וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דו"ח: עליה בהתקפות אנטישמיות באירופה

1.4.2004 / 0:04

מדו"ח של הפרלמנט האירופי עולה כי צרפת, גרמניה, הולנד ובריטניה מובילות באירועים על רקע שנאת יהודים. הנשיא קצב: קשירת האנטישמיות לסכסוך במזה"ת תומכת בטרור

דו"ח של הפרלמנט האירופי שהתפרסם אתמול קובע, כי מספר ההתקפות האנטישמיות באירופה מצוי השנה בסימן עליה. בקול ישראל דווח כי בראש המדינות שבהן נרשמה עליה באירועים האנטישמיים - בלגיה, הולנד, צרפת, בריטניה וגרמניה. בראש מבצעי התקיפות נגד יהודים - גברים לבנים, המושפעים מרעיונות של הימין הקיצוני, ואחריהם מוסלמים צעירים ממוצא צפון אפריקני.

בבלגיה נרשמו אירועים של פגיעה והצתה של רכוש יהודי ברחבי המדינה ומספר תקיפות פיזיות חמורות. בגרמניה דווח על עליה בתקיפות מילוליות, לעיתים באמצעות מכתבים ודואר אלקטרוני. בהולנד נרשמה עליה באירועים האנטשימיים במיוחד באמסטרדם, בה מתגוררת קהילה יהודית גדולה. בבריטניה אירעו לפחות שתי הצתות של בתי כנסת ומספר פגיעות בבתי קברות יהודים. בצרפת זוהתה עליה ניכרת בהתקפות אנטישמיות, נגד אזרחים ומוסדות יהודיים.

ביוון, אוסטריה, איטליה וספרד הופכות התבטאויות אנטישמיות לעניין יומיומי. מהדו"ח עולה כי המדינות הכי פחות אנטישמיות באירופה הן לוקסמבורג, פורטוגל, אירלנד ופינלנד.

נשיא הקונגרס היהודי האירופי, קובי בנטוף, אמר בעקבות פרסום הדו"ח כי "הסרטן הישן חוזר. יהודים באירופה אינם יכולים לנהל אורח חיים נורמלי, והדבר חייב להשתנות". ביאטה וינקלר, העומדת בראש המרכז למעקב אחר הגזענות ושינאת הזרים באירופה, אמרה כי "די במסקנות הדו"ח לעורר חששות ומצוקה גדולה מצד מיליון ו-200 אלף היהודים באירופה".

בנובמבר 2003 סירב המרכז לפרסם דו"ח על האנטישמיות. הדבר עורר ביקורת מצד ארגונים יהודיים, שטענו כי האיחוד האירופי מנסה להסתיר את העליה באנטישמיות, בייחוד מצד מהגרים מוסלמים צעירים.

נשיא המדינה, משה קצב, אמר בתגובה לדו"ח, כי בכל מדינה בה שורפים בתי כנסת, יבוא יום ויידו אבנים על הפרלמנט. בקול ישראל דווח כי כל ניסיון לקשור את התגברות מעשי האלימות לסכסוך במזרח התיכון מהווה תמיכה בטרור.

יו"ר הנהלת יד ושם, אבנר שלו, אמר אתמול בתגובה לדו"ח, כי הוא קורא לשרי החינוך במדינות אירופה לרכז מאמץ על מנת לבלום את תופעת האנטישמיות. הוא הציע סיוע בהכשרת מורים במדינות האיחוד בתחום הוראת השואה.

שלו הוסיף כי הוא רואה הישג בחיבור הדו"ח, אולם טען כי קשה להבין ממנו מהן הסיבות שבגללן עלתה רמת האנטישמיות ומיהם האחראים לכך.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully