וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

זה לא יעבור עד החתונה

זמירה שגב

9.5.2004 / 10:59

כשתרקדו הערב בחתונה, זמירה שגב מבקשת שתזכרו שיש רבע מיליון בני אדם בישראל שהרבנות אינה מאפשרת להם להתחתן

ל"ג בעומר הוא מועד מסורתי לעריכת טקסי נישואין. מנהגי האבלות החלים בעת ספירת העומר, שאיסור הנישואין הוא אחד מהם, אינם חלים בו, וכך הפך יום זה לתאריך מועדף לקיום חתונות.

לצד חתונות ל"ג בעומר הולכת ומתהווה מציאות חדשה ורבת פנים בתחום הנישואין, התופסת מקום נכבד בזרם המרכזי של ההוויה הישראלית. זוגות רבים בוחרים להינשא בדרך אלטרנטיבית. יש הרוצים בטקס דתי לא אורתודוכסי, ויש הנישאים בנישואין אזרחיים – אותם ניתן לערוך רק בחו"ל.

חוק נישואין וגירושין העניק מאז ראשית ימיה של המדינה מונופול מוחלט לרבנות בכל הנוגע לנישואין וגירושין של יהודים. עמדה זו אינה הולמת עוד את החברה הישראלית העכשווית רבת הפנים. ההתנכרות לזרמים הלא אורתודוכסיים, המהווים את רובו של העם היהודי בתפוצות, מקוממת ודורשת שינוי. רבני הזרם הרפורמי והקונסרבטיבי מקיימים כ – 1,200 טקסי נישואין מידי שנה, והמספר גדל משנה לשנה. טקסים אלה אינם מוכרים לצורך רישום במשרד הפנים, והזוגות הבוחרים מתוך מצפון והכרה ברב לא אורתודוכסי, נאלצים לצאת לחו"ל ולהינשא גם בטקס אזרחי על מנת שמדינתם תכיר בנישואיהם.

העלייה הגדולה לישראל שהחלה בראשית שנות התשעים יצרה מצב חדש בו קיים ציבור גדל והולך שבקשותיו להינשא בטקס יהודי נדחות על ידי הרבנות הראשית: עולים ממדינות חבר העמים שעלו מתוקף חוק השבות אך אין הכרה ביהדותם, גרים שגויירו בידי רב לא אורתודוכסי, כהן וגרושה (איסור ארכאי הנובע מהדרישה שכהן המשרת בבית המקדש יהיה טהור....) ועוד. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה חיים בקרבנו 246,900 אזרחים חסרי סיווג דתי המנועים מלהינשא בישראל.

מצוקה זו של מאות אלפי אזרחים מצאה לה מענה בדמות נישואין בחו"ל, המוכרים לצורך רישום במשרד הפנים מתוקף אמנות בינלאומיות. קפריסין הפכה ליעד מועדף בגלל הקרבה הגיאוגרפית, המחיר, וגם משום ששלטונות האי הבינו את הפוטנציאל הגלום במתן שירותי נישואין, והדבר הפך לענף משגשג המכניס לקפריסין כסף רב.

בשנת 2001 נישאו בישראל 38,924 זוגות, ובחו"ל 3,115 – חלקם מתוך בחירה, ואחרים בלית ברירה. מציאות זו ניתנת לתיקון אך ורק על ידי חקיקה שתאפשר לכל אדם והינשא בישראל על פי בחירתו בנישואין אזרחיים או דתיים בכל הזרמים.

בכל פעם שהצעת חוק כזו הגיעה להצבעה בקריאה טרומית - היא הופלה. הסיעות הדתיות אינן לבד בחזית הסירוב. בהצבעה האחרונה בכנסת, בחודש מארס השנה נמנו על מפיליה גם שרי שינוי אשר נמנעו בהצבעה, רוב חברי מפלגת העבודה שהצביעו ברגליהם (למעט שבעה) ונעדרו מהמליאה (למרות שכחברי אופוזיציה היה מתבקש שיתמכו בהצעת חוק שהוביל חברם לסיעה), ורוב חברי הליכוד שחברו להצביע נגד הצעת החוק. משמעות הדבר- המשכה של מציאות בה נשללת מן האזרח זכות היסוד הבסיסית לבחור את הדרך בה יינשא.

אולם ההיקף המתעצם של הבעיה יגלגל אותה פעם נוספת לפתחה של הכנסת. בעוד חדשים אחדים, בתחילת מושב החורף של הכנסת, תועמד ההצעה להנהיג בחירה חופשית בנישואין להכרעה מחודשת בהצבעה. לנו לא נותר אלא להמתין ולראות כיצד ינהגו הפעם נבחרי הציבור, ולקוות כי את ל"ג בעומר הבא נוכל להפוך לחג החתונות הפלורליסטיות.

זמירה שגב היא מזכ"ל חמד"ת – האגודה למען חופש מדע דת ותרבות
ומרכזת הפורום למען בחירה חופשית בנישואין

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully