וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קרי: ממשל בוש פגע בביטחון ארה"ב

רויטרס

29.5.2004 / 1:09

לטענת המתמודד הדמוקרטי על הנשיאות, בוש הפחית את ביטחון ארה"ב בכך שיצא למלחמה בעיראק בחיפזון, ללא תמיכה ואספקה מתאימים. דובר קמפיין בוש: קרי הצביע נגד תקצוב המלחמה

הסנאטור הדמוקרטי ג'ון קרי, המתמודד על נשיאות ארה"ב מול הנשיא ג'ורג' וו. בוש, אמר אמש כי הנשיא ערער את ביטחונה של ארה"ב בכך ש"נחפז לצאת למלחמה" בעיראק ללא סיוע הולם או "תוכנית לזכות בשלום".

"אני מאמין כי ממשל בוש – ואני אומר את זה בזהירות ולאחר מחשבה – הפך את ארה"ב לבטוחה פחות, לא יותר, עם מדיניות החוץ היהירה והרברבנית שלו", אמר קרי בפגישה עם ותיקים צבאיים ובני משפחותיהם. "אני מאמין כי כוחותינו נמצאים בסכנה רבה יותר כיום, חשופים יותר לירי הפצצות מרגמות ומארבים מכפי שהיו אילו עשינו את מה שההגיון מצווה, שהוא לבנות בריתות ולחלוק באחריות", הוסיף.

קרי השמיע את הדברים כחלק מחשיפת אסטרטגיית הביטחון הלאומי שלו, תהליך שהחל יום קודם לכן בסיאטל. קרי מציע ליצור ברית עולמית מתואמת נגד הטרור, ולשים קץ למה שכינה "שיטות הבריונות הפלגניות של בוש".

עמדות בוש וקרי דומות למדי

קרי מתכנן שני נאומים נוספים במהלך השבוע הקרוב כדי להמשיך בקידום יוזמת החוץ שלו, שעד כה לא נראית שונה במידה רבה מזו של בוש. גם בנוגע לעיראק חולקים השניים עמדות משותפות רבות, אם כי קרי מבטיח לקבוע נימה שונה מזו של בוש.

"נחפזנו לצאת למלחמה ללא תוכנית הולמת, ללא אספקה הולמת, ללא תוכנית לזכות בשלום", אמר קרי. אולם למועמד הדמוקרטי לא היתה תשובה מוחצת כשאישה אחת מן הקהל שאלה אותו כיצד הוא מתכוון להחזיר את חיילי ארה"ב הביתה. קרי אמר שיחזיר את החיילים בהקדם האפשרי, תוך השלמה מכובדת של המשימה.

עוד אמר קרי כי ימחץ את הטרוריסטים, אך יעשה כל מאמץ אפשרי לגייס כל מדינה אפשרית בעולם למאמץ, וייצא למלחמות אך ורק כמוצא אחרון.

דובר קמפיין בוש אמר כי "התקפותיו הפוליטיות של ג'ון קרי מתעלמות מן העובדה שהוא הצביע נגד העברת 87 מיליארד דולר למלחמה ולשיקום בעיראק, שכלל העלאת משכורות לחיילינו, ביטוח בריאותי מקיף יותר עבורם וציוד הכרחי כגון אפודי מגן". קרי, שהצביע בעד החלטת הקונגרס שהסמיכה את בוש לצאת למלחמה, טוען כי הצביע נגד העברת 87 המיליארד בגלל שהתנגד לאופן בו מנהל בוש את המלחמה, ולסעיפים רבים בהצעת התקצוב.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully