וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שוחרר האזרח הבריטי שנשבה בעיראק

12.4.2004 / 0:45

גארי טילי הוחזר אמש לידי כוחות הקואליציה בעיר הדרומית נאסרייה. אל ג'זירה: ארגון מליציה עיראקי שחרר אתמול 8 חטופים זרים. דיווח: 7 אזרחים סינים נחטפו במרכז עיראק

האזרח הבריטי גארי טילי, שנשבה בידי כוחות עיראקים בעיר נאסרייה, שוחרר אמש משביו והוחזר לידי כוחות הקואליציה. מועד האולטימטום, שהציבו חוטפי בני הערובה היפנים להסגת כוחות הקואליציה מפאלוג'ה, פג אתמול. בסי.אן.אן דווח כי החוטפים מאיימים להרוג את אחד החטופים בתוך יממה אם דרישתם לא תיענה. במהלך הלילה דיווחה סוכנות הידיעות הסינית מפי דיפלומט סיני בבגדד, כי שבעה אזרחים סינים נחטפו במרכז עיראק. לידיעה אין בשלב זה אישור מגורמי ממשל סיניים.

בתוך כך דיווחה אתמול בערב תחנת הטלוויזיה הקטרית, אל ג'זירה, כי ארגון מליציה עיראקי שיחרר 8 חטופים זרים שבהם החזיק. על פי הדיווח, בין השמונה נמצאים אזרחים טורקים, פקיסטנים והודים. אחד מהחוטפים אמר כי החליטו לשחררם בעקבות קריאות של אנשי דת מוסלמים שלא להחזיק באזרחים כבני ערובה.

כתב "הארץ" יוסי מלמן מוסיף:

בעיראק גוברת אי הוודאות לגבי מספר בני הערובה במדינה. אמש לא התקבל אישור נוסף לטענתה של קבוצה, המכנה עצמה "גדודי הקדוש הגיבור השייח אחמד יאסין" כי היא מחזיקה בבני ערובה מארה"ב, מבולגריה, מיפן, מקוריאה ומישראל. דובר של הקבוצה איים שלשום בשידור ברשת הטלוויזיה "אל-ערביה" שאם ארה"ב לא תסיר את המצור מפלוג'ה, הם יערפו את ראשי החטופים. לדבריו, חברי הקבוצה גם מחזיקים בגופותיהם של ארבעה חיילים אמריקאים, אך בקלטת נראתה רק גופת חייל אשר לא ברור מתי נהרג.

גורמים רשמיים ביפן מסרו אתמול בצהריים כי שלושת החטופים היפנים בעיראק טרם שוחררו אך המו"מ לשחרורם נמשך. דיפלומט יפני אמר אתמול בבוקר בעמאן, בירת ירדן, שלא ידוע מיקומם או מצבם של שלושת החטופים בעיראק. זאת בניגוד לדיווחים קודמים שטענו כי השלושה נמצאים סמוך לעיר פלוג'ה והם "בריאים ושלמים". שלשום הודיע ברשת אל-ג'זירה הארגון שחטף אותם, "גדודי המוג'הידין", כי ישחררם אתמול בעקבות בקשה של קבוצת אנשי דת מוסלמים. הארגון חטף את השלושה ביום חמישי, והציב אולטימטום לפיו יוציא אותם להורג, אם יפן לא תודיע על נסיגת כוחותיה מעיראק. מועד האולטימטום פג, כאמור, אתמול אחר הצהריים.

משרד הפנים הגרמני מסר כי ייתכן ששני קציני ביטחון גרמנים שנעלמו לפני כמה ימים בדרכם מירדן לבגדד, נרצחו. מכוניתם של השניים נמצאה נטושה ליד פלוג'ה, והחיפושים אחריהם נמשכים.

דובר של הממשל האמריקאי בעיראק אישר גם כי שני חיילים אמריקאים נעדרים, לאחר ששיירת אספקה ובה מיכלית דלק הותקפה סמוך לשדה התעופה בבגדד. איטליה הכחישה כי אזרחיה נלקחו בשבי, וזאת בניגוד להודעת מיליציה, שטענה כי חטפה ארבעה איטלקים ושני אמריקאים בפאתי בגדד.

ישראל: ארה"ב תדאג לחטוף נביל רזוק

ישראל הודיעה כי היא אינה מטפלת עוד בחטיפתו בעיראק של נביל רזוק, אזרח ישראלי פלסטיני-נוצרי ממזרח ירושלים. דובר תורן במשרד החוץ אמר שלשום כי "הנושא הזה הועבר לטיפולה של ממשלת ארה"ב ושל החברה שהעסיקה אותו". הוא הוסיף כי ישראל לא תגיב עוד בנושא, וכי היא ממתינה לקבל מידע ממשרד החוץ האמריקאי.

לא ידוע עדיין היכן מוחזק רזוק, שתמונתו הוקרנה ביום חמישי בתחנת הטלוויזיה האיראנית אל-עלאם. ל"הארץ" נודע כי הוא הופרד מהחטוף השני, שבמחיצתו נמצא בשלבים הראשונים.

ביום שישי התברר כי חטוף זה, שהציג עצמו באותה קלטת כפלסטיני ממזרח ירושלים בשם אחמד יאסין טיקאטי, הוא למעשה פאדי איחסאן פאדל, אזרח קנדי בן 33 ממוצא סורי. הוא ומשפחתו היגרו מדמשק לקנדה לפני 14 שנים. דודו, העיתונאי הגרמני נורברט מתאס, סיפר ל"הארץ" כי פאדל מוחזק לבדו בידי חוטפיו במסגד בעיר נג'ף. לדבריו, מצבו טוב ושלשום העבירו לו נציגי משרד החוץ של קנדה ומעסיקיו מארגון הסעד האמריקאי "ועדת החילוץ הבינלאומית" מזון ומים. מתאס הוסיף כי לפאדל לא היה שום קשר לישראל או לפלסטינים - ובוודאי שאינו סוכן מוסד, כפי שטענו חוטפיו. מתאס ורואידה, אמו של פאדל, אמרו כי הם אינם יודעים מדוע אילצו אותו חוטפיו להציג עצמו בשם פלסטיני, ולטעון כי הוא סוכן מוסד.

לשכתו של יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, פירסמה ביום שישי הודעה, בה קראה "לגורמים העיראקים המחזיקים את שני הפלסטינים לשחרר את האזרחים הפלסטינים שהם תושבי הרשות וחיים תחת הכיבוש הישראלי" (בעת פרסום ההודעה לא ידעה הלשכה כי החטוף השני הוא קנדי). גם עזאם אל-אחמד, שר התקשורת הפלסטיני שנחשב למחזיק "התיק העיראקי" ברשות בתקופת סדאם חוסיין, אמר שנעשו פניות לגורמים עיראקיים, בהם גם אנשי המנהיג השיעי מוקתדא א-סדר לפעול לשחרור העצורים הפלסטינים המוחזקים בעיראק. למרות הצהרות אלה, גורמים פלסטיניים אמרו אתמול ל"הארץ" שלרשות יש יכולת מוגבלת בלבד לפעול עבור פלסטינים בעיראק שלאחר הפלת סדאם.

בראיון שלשום בערוץ 2 הציע הרמטכ"ל, רב אלוף משה יעלון, "להנמיך פרופיל" בעניינו של רזוק: "אני חושב שלא כדאי שמדינת ישראל תהיה בחזית העניין כל עוד אנחנו לא נדרשים לכך".

דובר של ממשלת קנדה אמר שלשום כי נמשכים המגעים עם החוטפים שמשייכים עצמם לארגון אנסאר א-דין, כדי להביא לשחרורו של פאדל. לפי שעה לא ידועות דרישות החוטפים - למעט התביעה הראשונה שהעלו, לשחרר את מזכירו האישי של א-סדר.

בהכנת הידיעה השתתפו ארנון רגולר ועמוס הראל

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully