אמר מנהיג המפלגה, מוחמד מחמוד, בהצהרה שפרסם. בסיס התנועה נמצא בעיר הכורדית סולימאניה, שבצפון עיראק.

"אנו, כתנועה כורדית סוציאל-דמוקרטית, איננו רואים את עצמנו כמיליציה אלא ככוח פטריוטי, ולכן אנו מסרבים להניח אפילו רובה בודד", נאמר בהצהרה. הכורדים זועמים על כך שנוסח החלטת האו"ם, שהוסכם אמש, אינו כולל את זכות הווטו הכורדי על חוקים, שנכללה בחוקה הזמנית.

ביום שני הכריז עלאווי כי תשע מיליציות, המונות יחד למעלה מ-100 אלף לוחמים, הסכימו להתפרק במהלך 15 החודשים הבאים. בהסכם נכללות שתי המפלגות הכורדיות העיקריות, המפלגה הכורדית הדמוקרטית והמפלגה הפטריוטית הכורדית. שתי אלה שולטות ברוב כוחות הפשמרגה, כוח לוחם מאומן ומנוסה, שנבנה במהלך שנות ההתנגדות לסדאם חוסיין. בהסכם נקבע כי חברי מיליציה שלא תתפרק יהיו מנועים מלכהן בתפקידי ציבור למשך שלוש שנים.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully