וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אנשים מפתחים נאמנות למחשב שלהם

25.4.2004 / 19:20

מחקר חדש מצא כי בני אדם נוטים להיקשר למחשב מסוים. ההיקשרות נובעת מייחוס תכונות אנושיות למחשב, והיא עלולה לגרום ליותר ויותר אנשים להעדיף את המחשב על חברת בני אדם

קבוצת חוקרים מאוניברסיטת פנסילבניה, מצאה כי בני אדם נוטים להיקשר למחשב מסוים, בעקבות הנטייה הטבעית לייחס למכשיר תכונות אנושיות. החוקרים טוענים גם כי ההיקשרות היא ביטוי לנטיית בני האדם לעקביות.

רשת בי.בי.סי מדווחת כי החוקרים ניסו לגלות, עד כמה ירחיקו לכת בני אדם כדי לשמר את "מערכת היחסים" שלהם עם המחשב החביב עליהם. לצורך המחקר הם ניתוח את התנהגותם של סטודנטים באוניברסיטת פנסילבניה, המשתמשים ב-800 מחשבים הנמצאים בקמפוס. הם מצאו כי כשמציגים בפני הסטודנטים מספר מחשבים, הם נוטים להעדיף מחשב מסוים, ואף מוכנים להמתין כדי להשתמש בו.

"זה מתועד היטב כיצד אנו מתנהגים למחשבים כאילו היו להם רגשות, למרות שידוע לנו היטב שהם תוכנתו על ידי בני אדם", אומר פרופ' שיאם סונדר, מנחה המחקר. לדברי סונדר, מתכנתי מחשבים ומפרסמים יוכלו להיעזר בתוצאות המחקר בעבודתם העתידית; אם בדרך כלל נהוג לשווק מחשבים כפריט שניתן להחליפו בקלות במידה והוא מתקלקל, אומר סונדר, "אסטרטגיית שיווק טובה יותר, תהיה להתייחס למחשב כמשהו יציב ומהימן, משהו שיכול לגדול איתך".

המחקר מתייחס גם למאגרי הנתונים ברשת, הצוברים השפעה גוברת על חיי הגולשים. לדברי סונדר, "אנו נוטים לראות במחשבים עצמם מקור למידע, ולא רק מדיום המתווך מידע. אנחנו מעניקים למחשבים מאפיינים חברתיים ומתייחסים אליהם כעצמאיים". פרופ' סונדר הזהיר כי הנטייה להתייחס אל המחשבים כאילו היו אנושיים, עלולה להביא יותר ויותר אנשים להעדיף אותם, על פני חלופות נעלות יותר כמו חברת בני אדם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully