וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רייס מעידה בפני ועדת ה-11.9

8.4.2004 / 16:01

אחרי ניסיונות התחמקות ממושכים מוסרת היועצת לביטחון לאומי את גרסתה לגבי המוכנות למתקפת הטרור וההתמודדות עמה. הוועדה צפויה לתקוף סתירות רבות בדברי רייס בעבר

היועצת האמריקאית לביטחון לאומי, קונדוליסה רייס, מעידה אחר הצהריים בפני ועדת החקירה לפיגועי ה-11 בספטמבר. רייס מעידה בפומבי ובשבועה, למרות שבמשך חודשים נלחמו היא והבית הלבן כדי להימנע מכך, בטענה שעיקרון הפרדת הרשויות מונע מיועצים אישיים לנשיא להעיד בפני ועדת חקירה של הקונגרס. אולם רבים, בהם רפובליקנים לא מעטים, מיהרו לשלוף לפחות שלוש הזדמנויות שבהן קרה הדבר. לאור הזעם הציבורי על סירובה של רייס להעיד, התקפל הבית הלבן.

רבים מאמינים כי הסיבה העיקרית לסירובה של רייס להעיד היא הסתירות הרבות שהתגלו בדבריה בנושאים שונים, ביניהם מידת ההשקעה של הממשל במלחמה בטרור לפני (ומיד אחרי) הפיגועים, המידע שהיה בידי הממשל לפני הפיגועים, המלחמה בעיראק והקשר שהיה או לא היה לסדאם חוסיין לפיגועים ועוד.

במיוחד גבר הלחץ על רייס לאחר שהעיד בפני הוועדה ריצ'ארד קלארק, לשעבר היועץ הבכיר של הבית הלבן לענייני המלחמה בטרור. קלארק טען שרייס התעלמה מאזהרותיו בנוגע לפיגוע קרב ולא נענתה לבקשותיו לפגישות בדרג בכיר בנושא. בעדותו סתר קלארק דברים רבים שרייס אמרה בעבר.

גם בזמן שסירבה להעיד בפני הוועדה, לא נמנעה רייס מלהגיב על הדברים שעלו בישיבותיה, וגם בדבריה אלה (כולל ראיון אישי בתוכנית 60 דקות) עלו סתירות רבות. להלן הסתירות העיקריות בדבריה של היועצת, שנהנית מיחסי קרבה חסרי תקדים לנשיא.

טרור בעדיפות נמוכה

טענה: "אני לא חושבת שמישהו יכול היה לחזות שהם ינסו להשתמש במטוס בתור טיל, במטוס חטוף כטיל" –קונדוליסה רייס, 16/5/2002

עובדה: בשישה באוגוסט, 2001, קיבל הנשיא בוש באופן אישי "עדכון בן עמוד וחצי בו נאמר כי לאוסאמה בן לאדן יש היכולת לבצע מהלומה רצינית מאד נגד ארה"ב, וכי ייתכן שבתוכנית מעורבת חטיפתו של מטוס". (מקור: רשת הטלוויזיה NBC, 10/9/02, תוך הסתמכות על ידיעה בלוס אנג'לס טיימס מה-27/9/01. בידיעה זו נאמר שהאזהרות, שבאו מהמודיעין האיטלקי, עסקו במפורש בריסוקו של מטוס נוסעים כדי להרוג את בוש)

טענה: במאי 2002, קיימה רייס מסיבת עיתונאים כדי להגן על הממשל מול גילויים חדשים לפיהם הוזהר הנשיא במפורש מפני איום של אל-קאעדה על מטוסי נוסעים באוגוסט 2001. היא "רמזה שבוש ביקש את העדכונים בגלל דאגתו הרצינית בנוגע להגברה באיום הטרור באותו קיץ". "מקור: וושינגטון פוסט, 25/3/04).

עובדה: על פי הסי.איי.איי, התדרוך הזה לא התבצע בשל בקשת הנשיא בוש. כפי שמגלה ריצ'ארד בן-בנישתי, חבר בוועדת החקירה לפיגועי ה-11 בספטמבר, "הסי.איי.איי דיווח לוועדה כי מחבר התדרוך הזה אינו זוכר בקשה כזו מצד הנשיא בוש, וכי הרעיון לחבר את התדרוך הגיע מתוך הסי.איי.איי". (וושינגטון פוסט, 25/3/04)

טענה: "ביוני וביולי, כשההתרעות היו כה חמורות (...) היינו בעמדות קרב". – קונדוליסה רייס, 22/3/04

עובדה: "מסמכים מעידים כי לפני ה-11 בספטמבר לא העניק שר המשפטים ג'ון אשקרופט לאיום הטרור חשיבות מובילה בתוכניותיו האסטרטגיות למשרד המשפטים, הכולל בתוכו את האף.בי.איי. טיוטא של "התכנית האסטרטגית" של אשקרופט מהתשעה באוגוסט, 2001, אינו מציב את המלחמה בטרור כאחת משבע המטרות של המשרד, ומדרג אותו רק כסעיף משנה של "אלימות מנשק חם וסמים". לשם השוואה, באפריל 200 כינתה קודמתו של אשקרופט, ג'נט רינו, את הטרור "האיום המאתגר ביותר בתחום אכיפת החוק". בתחילת כהונתו החליט ממש בוש לשים קץ ל"תוכנית חשאית ביותר למעקב אחר חשודים בהשתייכות לאל-קאעדה בארה"ב". (מקור: וושינגטון פוסט, 22/3/04, ניוזוויק, 21/3/04)

היתה תוכנית צבאית?

טענה: "העובדה היא שהממשל היה ממוקד בנושא הזה (טרור) לפני ה-11 בספטמבר" – קונדוליסה רייס, 22/3/04

עובדה: כוח המשימה נגד הטרור של הנשיא וסגנו, דיק צ'ייני, שהוקם במאי, לא נפגש אפילו פעם אחת. הנשיא עצמו הודה ש"פשוט לא חשתי דחיפות" בנוגע לטרור לפני ה-11 בספטמבר. (מקור: וושינגטון פוסט, 20/01/02; ספרו של בוב וודווארד "Bush at War")

טענה: התוכנית שלנו (של משרד התכנון במועצה לביטחון לאומי, לפני ה-11 בספטמבר) דיברה על אופציות צבאיות לתקיפת אל-קאעדה והנהגת הטאליבן, כוחות קרקע ומטרות אחרות – להעביר את המלחמה למקום מגוריו של האויב" – קונדוליסה רייס, 22/3/04

עובדה: בוועדת החקירה לאירועי -11 בספטמבר התנהלו חילופי הדברים הבאים, בין חברת הוועדה ג'יימי גורליק לסגן שר החוץ, ריצ'ארד ארמיטאג':
גורליק: "לא היה במחלקת התכנון של המועצה לביטחון לאומי שום דבר, מתוך מה שאנחנו הצלחנו למצוא, שכלל תוכנית פלישה, תוכנית צבאית"
ארמיטאג': "נכון".
גורליק: "האם נכונים דבריה של ד"ר רייס, לפיהן "התוכנית שלנו קראה לתקוף את אל-קאעדה ואת מנהיגות הטאליבן?"
ארמיטאג': "לא, אני חושב שהתוכנית תוקנה ברוח זו לאחר זוועת ה-11 בספטמבר". (מקור: עדות בפני ועדת ה-11 בספטמבר, 24/3/04)

טענה: "הנשיא הגביר פי חמישה את המימון למלחמה בטרור לפני ה-11 בספטמבר" – קונדוליסה רייס, 24/3/04

עובדה: טענה זו דווקא נתמכת ממקורות אחרים, אבל באותה מידה נכון שתקציב הממשל לשנת הכספים 2003 סירב להיענות לבקשות האף.בי.איי להקצבה של 58 מיליון דולר נוספים על מנת לשכור 149 סוכני שטח חדשים למלחמה בטרור, 200 מנתחי מודיעין ו-54 מתרגמים נוספים". כמו כן, הציע ממשל בוש לקצץ 65 מיליון דולר מתוכנית המספקת מענקי מלחמה בטרור למדינות ורשויות מקומיות. השבועון ניוזוויק מציין כי הממשל "הטיל וטו על בקשה להעביר 800 מיליון דולר מתוכנית ההגנה מפני טילים למלחמה בטרור". (מקור: ניו יורק טיימס, 28/2/04, ניוזוויק 27/5/02)

מה הקשר לעיראק?

טענה: "לריצ'ארד קלארק היו הרבה הזדמנויות להגיד לנו שהוא חושב שהמלחמה בטרור לא נעה בכיוון הנכון, והוא בחר שלא לעשות זאת" – קונדוליסה רייס, 22/3/04

עובדה: ב-24/1/01 שלח קלארק לרייס מזכר, שנשא את הכותרת "דחוף" ובו ביקש פגישת שרים כדי להתמודד עם התקפה צפויה מצד אל-קאעדה. הבית הלבן מודה בכך, אולם אומר ש"ראשי המשרדים לא נזקקו לפגישה רשמית כדי לדון באיום". כל פגישה לא התכנסה עד שבוע לפני ה-11 בספטמבר. (מקור: "60 דקות", 24/3/04. הודעה לעיתונות של הבית הלבן, 21/3/04)

טענה: "שום תוכנית בנוגע לאל-קאעדה לא הועברה לממשל החדש" – קונדוליסה רייס, 22/3/04

עובדה: "ב-25/1/01 העביר קלארק את נייר העמדה האסטרטגי שלו מדצמבר 2000 ועותק של התוכנית שלו מ-1998 ליועצת החדשה לביטחון לאומי, קונדוליסה רייס" (מקור: דו"ח צוות של ועדת ה-11 בספטמבר, 24/3/04)

טענה: "הנשיא פתח בתגובה תקיפה לאחר ה-11 בספטמבר" – קונדוליסה רייס, 22/3/04

עובדה: "בימים המוקדמים שלאחר פיגועי ה-11 בספטמבר, קיצץ הבית הלבן בקרוב לשני שליש בקשות של האף.בי.איי לתקציבים למלחמה בטרור. כך עולה ממסמך תקציב פנימי של הממשל. המסמכים מראים כי שר המשפטים אשקרופט דירג את המאמצים למלחמה בטרור בעדיפות נמוכה יותר מאשר קודמתו, וכי הוא התנגד לבקשות של האף.בי.איי לתוספת תקציב לצורכי המלחמה בטרור לפני, ומיד אחרי ההתקפות" (מקור: וושינגטון פוסט, 22/3/04)

טענה: "אף משתתף בכיר בפגישה ההיא לא המליץ לתקוף את עיראק. הנשיא חשב על זה. למחרת הוא אמר לי שאנחנו שמים את עיראק בצד" – קונדוליסה רייס, 22/3/04

עובדה: על פי הוושינגטון פוסט, "שישה ימים אחרי הפיגועים במגדלי התאומים ובפנטגון, חתם הנשיא בוש על מסמך בן שניים וחצי עמודים, שסווג כ"סודי ביותר", בו "הורה לפנטגון להתחיל לתכנן אופציות צבאיות לפלישה לעיראק". טענה זו מאומתת על ידי חדשות סי.בי.אס, שדיווח ב-9/4/02 כי חמש שעות לאחר הפיגועים "הורה שר ההגנה דונאלד ראמספלד לעוזריו להתחיל להפיק תוכניות לתקיפת עיראק". (מקור: וושינגטון פוסט, 12/1/03, חדשות סי.בי.אס, 4/9/02)

sheen-shitof

הדלת לאירופה

דירה מעצבים מניבה להשקעה בפורטוגל - במחיר חסר תקדים

בשיתוף נדלניסט טו גו

היה נשק השמדה?

טענה: "זה לא כאילו שמישהו מאמין שלא היו לסדאם חוסיין כלי נשק להשמדה המונית" – קונדוליסה רייס, 18/3/04

עובדה: דייויד קיי, פקח הנשק הבכיר של ממשל בוש "פרש מתפקידו בינואר, באומרו שאינו מאמין שמאגרי נשק אסורים היו קיימים ערב הפלישה, ודחק בממשל בוש "להתוודות" על הטעיית הציבור האמריקאי בנוגע לאיום הנשק להשמדה המונית. (מקור: שיקאגו טריביון, 24/3/04, גארדיאן, 3/3/04)

טענה: "הנשיא חזר לבית הלבן וקרא לי ואמר לי: 'למדתי מג'ורג' טנט (ראש הסי.איי.איי) כי אין כל הוכחה לקשר בין סדאם חוסיין לפיגועי ה-11 בספטמבר" – קונדוליסה רייס, 22/3/04

עובדה: אם זה נכון, מדוע טענו הנשיא וסגנו שוב ושוב שסדאם חוסיין קשור ישירות ל-11 בספטמבר? ב-19/3/03 שלח הנשיא בוש לקונגרס מכתב בוא אמר כי המלחמה נגד עיראק מותרת באופן ספציפי על פי החוק המתיר שימוש בכוח נגד "אומות, ארגונים ואנשים שתכננו, אישרו, ביצעו או סייעו להתקפות הטרור שאירעו ב-11 בספטמבר". בדומה לכך, סגן הנשיא דיק צ'ייני אמר ב-14/9/03 כי "לא מפתיע שאנשים מקישים קשר" בין עיראק להתקפות ה-11 בספטמבר, ואמר ש"איננו יודעים" אם יש קשר. (מקור: בי.בי.סי, 14/9/03)

* את החומר אסף "המרכז לקדמה אמריקאית"

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully