וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צה"ל בהיסטריה

19.5.2004 / 17:20

לאחר הירי ברפיח, מסר צה"ל כי טנק ירה 3 פגזים, שייתכן ואחד מהם פגע בקהל. קודם לכן שחררו גורמים צבאיים שלל תגובות סותרות

גורמי הביטחון וצה"ל בראשם התקשו בצהריים להסביר מה בדיוק אירע ברפיח. ה"מקורות הצבאיים" למיניהם אינם עומדים באתגר שמציב הצורך להסביר הרג של אזרחים רבים, בעיקר ילדים. בחינת שלל התגובות הלא רשמיות והציטוטים של "המקורות" מגלה כיצד מנסים בצבא להסביר, אולי גם לעצמם, את שרשרת האירועים שהובילו לתוצאה האומללה מבחינה מוסרית וגם מבחינה תפקודית-צבאית.

מי ירה?
לא ברור. בתחילה היו אלה מסוקים, אחר כך החלו גורמים צבאיים ששוחחו עם כלי התקשורת השונים להציף את האפשרות שגם טנקים השתתפו בירי. האפשרות הזו נמסרה בין השאר לכתבים של "מעריב" וגלי צה"ל. מ"תחקיר צה"ל" (שרק קטע ממנו צוטט, ולא ברור באיזה אופן נערך ועל ידי מי) עולה כי גם מסוק וגם טנק ירו.

על מה ירו?
בצה"ל מתלבטים בין שתי הגדרות למטרת הירי. שתיהן אמורות ללמד על כוונה שלא לפגוע בחיי אדם. ב"הארץ" דווחו במקביל שתי הגרסאות, בראשונה המטרה הייתה לפגוע ב"מבנה נטוש". על פי הגרסא השנייה לא במבנה מדובר אלא דווקא ב"שטחים פתוחים".
לא ברור גם מי ירה ולאן. האם "נורו ארבעה טילים ממסוק קרב שכוונו לעבר שטחים פתוחים” כפי שנכתב בווי נט. או שמא "מסוק צה"ל ירה טיל בודד לעבר שטח פתוח ולצורך הרתעה בלבד" כפי שנכתב ממש באותו אתר. גם ב"הארץ" מופיעות שתי הגרסאות זו לצד זו, ומתגלה שוב הסתירה באשר לכמות התחמושת שהופעלה. טיל בודד או ארבעה טילים? "שטחים פתוחים" או "מבנה נטוש"? מהתגובה הרשמית עולה כי הטיל מהמסוק נורה לעבר שטח פתוח, וכי הפגז מהטנק נורה לעבר "בית נטוש".

למה בכלל ירו? מה בעצם קרה שם?
אז מה מהותו של הסיפור כולו? למה בכלל נורו היריות, מי היה בקבוצה שנפגעה? כמה יריות נורו? הנה הגרסא המלאה של אתר מעריב, אולי הפירוטכנית ביותר המופיעה כעת ברשת: "מבדיקה ראשונה עולה שמסוק קרב של צה"ל זיהה חמושים פלסטינים ורעולי פנים מתקרבים בתהלוכה לשכונת תל-סולטן. בשלב מסוים, שבו חששו בצה"ל שההתקדמות מהווה סכנה לכוחות בשטח, ירה מסוק קרב טיל אחד אל שטח פתוח. במקביל נורו נורי הטעיה נגד רקטות שנועדו להטעות, מאחר שחמושים בתהלוכה נשאו מטולי אר.פי.ג'י. במקביל לירי המסוק נורו פגזים של טנקים אל שטחים פתוחים כדי להרתיע את החמושים, ולא כדי לפגוע בהם. זאת, משום שסביבם היו ילדים ונוער".

לפי גרסת מעריב, הייתה הרבה מאוד תחמושת באוויר "השטחים הפתוחים" שסמוכים לשכונת תל-סולטן. טיל של מסוק, נורי הטעיה, פגזי טנקים. הטיל על "המבנה הנטוש", הפגזים אל "השטחים הפתוחים" והנורים באוויר, לשם הטעיה. הסיבה לירי, היעד שלו, היה לנסות ולהבריח את המפגינים מהאזור בו פועלים כוחות קרקעיים של צה"ל. לפי הגרסא הזו מי שקיבל את ההחלטה לירות היה מודע לחלוטין להימצאותם של ילדים בין המפגינים, למעשה, הנחתו הייתה שרעם הפיצוצים במבנה הנטוש ובשטחים הפתוחים יצליח איכשהו להפריד בין הילדים לחמושים.

איפה דובר צה"ל?
בראיון לגלי צה"ל מסרה תא"ל רות ירון כי צה"ל מצטער על האירוע; הודתה כי מדובר בנפגעים חפים מפשע; אך הביעה תמיהה על כך שאנשים הסתובבו שם.

לסוכנות רויטרס הודיע דובר צה"ל בתחילה ש"מוקדם מדי להגיב". החיילים שיושבים על המרכזיה העמוסה של דו"צ מוסיפים קצת אינפורמציה: "זה אזור שיש בו המון ירי ומטענים ונערכת בו מלחמה, ולכן מוקדם מדי לדעת מה קרה". בווי נט התוספת הזו הופכת מפורשת טיפה יותר מפי גורם צבאי שקושר בין המטענים להרג ההמוני: " לדבריו, מדובר באזור עמוס מטענים שמעלה את האפשרות שכתוצאה מהדף הפיצוץ הופעלו מטענים". כלומר, ייתכן שצה"ל ירה לעבר שטח פתוח והמטענים הפלסטיניים הם-הם ששפכו את הדם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully