וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שרי הליכוד מנסים ליישב הסתירות שבפשרת לבני

3.6.2004 / 0:01

נתניהו, שלום לבנת ולבני, דנים במלון קרלטון בת"א בסתירה הפנימית שב"התנתקות" ללא פינוי יישובים. המנהיג הרוחני של המפדל: לא ניתן יד להרס יישובים

במלון קרלטון בת"א נמשכת הפגישה המרובעת של השרים לבני, לבנת, שלום ונתניהו. בקול ישראל דווח כי נכון לעכשיו עדיין קיימת מחלוקת לגבי הסעיפים הראשונים בהסכם הפשרה של שרת הקליטה. בתחילת ההסכם נאמר כי הממשלה מאשרת את תוכנית ההתנתקות, אך בהמשכו נכתב כי אין בתוכנית כדי לפנות ישובים. בפגישתם, מנסים ארבעת השרים ליישב את הסתירה. ההערכה היא כי הדיון יימשך עוד מספר שעות ולא יסתיים הלילה.

כתבי "הארץ", מזל מועלם, גדעון אלון, אלוף בן ונתן גוטמן מוסיפים:

ההערכה היא שכל הצדדים מעוניינים להגיע לפשרה בעניין התוכנית, שתובא לאישור הממשלה ביום ראשון. בתחילת הפגישה אמר נתניהו כי מטרתו היא "למנוע קרע בליכוד, ולהביא למקסימום תמיכה בקואליציה".

לפי הצעת לבני, הממשלה תצביע על תוכנית ההתנתקות בשלמותה, אך להחלטה יתווסף סעיף, שלפיו תחילת פינוי היישובים יהיה מותנה באשרור בממשלה. אתמול אמר ראש הממשלה, אריאל שרון, כי הצעת הפשרה לבני היא "מעניינת", ודומה מאוד לתוכנית שלו. בקול ישראל דווח כי ההחלטה הסופית על הפינוי תדחה לעוד תשעה חודשים. שרון עשוי להחליט הלילה שהוא מקבל את ההצעה. גורמים מדיניים אמרו כי להצעתה של לבני יש רוב בממשלה.

הרב מרדכי אליהו, מנהיגה הרוחני של המפדל, הודיע אמש כי הוא דוחה על הסף את הצעתה של השרה ציפי לבני. בגלי צה"ל דווח כי אליהו אמר ש"הציונות הדתית לא תהיה שותפה לשום החלטה על הרס ישובים". ההערכה היא שיו"ר המפדל, אפי איתם, יתקשה לתמוך בהצעה לאחר הודעת אליהו.

הבעייתיות בפשרה מבחינת המפד"ל היא נספח ג', שכלול במתווה הכללי של תוכנית שרון ותוכנית לבני. על פי נספח זה ועדת מנכ"לים אמורה לפקח על תקציבי ההתנחלויות המיועדות לפינוי, כך שפרט לצרכים מידיים לא יועברו תקציבי פיתוח ובנייה וכל הפרוייקטים יוקפאו. מדובר בהחלטה שתיושם מיידית עם אישורה.בצאתו היום מישיבת חוץ וביטחון הביע שרון ביטחון כי תוכנית ההתנתקות המדורגת תאושר בממשלה ביום ראשון. בתשובה לשאלת כתבים אם יהיה רוב בממשלה לתוכנית, השיב: "התוכנית תעבור ביום ראשון".

פגישתם של לפיד, נתניהו והשר אפי איתם, אתמול, בניסיון להשיג פשרה, הסתיימה ללא תוצאות. השלושה קבעו להיפגש שוב היום. לבני, שהצטרפה גם היא לדיונים הלילה, ושוחחה אתמול עם שרי המפדל, עם נתניהו ועם לשכת שרון, הסבירה כי כל הגורמים יוכלו לחיות עם הצעת הפשרה שלה. ראש הממשלה - מכיוון שזוהי תוכניתו המלאה - אך גם המתנגדים לתוכנית, מכיוון שהממשלה לא תצביע על פינוי יישובים.

צפויה נוכחות ירדנית בגדה

בלשכת שרון מעריכים כי לפני ישיבת הממשלה ביום ראשון תושג פשרה עם נתניהו. אפשרות אחרת היא ששרון יפטר בסוף השבוע את שרי האיחוד הלאומי, אביגדור ליברמן ובני אלון, וכך ישיג רוב בין 21 השרים הנותרים, גם אם לא ישיג פשרה עם השרים "המורדים" מהליכוד. אתמול נפוצה הערכה כי בכוונת שרון למנות שני שרים נוספים משינוי ומהליכוד כדי להשיג רוב. ואולם, בלשכת שרון הבהירו אתמול, כי בניגוד לשמועות - האפשרות של פיטור או מינוי שרים אינה עומדת על הפרק.

שרון שב והצהיר אתמול כי עד סוף 2005 יפונו כל ההתנחלויות שהוקמו בגוש קטיף וארבע התנחלויות בצפון השומרון. "עד סוף שנת 2005 לא יישאר אף יהודי ברצועת עזה", אמר שרון בישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת במסגרת סקירה על תוכנית ההתנתקות המדורגת. לדברי שרון, כל בתי המתנחלים ייהרסו ואילו בתי הכנסת יפורקו ויועתקו למקומות אחרים. רה"מ ציין כי לממשלה יש אינטרס שהמתיישבים שיפונו בחבל קטיף יתיישבו באזורי הנגב והגליל.

שרון מסר לוועדה כי בכוונתו לערב את הירדנים בתוכנית הנסיגה מארבע ההתנחלויות בצפון השומרון (כדים, גנים, שא-נור וחומש). הוא ציין כי לפי התוכנית תהיה נוכחות ירדנית בגדה המערבית בדומה לנוכחות המצרית ברצועתה. שרון הוסיף כי ייתכן ששיתוף הפעולה עם מצרים בנושא המעורבות הביטחונית ברצועת עזה יורחב גם לנושאים נוספים.

ח"כ יוסי שריד מתח ביקורת על שרון. "דה גול כבר לא תהיה. גם לא בן גוריון", אמר שריד, "אבל אתה צריך להיזהר לא שלא לסיים כמספר 2 של יוסף לפיד. אתה דומה לבעל הכלב שהחליט לקצץ את זנב כלבו, אלב מתוך רחמים החליט לקצץ את הזנב לא בבת אחת אלא בארבע פעמים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully