וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חייו של לוחם גאה במיליציית א-סדר

רויטרס

9.5.2004 / 14:44

עבדול האדי מנצל את בית הקברות בן 1,400 השנה בנג'ף, למתקפות נגד צבא ארה"ב. אך למרות יתרונות מסויימים, לא מצליחים האדי וחבריו במטרתם לסחוף את האוכלוסיה למאבק באמריקאים

עבדול זהרה האדי, אחד מאלפי שיעים מוסלמים הלוחמים בנג'ף נגד כוחות ארה"ב במסגרת "צבא המהדי" של מוקתדא א-סדר, גאה במקום המסתור שלו בבית הקברות הענק של העיר, ממנו הוא יוצא רק בלילות. בתוך המהומה של אלפי פצצות המתעופפות לכל כיוון, מתאפשר גם לו לירות טילים לעבר שיירות של הצבא האמריקאי, הנעות על הציר הסמוך לבסיס הצבאי שמחוץ לעיר.

"אנחנו אורבים לסיורים שלהם והם לא יכולים להיכנס לכאן, לבית הקברות, כי הוא מלא בסמטאות צרות ומתפתלות ובקברים תת קרקעיים", אומר האדי, בעודו מכווץ ומכופף באפילת בית הקברות. "זאת הדרך שבה אנחנו יכולים לפגוע באמריקאים ולהתחבא באחד מהמוני הקברים".

צבא ארה"ב החריף את הלחץ על "צבא המהדי", לאחר שהמיליציה של א-סדר החלה להשתלט על מרכזי הערים בדרום השיעי של עיראק, במקביל לניסיונות לפגוע ולגרום לאבידות לחיילי כוחות הקואליציה. בית הקברות בנג'ף הקדושה משתרע על שטח עצום, תוצאה של כ-1,400 שנות קבורה. הקושי של האמריקאים לבצע מתקפות במקום, נעוץ לא פעם בפחד מפני פגיעה באתרים מקודשים שיציתו תבערה בקרב המקומיים.

"אמריקה יודעת שלצבא המהדי אין טנקים ומטוסים", אומר אחמד שבאני, אחד מעוזריו של א-סדר, שקיבץ את כוחותיו ליד מסגד האימאם עלי, המנהיג בן המאה ה-7, שצאצאיו הקימו את הענף השיעי של האיסלאם. לדברי שבאני, "הלוחמה העירונית עוזרת לנו מאוד".

בערים פחות רגישות מנג'ף הופצצו תומכי א-סדר בכל פעם שהתפתו לצאת לשטח פתוח. כשהיא מנצלת את זעמם של מנהיגים שיעים אחרים על א-סדר ודרכו, הצליחה ארה"ב להשתלט על אזורים ובניינים מרכזיים בערים שיעיות ואף בנג'ף, שם תפסו כוחות צבא ארה"ב את מעון המושל.

אחרי שצבא המהדי השתלט על תחנות משטרה בתקווה לסחוף את כל השיעים למאבק מול הכובש האמריקאי, הפכו לוחמי המיליציה, שנכשלו במטרתם, להרבה פחות נראים. כרגע הם מנסים להיטמע באוכלוסיה העייפה של נג'ף. אנשי נג'ף חשים בעיקר את הפגיעה הקשה בעסקיהם, שפרחו בעבר בעיקר בהסתמך על שיעים עולים לרגל מאירן השכנה, שבאו לתפילות ולטקסים בעירו של האימאם הקדוש עלי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully