וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

במזכר של בוש נכלל איום מפורש מאל קאעדה

10.4.2004 / 9:08

מקורות בוושינגטון: בסקירה המודיעינית שקיבל הנשיא ב-6 באוגוסט 2001 נכתב כי "בן לאדן נחוש לתקוף בתוך שטח ארה"ב". אתמול הודיע הבית הלבן כי הוא שוקל לפרסם את המסמך החסוי

בסקירה המודיעינית היומית שקיבל נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, מידי הסי.איי.איי ב-6 באוגוסט 2001, כחודש לפני פיגועי ה-11/9, נכלל איום כי בכוונת ארגון אל קאעדה לבצע פיגועי תופת ברחבי ארה"ב. כך סיפרו לסוכנות הידיעות איי.פי מספר אישים שראו את המזכר המודיעיני.

לדברי המקורות, במזכר שכותרתו הייתה "בן לאדן נחוש לתקוף בתוך ארה"ב" נכתב כי אוסאמה בן לאדן רצה לבצע תקיפה בתוך שטח ארה"ב כבר ב-1997, וכי מאמציו הרבים להוציא לפועל תקיפה כזו, נמשכו ביתר שאת גם באביב 2001.

באותו חודש בו דווח בוש על מאמצעי אל קאעדה, הגיעו לארגוני המודיעין האמריקאים שני דיווחים לא מאומתים, בהם נטען כי הארגון ינסה לבצע פיגועים באמצעות מטוסים חטופים. בכירים בבית הלבן סיפרו לסוכנות איי.פי, כי באחד הדיווחים דובר על כוונת אל קאעדה לרסק מטוס על אחת משגרירויות ארה"ב.

לטענת הבכירים, דיווחים אלה, כמו גם רבים אחרים שהונחו על שולחנם של ראשי מערך המודיעין האמריקאי, לא נראו אמינים מספיק, כדי שיועברו לעיונם של הנשיא או היועצת לביטחון לאומי, קונדוליסה רייס.

רייס בוועדה: במסמך לא היה מידע חדש

כתב "הארץ", שלמה שמיר, מוסיף:

מקורות בוושינגטון הודיעו אתמול, כי הבית הלבן שוקל לפרסם את המסמך החסוי. הפרשנות לתוכנו של המסמך שהוגש לעיונו של הנשיא חמישה שבועות לפני התקפות הטרור ב-11/9, גלשה ביום חמישי לוויכוח חריף בין היועצת לביטחון לאומי, ולחבר מרכזי בוועדה החוקרת את אירועי ה-11 בספטמבר.

בעת עדותה של רייס, טען חבר הוועדה, הסנטור הדמוקרטי לשעבר בוב קרי, כי המסמך כולל התרעה מפורשת מפני פיגועי טרור בתחומי ארה"ב, כולל התרעות לניסיונות לחטיפת מטוסים.

בתשובה לשאלת קרי, הודתה רייס לראשונה בדבר קיומו של המסמך. ואולם טענה כי לא היה במסמך שום מידע חדש בדבר איום והמסמך לא התריע מפני התקפות צפויות בארה"ב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully