וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ארה"ב: נפתחה חקירה פלילית נגד ארנסט אנד יאנג

סוכנויות הידיעות

24.5.2004 / 13:59

בחשד שקידמה מקלטי מס שחוקיותם מוטלת בספק. חברת ראיית החשבון מסרה כי תשתף פעולה עם חקירת התובעים הפדרלים נגדה, דיווח "וול סטריט ג'ורנל"

תובעים פדרלים פתחו בחקירה פלילית כנגד חברת רואי החשבון ארנסט אנד יאנג, בחשד כי קידמה מקלטי מס שחוקיותם מוטלת בספק, פחות משנה לאחר שיישבה תביעה אזרחית שהגישו נגדה שלטונות המס בארה"ב בגין עבירות דומות. כך מדווח "וול סטריט ג'ורנל".

דובר ארנסט אנד יאנג, צ'רלס פרקינס, אמר כי כפי שהחברה נהגה בחקירות קודמות בתחום מקלטי המס, גם הפעם בכוונתה לשתף פעולה באופן מלא עם החקירה, אולם סירב להרחיב מעבר לכך. גורמים המקורבים לחקירה אמרו כי לארנסט נודע על החקירה המתנהלת נגדה רק השבוע.

חקירת התביעה הפדרלית נגד ארנסט אנד יאנג באה בעקבות חקירה דומה שנפתחה בפברואר נגד חברת ראיית החשבון KPMG.

רשויות המס בארה"ב פתחו לאחרונה במלחמת חורמה בעבירות מס ובגורמים המקצועיים המאפשרים את ביצוען - בהם רואי חשבון, משרדי עורכי דין ומוסדות פיננסיים נוספים.

עם זאת, מידת ההשפעה של החקירות נגד ארנסט אנד יאנג ו-KPMG תלויה בשאלה האם יוגשו בסופו של דבר כתבי אישום נגד הפירמות, או רק נגד עובדים שלהן.

פתיחת החקירה של משרד המשפטים נגד ארנסט היתה מפתיעה, לאור העובדה שהחברה יישבה תביעות שהגישו נגדה רשויות המס. במסגרת ההסדר עם רשויות המס שהושג בחודש יולי שילמה החברה קנס של 15 מיליון דולר, והתחייבה על פירוק המחלקה שעסקה בתחום מקלטי המס.

בחודש שעבר אסר בית משפט בארה"ב על ארנסט אנד יאנג לקבל חברות ציבוריות כלקוחות חדשים לתקופה של חצי שנה, בעקבות תביעה שהגישה רשות ני"ע בארה"ב (SEC) נגד הפירמה בגין הפרה של תקנות ראיית החשבון בשנות התשעים המאוחרות. לפי החשד חתמה ארנסט על הסכם שיווק עם פיפלסופט, במסגרתו מכרה לה האחרונה תוכנות, בתקופה שבה שימשה ארנסט כרו"ח של פיפלסופט.

פרייס ווטרהאוס קופרס (PwC), דליוט אנד טוש, KPMG וארנסט אנד יאנג - "ארבע הגדולות" של ענף ראיית החשבון - צברו עוצמה פיננסית עצומה במהלך שנות ה-90 אך ראו את שמו הטוב של הענף שלהן מוכתם בעקבות שערוריות בנוסח וורלדקום ואנרון, נאלצות כעת להתמודד עם איומים במספר חזיתות.

סיכוי לשלילת עסקי מקלטי המס הרווחיים, אין ספור תביעות משפטיות בגין שירותי ביקורת חשבונות ומקלט מס לקויים, וחקירות שמנהלות נגדן הרשויות ואשר עלולות להסתיים בהטלת קנסות או אובדן עסקים - כולם מהווים איומים ממשיים על ענקיות הרו"ח.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully