וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עימותים בצמרת הליכוד בעניין התמיכה בהתנתקות

23.4.2004 / 10:27

אולמרט: אם התוכנית לא תאושר, יהיו לכך השלכות חמורות על המדינה. הביע כעס על כך שהשרים לא פועלים לשווק התוכנית. מקורבי שלום: מוטב שאולמרט יתרכז במובטלים

שר התמ"ת, אהוד אולמרט, אמר הבוקר כי אם תכנית ההתנתקות לא תאושר בקרב מתפקדי הליכוד, יהיו לכך השלכות חמורות מאוד על המדינה, מבחינה בטחונית, מדינית וכלכלית. אולמרט אמר לקול ישראל כי הוא כועס מאוד על התגייסותם של שרים מעטים בלבד למערכה להביא לאישור תכניתו המדינית של ראש הממשלה, אריאל שרון, בעוד המתנחלים מפעילים עוצמה ומנגנונים בעניין.

"אנו נושאים באחריות קולקטיבית", אמר אולמרט, "ואם תוצאת המישאל תהיה שלילית - כולנו נישא בתוצאות הקשות ביותר לישראל. אי אפשר להשאיר את ראש הממשלה שרון להילחם לבד, אי אפשר לנסות להתחמק או לברוח מאחריות, עלינו לפעול בכל הכח".

כתבת "הארץ", מזל מועלם, מוסיפה:

דבריו של אולמרט, כמו גם מגמת ירידת התמיכה בהתנתקות בקרב מתפקדי הליכוד הניכרת בסקרים האחרונים - בהם סקר חברת "דיאלוג" בעבור ה"הארץ", שפורסם אתמול ולפיו הפער בין המתנגדים לתומכים הצטמצם ל-4% - הוסיפו לתחושה בליכוד כי סיכוייו של שרון לזכות ברוב במשאל מתערערים.

במכתב דחוף ששלח לשרון אתמול אחר הצהריים כתב אולמרט, בין השאר, כי "חלק משרי הליכוד שהודיעו על תמיכתם בתוכנית, כלל אינם פעילים בהסברתה ואילו לגבי אחרים הפעילות היא חלקית בלבד". אולמרט אמנם לא נקב בשמות, אך ביקורתו מכוונת בעיקר לשרים בנימין נתניהו, לימור לבנת וסילבן שלום - אלה שעשויים להתמודד מולו על הנהגת הליכוד. אולמרט הציע במכתב לשרון להקים מיד מטה אישי בראשותו, שבו יפעלו כל השרים התומכים.

על שר החוץ שלום, אף אמר אתמול אולמרט בהקשר אחר, כי הוא "קריקטורה של שר חוץ". זאת, מכיוון שלדברי אולמרט, שלום מתכוון להביא לממשלה הצעת החלטה ולפיה כל פגישה של שר עם עמיתים בחו"ל תהיה טעונה את אישור ראש הממשלה ושר החוץ.

מקורבי שר החוץ, סילבן שלום, הגיבו על המכתב ששלח שר התמ"ת, אהוד אולמרט לראש הממשלה, אריאל שרון, באמירה כי בהשמצות, בסכינאות ובסכסוכים אין בונים מנהיגות. לדבריהם, מוטב שכל שר יתעסק בענייניו. עוד אמרו כי כאשר שומעים על מצוקת המובטלים, טוב יעשה שר התמ"ת אם יפנה את זמנו ומרצו למובטלים, שעליהם הוא מופקד.

חברי המרכז לא האמינו ששרון מתקשר אליהם

בכיר בליכוד הסביר אתמול כי נתניהו, שלום ולבנת אולצו לתמוך בתוכנית ונכנעו ללחץ של שרון, ובעקבות החלטתם זכו לביקורת קשה בליכוד ובימין. לטענת הבכיר, התוצאה היא שהשינוי בעמדת השרים גרם לשרון יותר נזק מתועלת. "זה לא סוד שהאנשים המרכזיים שלהם פועלים נגד התוכנית בגלוי. צחי הנגבי ודני נוה מתנגדים אך מתחבאים ואי אפשר למצוא אותם. אולמרט תומך ועובד קשה, בעיקר כדי למצב את עצמו פוליטית, ומופז תומך, אבל לא יוצא מכליו".

מקורבי שרון ניסו אתמול להמעיט ממשמעות הסקרים, והודו כי אמנם חלה ירידה בתמיכה אך מדובר בירידה מינורית שאינה משמעותית. שרון יצטרך בימים שנותרו עד המשאל לשאת את הנטל על גבו. ראש הממשלה ימשיך להעביר את המסר, כפי שעלה גם מנאומו אתמול בכנסת, כי הצבעה נגד תהיה בעלת השלכות מדיניות מרחיקות לכת.

שרון נפגש הבוקר בביתו עם ראשי סניפים מהליכוד וביקש את סיועם בשטח. מול ההסברה המשומנת של יש"ע, שרון ממשיך לקיים שיחות טלפון אישיות עם חברי מרכז. הטלפונים שיוזם שרון נהפכו לשיחת היום בקרב חברי מרכז, בעיקר מכיוון שחלק ממקבלי השיחות כה הופתעו עד שהיו בטוחים כי מדובר במתיחה, ושרון נאלץ להוכיח, גם באמצעות אנשיו, כי אכן מדובר בו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully