וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ביקורת על בוש בעקבות כישלון ההתנתקות

רחביה ברמן

4.5.2004 / 0:02

כישלון תוכנית ההתנתקות במשאל נתפש בתקשורת כסטירה לממשל האמריקאי, ש"שילם ביוקר ולא קיבל דבר בתמורה". מקור בממשל: שרון לא התאמץ מספיק

כמו שבארץ רואים הכל דרך משקפי ה"מה טוב ליהודים", כך גם בארה"ב, שם עסקו רוב העיתונים בעיקר בהשלכות של כישלון תוכנית ההתנתקות על מי ששילם תמורתה מחיר רב למפרע – הנשיא ג'ורג' בוש.

העיתון הנחשב "וושינגטון פוסט" יצא בכותרת "ההימור של בוש על שרון השתבש". בכתבה מוסבר כי כישלון תוכנית ההתנתקות במשאל חברי הליכוד הופך את בוש למי שמפסיד משני הצדדים. כזכור, בתום ביקורו של ראש הממשלה אריאל שרון בוושינגטון בתחילת החודש, הכריז בוש בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים כי הפליטים הפלסטינים לא יוכלו לשוב לתחומי מדינת ישראל, וכן קיבל את תוכניתו של שרון, לשמור בתוך גבולות ישראל שישה גושי התנחלות ביהודה ושומרון.

צעד זה של בוש עורר זעם רב בעולם הערבי, שם ראו את בוש כמי שמוותר על שארית הנייטרליות של ארה"ב ומתייצב ללא סייג לצד ישראל בכל הנוגע לסכסוך ולתהליך השלום. בממשל הסבירו כי הדבר החשוב בעיניהם הוא להשיג תקדים של פינוי התנחלויות, אולם כעת נדמה שהמטרה הזו רחוקה מתמיד.

"המטרה האמיתית במתן צ'ק פתוח לשרון היתה לחזק אותו מבחינה פוליטית בישראל", אומר מקור במשרד החוץ שסירב להזדהות. "שילמנו מחיר יקר ולא קיבלנו דבר בתמורה". שגריר ארה"ב בישראל לשעבר, סמואל לואיס, אומר כי דחיית תוכנית ההתנתקות מהווה "מבוכה פוליטית לממשל". לדברי לואיס, הממשל שגה בכך שנענה לדרישות המפתח של שרון, בנוגע לגושי ההתנחלויות ולזכות השיבה, במקום להסתפק בתמיכה כללית בהתנתקות.

הצעד הבא: נטייה לכיוון הערבי?

מבחינה רשמית הממשל שומר על נימה מתונה, והודיע כי "ידון עם שרון ועם ממשלתו כיצד להתקדם הלאה". אולם מתחת לפני השטח ניכרת אכזבה קשה משרון. במשרד החוץ הובע היום זעם על שרון, שלטענת המקור לא התאמץ מספיק להעביר את תוכניתו. הכל בוושינגטון הדגישו את המחיר הדיפלומטי העצום ששילם הנשיא בוש בשל ההבטחות שנתן לשרון. המלך עבדאללה נקט בצעד נדיר וחריג של דחיית ביקור בוושינגטון במחאה (הביקור ייערך לבסוף מאוחר יותר השבוע), ואפילו בעל בריתו הגדול של בוש, ראש ממשלת בריטניה טוני בלייר, יצא נגד תוכניתו של שרון לשמור גושי התנחלויות (ובמרומז נגד קבלתה בידי בוש).

המקור של הוושינגטון פוסט במשרד החוץ דיבר על אבדן האמינות של וושינגטון בעולם בכל הנוגע למזרח התיכון. הממשל קיווה לרכך את ההתנגדות האירופית והערבית, אולם כעת תהיה המשימה קשה בהרבה. מחר אמור הקוורטט לענייני המזה"ת (רוסיה, האו"ם, ארה"ב והאיחוד האירופי) להיפגש לדיון, והמקור במשרד החוץ אומר: "אנחנו נקבל בראש וכושר השיפוט שלנו יוטל בספק מעבר לכל שיעור".

בימים האחרונים החל הממשל לנסות לצמצם את הנזקים בפרשה בהדגשת דאגתו לאינטרס הפלסטיני. היועצת לביטחון לאומי, קונדוליסה רייס, אף נזפה במנהיגים ערביים מסוימים שלטענתה מפגרים בתשלומי הסיוע שלהם לפלסטינים. אולם במרכז התוכנית עמדה תוכנית שיקום לעזה לאחר הנסיגה – וזו, כידוע, לא עומדת לקרות בקרוב.

הרשות הפלסטינית דורשת שבוש יחזור בו מהבטחותיו לשרון, אולם אפשרות זו אינה ריאלית, שכן במקרה זה יצטייר הממשל כמי שקופץ מעמדה לעמדה. המלך עבדאללה, העומד לבקר בבית הלבן בסוף השבוע, כבר דרש מכתב מקביל לזה שקיבל שרון, בו יובטחו זכויותיהם של הפלסטינים, כמו פיצוי טריטוריאלי לכל שטח שתשמור ישראל. הבית הלבן טרם הודיע אם יקבל את הדרישה הזו, אולם כעת, אומרים פרשנים, ייתכן שזו תהיה הדרך היחידה בה יוכל הממשל להחזיר לעצמו מעט מיוקרתו האבודה באזור.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully