וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וושינגטון: בוש לא חוזר בו מהבטחותיו לשרון

29.4.2004 / 0:10

בבית הלבן משדרים מסר מרגיע לפני העברת הבהרות לירדן ולפלסטינים, לגבי התחייבויות הנשיא לרה"מ. פאוול: זכות השיבה קוראת למעשה לפלסטינים לחיות תחת כיבוש

הממשל האמריקאי פעל אתמול כדי להרגיע את ישראל בעקבות הכוונה למסור לירדן מכתב הבטחות, שיעביר "מסר מאזן" למכתב ההבטחות שהעניק הנשיא ג'ורג' בוש לראש הממשלה, אריאל שרון, בפגישתם לפני שבועיים בבית הלבן.

פקידים בכירים בבית הלבן הבהירו לשגריר ישראל בארה"ב, דני איילון, כי אין בדעתו של הנשיא ג'ורג' בוש לחזור בו מההתחייבויות שנתן לראש הממשלה, אריאל שרון, בביקורו האחרון בוושינגטון. "מחויבויות הנשיא לישראל שפורט במכתב לראש הממשלה שרירות וקיימות כלשונן וכרוחן וכך הובהר ויובהר לכולם", נאמר בהודעה שפירסמה שגרירות ישראל בוושינגטון בעקבות שיחותיו של השגריר.

ירדן מבקשת לרכך את הבטחות בוש לשרון בסוגיות הגבולות והפליטים. בוש כתב לשרון, כי "לא מעשי" לחזור לקווי שביתת הנשק מ-1949, והגבול העתידי צריך להביא בחשבון את קיומם של "מרכזי אוכלוסייה ישראלית" - רמז לגושי ההתנחלות. בוש כתב גם שהפליטים הפלסטינים יוכלו להתיישב בעתיד במדינת פלסטין, ולא בישראל.

כוונת ארה"ב היא להדגיש במכתב שיימסר לעבדאללה מלך ירדן, שיבקר בוושינגטון בשבוע הבא, כי ארה"ב אינה קובעת מראש את תוצאות הסדר הקבע, וכי זהו עניין לשיקול דעתם הבלעדי של הצדדים, כאשר הם יקיימו משא ומתן בנושא. כמו כן, תודגש מחויבותה של ארה"ב לקדם את רעיון המדינה הפלסטינית העצמאית, החיה בשלום לצד מדינת ישראל.

הירדנים ביקשו מכתב כזה בשיחות שניהלו עם הממשל, וכשנתקלו בהתנגדות החליטו לדחות את נסיעת המלך לארה"ב עד לאחר "משאל ההתנתקות" בליכוד. גם סעודיה והרשות הפלסטינית ביקשו מהממשל האמריקאי מכתבים דומים, שיפרטו את עמדותיו ביחס להסדר ישראלי-פלסטיני. ארה"ב הודיעה לישראל כי תיאלץ לעשות "מהלך מתקן" מול ידידיה האירופים והערבים, אך לא תסתור את ההבטחות שנמסרו לשרון. האמריקאים ממתינים לסיום המשאל בליכוד, כדי שלא להשמיע הצהרות להחלשת שרון.

בתוך כך, אמר אתמול עבדאללה מלך ירדן, כי כל פתרון חד צדדי לסכסוך באזורינו, שאינו מוסכם עם הפלסטינים, דינו כישלון. לדבריו, תוכנית ההתנתקות מעזה חייבת להיות חלק מנסיגה כוללת, עפ"י מפת הדרכים. בקול ישראל דווח שעבדאללה אמר את הדברים לראש הממשלה הפלסטיני, אבו עלא, המבקר בירדן.

לנדאו ביקש הבהרות על ההבנות

השר עוזי לנדאו, ממובילי ההתנגדות לתוכנית ההתנתקות, שיגר אתמול מכתב לשרון, שבו ביקש הבהרות לידיעות שהתפרסמו על הבנות המתגבשות בין ארה"ב לירדן. לנדאו שאל את ראש הממשלה, מה ידוע לישראל על ההבנות בין ארה"ב לירדן.

גורם אמריקאי הקשור למגעים שמנהלת ארה"ב עם מדינות ערב בימים אלה, אמר כי אם ביקורו של המלך עבדאללה יעלה יפה, עשוי שר החוץ הפלסטיני, נביל שעת', להגיע לוושינגטון בהמשך החודש. שעת, כמו גם עבדאללה, ביטל את ביקורו המתוכנן בבירה האמריקאית באמצע החודש בעקבות מכתב ההבנות שמסר בוש לשרון.

"אני הייתי הנשיא האמריקאי הראשון שדיבר על חזון של מדינה פלסטינית עצמאית", אמר הנשיא בוש בפגישה היום עם ראש ממשלת שבדיה, "שמחתי לדבר על כך מכיוון שאני מאמין שזו התקווה הטובה ביותר עבור העם הפלסטיני והדרך הטובה ביותר לקדם את השלום".

מערכת וואלה! חדשות מוסיפה:

נשיא המדינה, משה קצב, נפגש אמש עם מזכיר המדינה האמריקאי, קולין פאוול, בכנס נגד האנטישמיות בברלין. בגלי צה"ל דווח כי בשיחה עדכן פאוול את קצב בתגובות העולם הערבי ומנהיגי אירופה להצהרת נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, בעניין תוכנית ההתנתקות. פאוול אמר לקצב כי בכל פגישותיו המדיניות הוא מדגיש כי זכות השיבה היא למעשה קריאה לפלסטינים לחיות תחת כיבוש ישראלי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully