וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המתנחלים ותומכיהם שולטים בתגובות ברשת

אורי רפאל

1.5.2004 / 0:02

השוואה בין מספר התגובות המציגות אידיאולוגיה מתנחלית לבין הצבעת כלל הגולשים בסקרי ההתנתקות, מגלה כי בעוד שרוב הגולשים אינם מחויבים למפעל ההתנחלות - רוב המגיבים דווקא כן

בחודשים האחרונים הפכו הטוקבקים, תגובות הגולשים לכתבות באינטרנט, לשבשבת ציבורית מקובלת. המגע הישיר, המהיר, עם הגולש, מספר התגובות האדיר, והעובדה כי איש לא בחר את המגיבים כדרך שעושים לעיתים בכתבות עיתונאיות המביאות שניים שלושה ציטוטים של "האזרח הקטן" כדי לבסס טענה כלשהי, כל אלה מהלכים קסם על מי שמנסה לחוש את "דעת הקהל", לפצח את הלכי הרוח של "האיש ברחוב". יותר ויותר כתבות ברשת, גם בוואלה! וגם באתרים אחרים, מתייחסות לתגובות המלוות אותן, מפרשות אותן, ולפעמים אפילו מבקשות במפורש תגובות בזווית זו או אחרת מן הקוראים. גם בעיתונים מתרבות ההתייחסויות אליהן, ורבים הציטוטים מתוך התגובות ברשת. אלה מוצגים כקולו האותנטי ביותר הציבור. הציבור לחץ על כפתור התגובה, הציבור כתב את אשר על לבו - דעת הקהל שיכתבה את עצמה לעיני כל. אך האם ציבור המגיבים אכן זהה ל"ציבור" כולו? האם המגיב הממוצע מבטא במדויק את "דעת הקהל"?

כותבי הטוקבקים בוואלה! באים מכל קצוות הקשת הפוליטית, החל מאנשי הימין הקיצוני ותומכי כהנא, ועד סרבני גיוס ואנרכיסטים, עם כל מה שבאמצע כמובן. אבל בכל הקשור לכתבות העוסקות בתוכנית ההתנתקות, ובפינוי ההתנחלויות שעומד על הפרק, ידם של מגיבי הימין - ובמיוחד של תומכי המתנחלים - היא על העליונה. הידיעות בנושא, כפי שמיד נראה, זוכות למאות תגובות מצד הגולשים, ובכל המקרים, ללא יוצא מן הכלל, ניתן למצוא רוב מוצק וברור למתנגדי הפינוי. יותר מזה, רבים מאוד מבין המגיבים מתנסחים באופן המבהיר תמיכה אידיאולוגית אמיתית בחשיבותו של מפעל ההתנחלות, ולא רק התנגדות ל"מתן פרס לטרור", או העדפה של נסיגה בהסכם עם הפלסטינים. אז האם זו "דעת הקהל"?

כנראה שלא בדיוק. שליטתם של מתנגדי הפינוי על התגובות ונימתן עומדת בסתירה קבועה לעמדות כלל הגולשים באתר, הנחשפות בסקרים המקוונים המתפרסמים בו. בחצי השנה האחרונה, מאז החל שרון לקדם את רעיון הפינוי, ערכנו לא מעט סקרים בנושא, ובכולם, שוב ללא יוצא מן הכלל, התקבל רוב מוצק בקרב הגולשים התומך בנסיגה ובפינוי התנחלויות. בסקרים האלה הצביעו עשרות אלפי אנשים, וכל גולש יכול להצביע בהם פעם אחת בלבד. באמצעות מאמצים טכניים ניכרים ניתן לרמות את הסקר, אך השילוב בין המאמץ הנדרש כדי לעשות זאת לבין המספרים הגדולים באמת של המצביעים בוואלה! ולבין הפיקוח המתמיד של המערכת על תוצאות הסקרים ועקביותם מבטיחים את אמינותם של הסקרים בשיקוף הלך הרוח של גולשי וואלה! בשאלות נתונות. אז מיהו "האיש ברחוב" בשאלת ההתנחלויות והפינוי, המאות הרבות של המגיבים או עשרות אלפי המצביעים בסקרים?

דוגמאות: סקרים מול תגובות

משה אדרי, פעיל ליכוד, הודה השבוע שהוא עדיין מתלבט איזה פתק לשלשל לקלפי ביום ראשון. השכל קורא לו לתמוך בפינוי, והלב - להתנגד, כך סיפר לעיתונאי "הארץ". בוואלה! הבאנו את הכתבה הזו וביקשנו מגולשי האתר לסייע לו להגיע לכלל החלטה באמצעות כפתור התגובות. הגולשים לא אכזבו, ותוך דקות "הוצפה" הידיעה בעשרות תגובות; שעה לאחר פרסום הידיעה, עמד מניין התגובות על 130 ושעתיים לאחר מכן כבר הופיעו 220 תגובות. המונה, כמובן, ממשיך לדפוק גם בזמן כתיבת שורות אלה. במקביל לפרסום בקשת הסיוע של אדרי, הופיע באתר סקר שבדק את עמדות הגולשים ביחס לתוכנית ההתנתקות. הממצאים מרתקים.

עד עתה, רגע כתיבת הכתבה, זכתה הידיעה על אדרי בכ-400 תגובות, רוב מוחץ מתוכן (69 אחוז) קורא לאדרי "להתפכח" ולהצביע נגד תוכנית שרון. "שרון מוכר את המדינה" הטיחו בו לא מעט אנשי ימין. אחרים הסבירו לו ש"נסיגה פירושה פרס לטרור". אך לא סתם אנשי ימין הגיבו לידיעה. מתנחלים רבים, שרואים בהצבעתו סיכוי אחרון לשמירה על ביתם, פנו אליו במכתב אישי וקראו לו לא לסלקם מביתם. כך למשל כתב תושב גוש קטיף: "משה, אני בן 59. כאן מגיל 25. אל תיתן להם לגרש אותי. כאן בניתי את הבית לפני 34 שנים. כאן נולדו לי 5 ילדים. יש לי כאן 3 נכדים בגילאי 9, 6 ושנתיים. אל תיתן להם לזרוק אותי מכאן (וזה אפילו לא בשביל הסכם שלום, סתם כדי לתת למחבלים את הבית שלנו במתנה)".

גם הנערה הילה שלוה, בת 14 מנוה דקלים, החליטה לפרוט על נימי הרגש של משה אדרי, ושטחה בפניו את קורות משפחתה: "נולדתי וגדלתי יחד עם 11 אחי ואחיותי בנווה דקלים. סבתי בת ה-90 מתגוררת איתנו בנווה-דקלים זה 15 שנה. סבתי חוותה בעבר גירוש מביתה שבהונגריה כאשר גורשה על ידי הנאצים ימח שמם למחנה אושוויץ. המחשבה כי סבתי תאלץ לעבור גירוש נוסף מביתה והפעם על ידי יהודים מעלה דמעות בעיני...חלומי הוא להקים כאן את ביתי ולגדל גם את ילדי במקום הנפלא הזה". הילה מבקשת מאדרי שיביט "בעיניהם של למעלה מ 8,000 גברים,נשים וילדים המועמדים לגירוש מבתיהם".

אל מול הרוב המוצק של מתנגדי הפינוי, עומדות הרבה פחות תגובות התומכות בו. כפי שניתן ללמוד מרוח תגובות אלה, מרביתן אינן של אנשי ליכוד, כי אם של אנשי שמאל ששמחו לסייע לאדרי. "יש לסיים את הכיבוש", הם כותבים לו, וגם: "חייבים להתנתק. הגיע הזמן לחיות ולא למות". מבין התגובות התומכות בנסיגה מעזה, ניתן היה למצוא גם כמה שבחרו לענות להילה, הנערה מנוה דקלים, על מכתבה. הגולש ארז כתב לה: "לבי נשבר לנוכח ניצולך הציני בידי אנשים מבוגרים, קרים ואנוכיים... האם אין לך זכות לחיים נורמליים במקום בריא?".

וזה הזמן לשוב לסקר המתפרסם באתר מזה מספר ימים. גם אליו התייחסו הגולשים בתגובותיהם לכתבה, בעיקר מן הצד של תומכי ההתנתקות. "אלפי גולשי וואלה! לא טועים", אמר אחד מהם, ואחר ביקש מאדרי להקליק על כפתור הסקר לפני שיגיע לכלל החלטה. הסיבה לבקשה פשוטה: מתוך 17,800 מצביעים שהשתתפו בסקר עד לכתיבת הכתבה, הצביעו 58 אחוז בעד תוכנית ההתנתקות של שרון. זאת כאמור, בסתירה מוחלטת להלך רוחות בתגובות לכתבה שנשלטו בידי הימין והמתנחלים.

בכתבה נוספת שפורסמה בוואלה! ביום חמישי, הובאו תוצאות הסקרים שערכו שני העיתונים הגדולים, המרמזים כי מתנגדי ההתנתקות גוברים על תומכיה. גם ידיעה זו זכתה למאות תגובות, וגם כאן 80 אחוז מהמגיבים הביעו שאט נפש מרעיון חלוקת הארץ, בניגוד גמור לסקר המתפרסם משמאל לכתבה. לצד כמה תגובות בעלות נימה ביטחונית כגון "בריחה מביאה לטרור" ניתן היה לראות הרבה מאוד תגובות בנוסח "חיזקו ואימצו אחינו המתנחלים בחבלי ארץ אבות", "לא תנתקו אותי מהבית" ו"מתנגדים לעקירה, מתחברים לשורשים" – ניסוחים של מאמינים אידיאולוגיים אמיתיים בחזון ארץ ישראל השלמה. התגובות המעטות של תומכי המהלך נבלעו בהמון.

גם החלטתו של יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין להצדיע קבל עם ומשואה למתנחלים בטקס יום העצמאות, חידדה עוד יותר את הבעלות של המתנחלים ותומכיהם האידיאולוגיים על הטוקבקים. 351 תגובות פורסמו לידיעה שעסקה באותה משואה ולא פחות מ-69 אחוז מהמגיבים תמכו בריבלין. בין המגיבים היו שהבטיחו לו תגמול בפריימריס הבאים, זיכו אותו בתואר "גבר הגברים" ואמרו שמדובר ב"מנהיג אמיתי וציוני". אחד מתושבי גוש קטיף הבהיר בתגובתו ש"אם השמאלנים קופצים, סימן שעשית מעשה ציוני". מעטים מבין הרוב התומך הביעו הסתייגות מהעיתוי, על אף שהזדהו עם התוכן. מולם עמדו 31 אחוזים שהתנגדו לתוכן האמירה כמו גם לעיתויה.

השליטה של הימין, ובייחוד הימין האידיאולוגי, בתגובות היא אינה תופעה של הימים האחרונים והקריטיים לפני משאל ההתנתקות. הידיעה שפורסמה לפני שבועיים תחת הכותרת "ישראל רוצה שההתנחלויות יינתנו לפליטים ולא לעשירים", קיבלה 335 תגובות. שוב, גם כאן, שיעור התמיכה במתנחלים הגיע ל-84. רק 16 אחוזים מן המגיבים תמכו בפינוי.

גם כשהולכים עוד אחורה בזמן המגמה הזו ממשיכה להתגלות. ב-3 בפברואר השנה, אמר שרון בראיון ל"הארץ" כי "עשרים התנחלויות יפונו תוך שנה-שנתיים". עוד באותו היום ערכנו בוואלה! סקר, שכותרות הייתה "האם אתה בעד או נגד פינוי הרצועה?" מתוך 213 התגובות שפורסמו לכתבה רק 24 אחוזים הביעו תמיכה בתוכניתו של שרון. 76 אחוז ראו בתוכנית אסון שנוסח למשל כ"השמדה של המדינה היהודית" והבטיחו לשרון "להילחם עד המוות" בנסיגה. תוצאות סקר הגולשים הראו מגמה הפוכה לחלוטין: מבין 52,145 המצביעים שענו על הסקר יותר משני שליש מתוכם (68 אחוז) תמכו בפינוי.

גם ביום ההכרזה הדרמטית על תוכנית ההתנתקות בנאומו של שרון בכנס הרצליה (18.12.03), ערכנו בוואלה! סקר במטרה לבדוק את תמיכת הגולשים בה. לכתבה שסיקרה את נאומו של שרון בכנס פורסמו 110 תגובות, אך גם כאן 72 אחוזים מהן הביעו התנגדות גורפת לרעיון. "בזכות המתנחלים אנחנו בחיים" טענו רבים מאוד מהמגיבים וקראו לשרון להתפטר בשל רעיונותיו. בסקר, עם זאת, בו נטלו חלק 30,410 גולשים, לא היו הפתעות: 71 אחוז מהמש

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully