וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

העולם הערבי מקבל באהבה את "הפסיון"

6.4.2004 / 0:01

הסרט השנוי במחלוקת הותר להקרנה ברוב מדינות ערב למרות עיסוקו בנביא מוכר ע"י האיסלאם. גורמי דת ויתרו על העקרונות כדי "לחשוף את שקרי היהודים"

העולם הערבי מקבל את הסרט השנוי במחלוקת "הפסיון של ישו" באהדה רבה, כנראה לא רק בשל חיבה מיוחדת לעבודת הבימוי של מל גיבסון. אתמול עלה הסרט על המסכים ברוב מדינות ערב ורבים הגיעו לצפות בבכורה בירדן, סוריה ולבנון. בישראל, כידוע, נפסל הסרט להקרנה בטענה כי הוא מציג מסרים אנטישמיים בשל האשמת היהודים ברצח ישו. יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, מיהר, כזכור, להביע תמיכה בסרט והשווה אחרי הצפייה בסרט את הסבל הפלסטיני לסבלו של ישוע.

למרות קבלת האישור להקרין את הסרט במדינות ערב קיבלו גורמי הממשל והדת את האפוס הקולנועי ברגשות מעורבים. בכוויית אסור להקרין סרטים העוסקים בנביאים המוכרים על ידי האיסלאם (בהם ישו) אך אחד המנהיגים השיעים המובילים, האייתוללה מוחמד בקר אל מהרי, קרא להתייחס לסרט כמקרה מיוחד כיוון שהוא "מציג את פשעי היהודים". הממשלה בכוויית טרם החליטה האם להקרין את הסרט. מצרים, שפסלה בזמנו את הסרט המצויר "מלך מצרים" אישרה את הקרנת "הפסיון".

מנהיג דתי בירדן אמר כי הוא מעדיף שהמוסלמים יקראו בקוראן במקום לבזבז את זמנם בצפייה בסרטים, אך לא יצא נגד הקרנת "הפסיון". "היהודים כועסים על הסרט כיוון שהוא חושף את פשעיהם נגד הנביאים ונגד כל מי שסתר את אמונתם", אמר כוהן הדת חאפז מנצור. מנהיג אחר אמר לעומת זאת כי "ככלל הידוע לי, ב-12 השעות האחרונות בחיי ישו היו מעורבים רק יהודים ונוצרים ולכן למוסלמים אין כל קשר לכל זה".

למרות שמחתם של מרבית הערבים על האשמת היהודים ברצח ישו, ספר הקודש המוסלמי, הקוראן, כי הצליבה כלל לא התרחשה. בפרק הרביעי, פסוק 157, כתוב כי "אומרים, הרגנו את ישו, בנה של מרי, שליח אללה, אבל הם לא הרגו אותו, או צלבו אותו אלא רק למראית עין...הם לא הרגו אותו". המוסלמים חושבים כי מישהו אחר נצלב במקום ישו.

חנאן נסור, ירדני בן 21, יצא מהקרנת הסרט כשהוא דומע וקבע בנחרצות כי "'הפסיון' חושף את השקרים של היהודים ואני מקווה שכולם יצאו נגדם". סלים איברהים, עיתונאי ערבי-נוצרי אמר לסוכנות איי.פי כי "אין כל אנטישמיות בסרט. הוא מציג את העובדות כמו שהן, אפילו שלעיתים קצת בהגזמה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully