וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נתניהו, שלום ולבנת דנים עם לבני על הצעתה

3.6.2004 / 11:34

יו"ר המפדל הבהיר לשרי הליכוד כי מפלגתו לא תוכל לתמוך גם בפשרת ההתנתקות של לבני, אותה כינה "תעלולי מילים חסרי משמעות". אפשרות פיטורי שרי האיחוד הלאומי עומדת על הפרק

שרי הליכוד, בנימין נתניהו, לימור לבנת וסילבן שלום נפגשים כעת במלון בתל אביב עם השרה ציפי לבני ודנים בנוסח הפשרה שהציעה לתוכנית ההתנתקות. בגלי צה"ל דווח כי יו"ר המפדל, אפי איתם, אמר בצאתו מפגישה עם השרים, כי "ראש הממשלה אריאל שרון אמר שבכוונתו לנקות את גוש קטיף מיהודים עד סוף 2005, ומול תובנה שכזאת גם תעלולי מילים הם חסרי משמעות". לפני הפגישה הודיע איתם כי יגיד בפגישה שתמיכת השרים המתלבטים בליכוד בפשרה הכוללת הצהרה עתידית על פינוי ישובים, תוביל ליציאת המפדל מהממשלה.

השרה לבני הביאה עימה לפגישה מסר מראש הממשלה שרון אך תוכנו טרם נחשף. לבני אמרה כי "צריך לעשות את הדבר הנכון למען אחדות הממשלה וישראל".

שר התמ"ת, אהוד אולמרט, תקף היום בחריפות את השרים המתנגדים לתוכנית ההתנתקות. בקול ישראל דווח כי אולמרט אמר שבישראל "יש יד אחת שבונה, ויד אחת שהורסת. מי שלא מבין זאת, עושה עוול חמור למדינה".

כתבי "הארץ", מזל מועלם, גדעון אלון, נדב שרגאי, מוסיפים:

פגישתם של השרים לבנת, נתניהו, שלום ולבני הלילה, במלון קרלטון בתל אביב, הסתיימה ללא הסכמה. די שאחד מהשרים יצביע בעד התוכנית כדי שלשרון יהיה רוב בממשלה, אולם ההערכה היא כי במידה ואחד מהם יתמוך גם השניים האחרים ינהגו כך. בליכוד מעריכים שנתניהו מעוניין מאוד להגיע לפשרה. הוא אמר בכניסה לפגישה כי "המטרה שלי היא למנוע קרע בליכוד, ולהביא למקסימום תמיכה בקואליציה".

לצד פתרון זה למשבר בו מצוי שרון, עומדת בעינה אפשרות פיטורי שרי האיחוד הלאומי, אביגדור ליברמן ובני אלון - פתרון להשגת רוב אם תתקיים ההצבעה ביום ראשון. אם יבחר שרון באפשרות זו יהיה עליו לבצעה כבר מחר, שכן פיטוריהם יכנסו לתוקף רק כעבור 48 שעות, מאחר והשבת אינה נכללת בטווח זמן זה.

לפי הצעת הפשרה של לבני, הממשלה תצביע על תוכנית ההתנתקות בשלמותה, אך להחלטה יתווסף סעיף, שלפיו תחילת פינוי היישובים יהיה מותנה באשרור בממשלה. שרון אמר אתמול כי הצעת הפשרה של לבני היא "מעניינת", ודומה מאוד לתוכנית שלו. גורמים מדיניים אמרו כי להצעתה של לבני יש רוב בממשלה.

להצעת לבני התווסף הסעיף הבא שמהווה את לב הפשרה: "הממשלה מאשרת את תוכנית ההתנתקות המדורגת, העקרונות המרכזיים, נספח א' וביצוע המתכונת של עבודת ההכנה המפורטת בנספח. אולם אין בהחלטה זו כדי לפנות יישובים. הממשלה תשוב ותתכנס לאחר סיום עבודת ההכנה ותקיים דיון נפרד ותחליט אם לפנות יישובים ואם לאו. איזה יישובים ובאיזה קצב בהתחשב בנסיבות לאותה עת".

משמעות סעיף זה היא כי הממשלה תצטרך לאשר שוב עקרונית את פינוי היישובים לפני ביצועם בפועל. מדובר בדחייה של בין חצי שנה לתשעה חודשים. מלבד האישור העקרוני ידרש אישור נוסף לפני פינוי כל קבוצת יישובים. לבני למעשה הוסיפה עוד שלב לאישור.

לצד הפתרון שלבני מציעה למשבר עומדת בעינה אפשרות פיטורי שרי האיחוד הלאומי, אביגדור ליברמן ובני אילון - פתרון להשגת רוב אם תתקיים ההצבעה על התוכנית בישיבת הממשלה ביום ראשון. אם יבחר שרון באפשרות זו, יהיה עליו לבצעה כבר מחר, שכן פיטוריהם יכנסו לתוקף רק כעבור 48 שעות, מאחר והשבת אינה נכללת בטווח זמן זה.

"עקירת יישובים - יהרג ובל יעבור"

הבעייתיות בפשרה מבחינת המפד"ל היא נספח ג', שכלול במתווה הכללי של תוכנית שרון ותוכנית לבני. על פי נספח זה ועדת מנכ"לים אמורה לפקח על תקציבי ההתנחלויות המיועדות לפינוי, כך שפרט לצרכים מידיים לא יועברו תקציבי פיתוח ובנייה וכל הפרוייקטים יוקפאו. מדובר בהחלטה שתיושם מיידית עם אישורה.

הרב הראשי לשעבר, הראשון לציון הרב מרדכי אליהו, פירסם אתמול הודעה, שבה הבהיר, כי "הציונות הדתית לא תהיה שותפה לשום החלטה שהיא על הרס יישובים". אליהו פירסם את ההודעה בעקבות פגישה שקיים הבוקר עם נתניהו, על רקע פשרת לבני בעניין תוכנית ההתנתקות. נתניהו ניסה לשכנע את הרב, להשפיע על השר איתם לתמוך בפשרה. הוא הסביר לרב כי ניתן יהיה לעצור את התוכנית בכל שלב, וכי החקיקה תארך לפחות תשעה חודשים. הרב אליהו אמר שכל החלטה, ולו עקרונית על עקירת יישובים, היא בבחינת יהרג ובל יעבור.

הפגישה בין נתניהו לרב אליהו, התקיימה על רקע הערכת מקורבי נתניהו כי אם יצליח לשכנע את שרי המפד"ל להסכים לפשרת לבני, שרון יוכל להשיג תמיכה רחבה לתוכניתו גם בקרב שרי הליכוד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully