וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גורמים בממשל בוש: לסוריה יש ציוד גרעיני

רויטרס

5.5.2004 / 15:33

עם זאת, יש בממשל גם כאלה שחולקים על הטענה, ובעקבות הכשל המודיעיני בעיראק מפקפקים רבים בעולם במהימנות המידע. אם יש לסוריה צנריפוגות, המקור הוא כנראה הוא עבדול חאן הפקיסטני

גורמים בממשל האמריקאי מאמינים כי לסוריה יש צנטריפוגות המסוגלות להעשיר אורניום לשימוש בפצצות. עם זאת, הקהילה המודיעינית של ארה"ב חלוקה בנושא. כך אמרו דיפלומטים ומומחים לסוכנות הידיעות רויטרס.

בשבוע שעבר אמר תת שר החוץ לענייני בקרת נשק, ג'ון בולטון, כי לעבדול קאדיר חאן, המדען הפקיסטני שמכר טכנולוגיה גרעינית לאיראן, ללוב ולצפון קוריאה, היו עוד לקוחות שעשויים לרצות פצצה אטומית. דיפלומטים מערביים בוינה טוענים כי בולטון מתייחס במפורש לסוריה.

מומחה אחד לאנרגיה אטומית, העוקב מקרוב אחרי מודיעין בנושא הגרעיני, אומר כי בולטון עומד בראש סיעה בממשל בוש המאמינה כי יש בידיה ראיות מוצקות לכך שסוריה מפעילה צנטריפוגות להעשרת אורניום. עם זאת, בכיר אמריקאי שהעדיף להישאר בעילום שם, הזהיר כי המודיעין בנוגע לסוריה אינו חד משמעי, וכי נותרו סימני שאלה.

"אלה שמקדמים את הרעיון שלסוריה יש צנטריפוגות נחסמים על ידי חברים אחרים בקהילה הבין-משרדית שמפקפקים באמינות הטענה", אמר.

מספר דיפלומטים מערביים שעוקבים אחרי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), אומרים מזה חודשים שסוריה נמנתה על לקוחותיו של חאן. "אין ספק שיש לסוריה קשר עם חאן", אמר דיפלומט לא-מערבי, שהוסיף כי חשדות בנוגע למחקר אטומי בסוריה קיימים מזה עשרות שנים.

"דאגה גוברת"

מאז שוושינגטון פתחה, לאחר ה-11/9, במדיניות חדשה ותקיפה כלפי מדינות בהן היא חושדת בהחזקת נשק להשמדה המונית שעלול לשמש נגד ארה"ב או בעלות בריתה, היא הזהירה את סוריה פעמים רבות.

בדו"ח האחרון של הסי.איי.איי על סוריה, שפורסם ביוני 2003, נכתב "אנחנו רואים את כוונותיה הגרעיניות של סוריה בדאגה גוברת". אולם כאמור, גם בקהילת המודיעין קיימת מחלוקת באשר לנושא זה.

סוריה, שעמדתה הרשמית קוראת למזרח תיכון נקי מנשק גרעיני, דחתה את הטענות. "זהו חלק ממסע השמצות חסר בסיס נגד סוריה", אמר בכיר סורי. "לסוריה אין כל תכנית לרכוש נשק גרעיני".

הבכיר האמריקאי אמר כי ישנם גורמים בממשל החוששים שלחץ על סוריה בשלב זה יפגע ביחסים עמה, דווקא בשעה שהיא מתחילה להיענות לדרישות לסגור את גבולה בפני קיצונים המבקשים להיכנס לעיראק.

צנטריפוגות? אולי. נשק? לא

צנטריפוגות משמשות להעשרת אורניום, כדי שניתן יהיה להשתמש בו בכלי נשק, כמו ראשי חץ לטילים. השגת אורניום ברמה המספיקה לכך היא המכשול הגדול ביותר בדרך להתחמשות בנשק גרעיני. אולם דיפלומטים ומומחים לנשק גרעיני מסבירים כי השוק הגרעיני השחור, שניהל חאן, מוכיח כי היתה לסוריה דרך להתגבר על המכשול הזה מבלי להשקיע עשרות שנים במחקר ופיתוח. עם זאת, אומר מומחה כי גם עם אמצעי העשרה, לא ייתכן שסוריה קרובה לייצור נשק גרעיני.

"האם ייתכן שלסוריה יש צנטריפוגות? כמובן. האם ייתכן שהם קרובים לייצור נשק גרעיני? בשום פנים ואופן", אמר ג'וזף צ'ירינקיונה, ראש מחלקת מניעת הפצת הנשק הגרעיני בקרן קרנגי לשלום בינלאומי.

כל המרואיינים אמרו לרויטרס כי בולטון, שנקט בעמדה נחרצת בנוגע לתוכניותיה הגרעיניות של עיראק לפני המלחמה, יתקשה לשכנע אנשים מחוץ לארה"ב בנוגע לאיום הסורי. כידוע, שנה לאחר הפלת משטר סדאם חוסיין, טרם מצאה ארה"ב הוכחה כלשהי לכך שעיראק חידשה את תוכניתה הגרעינית.

"בהתחשב במה שהתגלה לגבי איכות המודיעין בעיראק, אנשים החלו לפקפק מאד במידע אמריקאי בנוגע למדינות אחרות", אמר דיפלומט מערבי המקורב לסבא"א.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully