וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צ'ייני תיאם הענקת חוזה לחברתו הקודמת

רויטרס

31.5.2004 / 4:31

על פי הודעת דוא"ל מהפנטגון, תיאם משרדו של סגן הנשיא הענקת חוזה בשווי מיליארדי דולרים בעיראק לחברת האליבורטון. צ'ייני היה מנכ"ל החברה עד שפרש כדי לרוץ לבית הלבן עם בוש

מהודעת דוא"ל פנימית שהועברה בפנטגון עולה כי משרדו של סגן הנשיא דיק צ'ייני "תיאם" חוזה בשווי מיליארדי דולרים שהוענק לחברת האליבורטון, בראשה עמד צ'ייני עד שפרש כדי להתמודד על סגנות הנשיאות.

בהודעה, שנשלחה על ידי בכיר בחיל ההנדסה בחמישה במרץ 2003, נאמר כי דאגלס פיית', מספר 3 בהירארכיה של משרד ההגנה האמריקאי, עשה את הסידורים לחוזה "להחזרת הנפט העיראקי" בין האליבורטון לממשלת ארה"ב. בהודעה נאמר כי פיית' אישר את הסידורים "בכפוף להודעה לבית הלבן מחר. איננו צופים כל בעיות היות שהפעולה תואמה עם משרדו של סגן הנשיא".

דוברו של צ'ייני אמר כי למשרד סגן הנשיא לא היה כל תפקיד בתהליך אישור החוזה. "לסגן הנשיא צ'ייני ולמשרדו אין כל קשר שהוא עם ענייני חוזים ממשלתיים מאז שצ'ייני עזב את העסקים הפרטיים כדי לרוץ למשרת סגן הנשיא", אמר הדובר.

בכיר בממשל המכיר את הפרשה, שדיבר בעילום שם, אמר כי המזכר בסך הכל מזכיר את העובדה שהבית הלבן קיבל הודעה שגרתית על כך שהחלטה על חוזה התקבלה וכי הודעה על כך צפויה בקרוב.

הדמוקרטים מאשימים: האליבורטון הרוויחה מהלחמה

צ'ייני עמד בראש האליבורטון משנת 1995 עד שהצטרף לקמפיין של המועמד לנשיאות ג'ורג' וו. בוש בשנת 2000. החברה הטקסאנית, העוסקת בשירותי נפט, מואשמת על ידי דמוקרטים לא מעטים בכך שעשתה הון מן המלחמה בעיראק לאחר שקיבלה חוזים במיליארדי דולרים, למיזמים הנעים משיקום תשתיות הנפט של עיראק, עבור באספקת דלק לצבא האמריקאי וכלה באספקת ארוחות לחיילים, חלקם ללא מכרז.

האוליבורטון נאלצה בשנה האחרונה להחזיר מיליוני דולרים לממשלה בשלוש הזדמנויות שונות, לאחר שהתברר שהיא או קבלני המשנה שלה אשמים בחיוב יתר של משלם המסים האמריקאי. החברה מכחישה בתוקף כי היא נהנית מיחס מיוחד בשל היותו של מנכ"לה לשעבר האיש מספר 2 בממשל.

הודעת הדוא"ל התגלתה במסמכים שהשיגה עמותה בשם "ג'ודישיאל ווטש", העוסקת בפיקוח על גופי שלטון, לאחר שהגישה תביעה על פי חוק חופש המידע.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully