וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האו"ם: ההכנות לבחירות בעיראק מתקדמות היטב

רויטרס

4.5.2004 / 3:23

עם זאת, הדגישה ראש מחלקת הסיוע לבחירות בארגון, אם לא ישתפר המצב הביטחוני, לא יהיה טעם בעריכת הבחירות. לדבריה, העיראקים מתנגדים למפלגות, אבל להוטים להשתתף בבחירות

הכנות לבחירות בעיראק נמצאות "בכיוון הנכון", אולם אם לא ישתפר המצב הביטחוני, לא ייתכנו בחירות חופשיות והוגנות לאסיפה הלאומית. כך אמרה היום נציגה של האו"ם בעיראק.

קארינה פרלי, העומדת בראש מחלקת סיוע הבחירות של האו"ם, אמרה כי לוועדת הבחירות החדשה של עיראק יהיו שבעה חברים ויו"ר אחד, כמו גם נציבים בכל מחוז. תהליך המינוי למשרות אלה נמצא בעיצומו.

"להוציא מצב הביטחון, אנחנו מקדימים את הקצב כרגע", אמרה פרלי, אורוגוואית במוצאה, שביקרה בעיראק למשך שלושה שבועות באפריל על מנת לייעץ בנוגע לבחירות החופשיות הראשונות בתולדות המדינה.

אולם כפי שאמרה במסיבת עיתונאים, "ברור שאם המצב הביטחוני לא ישתפר, אחד הדברים שברורים הוא שהאו"ם לא ישתתף בבחירות "מיקי מאוס". גם הסוכנויות האחרות לא תיכנסנה לבחירות שאינן מייצגות את רצון העם".

האו"ם, בראשות היועץ הבכיר לחדאר בראהימי, מנסה במים אלה ליצור ממשלת מעבר שתכהן מהעברת הריבונות המתוכננת ל-30 ביוני, עד שייערכו בחירות ארציות, מחוזיות ומקומיות, שאמורות להתקיים עד ה-31 בינואר 2005. אולם בשבועות האחרונים מתברר כי סמכויותיה של ממשלת המעבר יהיו מוגבלות ביותר, וגם בראהימי מנמיך ציפיות ביחס אליה ומדגיש כי נקודת הציון החשובה היא הבחירות בינואר, שכן "אין תחליף ללגיטימיות הנובעת מבחירות חופשיות והוגנות".

פרלי אומרת כי נחוצים שמונה חודשי הכנה לבחירות בינואר, והשלב הראשון, ולדבריה השלב הראשון מתקדם מהר מהצפוי. עם זאת, עדיין לא ברור איזו מתכונת תלבש הרשות המבצעת, שכן בשלב זה לא מתוכננות בחירות נפרדות לתפקיד הנשיא.

"בחירות אינן גלולת קסם"

האו"ם והקואליציה שבהנהגת ארה"ב הציבו תריסר קלפיות, הפוזרות ברוב המרכזים החשובים במדינה, וכן הקימו אתר אינטרנט, על מנת לאסוף מועמדויות לנציבי הבחירות האזוריים.

תהליך המועמדות ייסגר ב-15 במאי, ועד ה-24 במאי יצמצמו אנשי האו"ם את הרשימה לכדי 20 מועמדים, שיצטרכו להגיש קורות חיים ולמלא שאלון בן שבעה עמודים. לאחר מכן ירואיינו המועמדים בידי שלושה מומחים בינלאומיים, שפרלי לא נקבה בשמותיהם. אלה יבחרו את הניציבים.

פרלי אמרה כי על המועמדים להיות על-מפלגתיים ולחתום על התחייבות שלא להשתתף במסעות בחירות או להצטרף למפלגה כלשהי בעודם משמשים כנציבי בחירות.

"התנגדות הציבור נגד מפלגות היא חזקה ביותר", אמרה פרלי, שהצביעה על סקר ממנו עלה כי רק 3% מן האוכלוסיה תומכים בקיומן של מפלגות פוליטיות. עם זאת, פרלי הודתה כי אין למנוע מאבק של מפלגות על השליטה בחיים הפוליטיים בעיראק. "ישנה תחושה של עכשיו או לעולם לא, וכל הקבוצות מנסות לזכות בכמה שיותר ברגע זה".

פרלי אמרה כי היא מקווה שהאלימות במדינה תשכך, שכן חיוני שהבחירות תהיינה חופשיות מאיומים. "איננו מאמינים שבחירות הן גלולת קסם שבכוחה לפתור כל בעיה, אולם אסור שהתהליך יהיה ריק מתוכן".

פרלי העריכה את עלות הבחירות ב-250-260 מיליון דולר, ואמרה כי המחיר יכול לנסוק במידה שתותר הצבעה של עיראקים מחוץ למדינה. לדבריה, למרות ציניות בנוגע למצב הביטחוני, היא מצאה "להיטות מדהימה" בקרב העיראקים שפגשה להשתתף בתהליך של בחירות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully