וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

החוטפים מאיימים להרוג בן ערובה יפני

11.4.2004 / 19:30

זאת לאחר שהאולטימטום לנסיגת כוחות הקואליציה מפאלוג'ה פג. גורמים יפנים טוענים כי מתנהל מו"מ עם החוטפים. האזרח הבריטי גארי טילי, שנחטף בנאסירייה, שוחרר

פג מועד האולטימטום שהציבו חוטפי בני הערובה היפנים להסגת כוחות הקואליציה מפאלוג'ה. בסי.אן.אן דווח כי החוטפים מאיימים להרוג את אחד החטופים בתוך יממה אם דרישתם לא תיענה. בתוך כך דווח הערב, כי האזרח הבריטי גארי טילי, שנשבה בידי כוחות עיראקים בעיר נאסירייה, שוחרר הערב משביו והוחזר לידי כוחות הקואליציה.

כתב "הארץ", יוסי מלמן, מוסיף:

גורמים רשמיים ביפן אמרו בצהריים כי המו"מ לשחרור החטופים נמשך. דיפלומט יפני אמר הבוקר בעמאן, כי לא ידוע מיקומם או מצבם של שלושת החטופים. דיווחים קודמים טענו כי השלושה נמצאים סמוך לעיר פאלוג'ה והם "בריאים ושלמים". אתמול הודיע ברשת אל-ג'זירה הארגון שחטף אותם, "גדודי המוג'הידין", כי ישחררם היום בעקבות בקשת קבוצת אנשי דת מוסלמים. הארגון חטף את השלושה ביום חמישי.

עד כה ידוע בוודאות על שישה חטופים בעיראק - שניים ערבים, שלושת היפנים, ואמריקאי. האמריקאי, שהזדהה כתומס המיל, צולם בידי כתבי רשת טלוויזיה אוסטרלית באזור אבו גארב, ממערב לבגדד, כשהוא ישוב במושב האחורי של מכונית החוטפים. חמושים רעולי פנים שיצאו מן המכונית הורו לכתבי הרשת לצלם את האיש, שהיה חבוש בזרועו. יותר מאוחר פירסמו החוטפים קלטת וידאו, ובה איימו להוציאו להורג אם לא יוסר המצור מעל פלוג'ה.

דובר של הממשל האמריקאי בעיראק אישר גם כי שני חיילים אמריקאים נעדרים מאז אתמול, לאחר ששיירת אספקה ובה מיכלית דלק הותקפה סמוך לשדה התעופה בבגדד. יש גם דיווח על היעדרו של בריטי אחד בדרום המדינה.

ישראל מעבירה לארה"ב הטיפול בחטיפת רזוק

ישראל הודיעה כי היא אינה מטפלת עוד בחטיפתו בעיראק של נביל רזוק, אזרח ישראלי פלסטיני-נוצרי ממזרח ירושלים. דובר תורן במשרד החוץ אמר אמש כי "הנושא הזה הועבר לטיפולה של ממשלת ארה"ב ושל החברה שהעסיקה אותו". הוא הוסיף כי ישראל לא תגיב עוד בנושא, וכי היא ממתינה לקבל מידע ממשרד החוץ האמריקאי.

לא ידוע עדיין היכן מוחזק רזוק, שתמונתו הוקרנה ביום חמישי בתחנת הטלוויזיה האיראנית אל-עלאם. ל"הארץ" נודע כי הוא הופרד מהחטוף השני, שבמחיצתו נמצא בשלבים הראשונים. בראיון אתמול בערוץ 2 הציע הרמטכ"ל, רב אלוף משה יעלון, "להנמיך פרופיל" בעניינו של רזוק: "אני חושב שלא כדאי שמדינת ישראל תהיה בחזית העניין כל עוד אנחנו לא נדרשים לכך".

שלשום התברר כי החטוף השני, שהציג עצמו באותה קלטת כפלסטיני ממזרח ירושלים בשם אחמד יאסין טיקאטי, הוא למעשה פאדי איחסאן פאדל, אזרח קנדי בן 33 ממוצא סורי. הוא ומשפחתו היגרו מדמשק לקנדה לפני 14 שנים. דובר של ממשלת קנדה אמר אתמול כי נמשכים המגעים עם החוטפים שמשייכים עצמם לארגון אנסאר א-דין, כדי להביא לשחרורו של פאדל. לפי שעה לא ידועות דרישות החוטפים - למעט התביעה הראשונה שהעלו, לשחרר את מזכירו האישי של א-סדר.

דודו של החטוף, העיתונאי הגרמני נורברט מתאס, ואמו של פאדל, רואידה, אמרו כי הם אינם יודעים מדוע אילצו אותו חוטפיו להציג עצמו בשם פלסטיני, ולטעון כי הוא סוכן מוסד. מתאס סיפר ל"הארץ" כי פאדל מוחזק לבדו בידי חוטפיו במסגד בעיר נג'ף. לדבריו, מצבו טוב ושלשום העבירו לו נציגי משרד החוץ של קנדה ומעסיקיו מארגון הסעד האמריקאי "ועדת החילוץ הבינלאומית" מזון ומים. מתאס הוסיף כי לפאדל לא היה שום קשר לישראל או לפלסטינים - ובוודאי שאינו סוכן מוסד, כפי שטענו חוטפיו.

לשכתו של יו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת פירסמה שלשום הודעה, בה קראה "לגורמים העיראקים המחזיקים את שני הפלסטינים לשחרר את האזרחים הפלסטינים שהם תושבי הרשות וחיים תחת הכיבוש הישראלי" (בעת פרסום ההודעה לא ידעה הלשכה כי החטוף השני הוא קנדי). גם עזאם אל-אחמד, שר התקשורת הפלסטיני שנחשב למחזיק "התיק העיראקי" ברשות בתקופת סדאם חוסיין, אמר שנעשו פניות לגורמים עיראקיים, בהם גם אנשי המנהיג השיעי מוקתדא א-סדר לפעול לשחרור העצורים הפלסטינים המוחזקים בעיראק. למרות הצהרות אלה, גורמים פלסטיניים אמרו אתמול ל"הארץ" שלרשות יש יכולת מוגבלת בלבד לפעול עבור פלסטינים בעיראק שלאחר הפלת סדאם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully