וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השמאל הקיצוני משתלט על האוניברסיטאות?

לאורה שולר

25.4.2004 / 10:15

העיתונאית קרוליין גליק הוזמנה להרצות בפני החוג למדע המדינה על המלחמה בעיראק, וחטפה ביקורת קשה מן הסטודנטים על עודף פטריוטיות • את זעמה פרקה במאמר ב"ג'רוסלם פוסט", בו האשימה את השמאל הקיצוני בהשתלטות על הקמפוסים

ביום חורפי לקראת סוף נובמבר, התחוללה מיני-סערה בחוג למדע המדינה באוניברסיטה. במסגרת הקורס למדיניות ומדינאות מעשית התארחה קרוליין גליק, סגנית עורך העיתון "ג'רוסלם פוסט". נושא ההרצאה - סיקורה של גליק את המלחמה בעיראק, כעיתונאית שהתלוותה לדיוויזיה השלישית האמריקאית.
במהלך ההרצאה, התפתח ויכוח נוקב סביב מקומו של הפטריוטיזם בעת סיקור מלחמה על ידי עיתונאים. מה שאמור היה להיות דיון ענייני ומלומד, הפך במהרה לחילופי האשמות קולניים בין גליק לקהל הסטודנטים, שטען כי הסיקור שנתנה היה פטריוטי מדי, ולא עמד בסטנדרטים עיתונאיים של אובייקטיביות. דברי הסטודנטים הותירו רושם עז על גליק, שהחליטה לפרסם על כך מאמר בעיתונה, ה"ג'רוזלם פוסט", בו סיפרה בזעזוע על אשר אירע לה באוניברסיטת ת"א. "בשבועות שחלפו מאז שנתתי את ההרצאה ההיא, לא יכולתי להוציא את הסטודנטים האלו מראשי", כך כתבה במאמר, וטענה כי יש לבחון "כיצד הטיראניה האינטלקטואלית של השמאל הקיצוני בקמפוסים נוטה להשפיע על חווייתם הלימודית והמקצועית" של מרצים ותלמידים. בהמשך כתבה גליק כי זהו סוד ידוע שאקדמאים ישראלים נוטים לשמאל הקיצוני. עוד ספרה גליק לקוראיה, כי בתום ההרצאה ניגשה אליה סטודנטית ושאלה במבטא רוסי כבד (כך במקור): "כיצד את יכולה לתמוך באמריקה כאשר אמריקה היא מדינה טוטליטארית?"
"למדת את זה ברוסיה?" שאלה אותה גליק. "לא, כאן" השיבה הסטודנטית.
בתגובה למאמרה של גליק, ולהרצאה שקדמה לו, גם הסטודנטים לא נותרו אדישים וכתבו מכתבי תגובה נזעמים. "ישראלים רבים אינם גאים במדינתם - לא בגלל 'עריצים אקדמיים' המתנגדים למדיניות ישראל, כפי שגליק סבורה בטעות, אלא בגלל המדיניות עצמה", כתבו סטודנטים. סיוון ריטר, תלמידת שנה ג' בחוג למדע המדינה כתבה כי "ניכר שמה שהגברת גליק ראתה כחולשה אצל הסטודנטים, הוא המצפון, הכוח לעמוד מול עצמנו ולומר - 'אנחנו לא בסדר'. ניכר כי הגברת גליק רצתה להרוויח כותרת".
בתגובה אל הדברים מסרה קרוליין גליק כי "סבורני שהמכתבים מראים באופן מדויק את האנטגוניזם שהופגן על ידי רבים מהסטודנטים לכששמעו את השקפותיי. חזרתי ובדקתי את המאמר שלי ומצאתי שהוא מדויק על כל היבטיו. אין לי שום רצון להשיב להערות האישיות במכתבים. תיארתי את מהות הרצאתי במאמרי ואינני רואה סיבה להוסיף מעבר לכך מלבד לציין כי תיאורים לא מעטים בתוך המכתבים אינם מדויקים ומייחסים אליי דברים שלא אמרתי. באשר לכשירותי המקצועית ודעותיי, אלו עניין של רשות הרבים."

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully