וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קצינים: תוואי הגדר מנוגד לאינטרס הביטחוני

תולי שרגאי

31.3.2004 / 0:03

100 קציני מילואים חברי המועצה לשלום ולביטחון טוענים כי התוואי יסכן את כוחות הביטחון. כמה מפגינים נגד הגדר נפצעו בגדה

100 קצינים בכירים במילואים, חברי המועצה לשלום ולביטחון, שלחו אתמול מכתב לחברי הממשלה ובו הם קוראים לשנות את תוואי הגדר. לטענתם, הגדר בתוואי המבוצע מנוגדת לאינטרס הביטחוני של מדינת ישראל, של האזרחים ושל כוחות הביטחון. בין החותמים על המכתב 15 אלופים, ראשי אגפים לשעבר בשב"כ ובמוסד ומפכ"ל משטרה לשעבר.

חברי המועצה טוענים, כי בקטעים רבים הגדר צמודה לכפרים פלסטיניים ולבתי התושבים, דבר שעלול להוות סכנה לכוחות הביטחון ולהקל על מחבלים להסתתר בבתים ולהכות מתוכם. לדבריהם, בכמה מקומות הגדר מפרידה בין התושבים לאדמותיהם לא תמיד מתוך שיקול ביטחוני. בנוסף, היא מחייבת הקמת שערים ומעברים לא נחוצים המהווים נקודות חיכוך ומפגע ביטחוני. לטענת הקצינים, הגדר מגבירה את הסיכוי לאזעקות שווא. בנוסף, התוואי הקיים מספח לשטח ישראל 383 אלף פלסטינים, ומדובר בסכנה ביטחונית ודמוגרפית.

נשיא המועצה לשלום ולביטחון, האלוף במילואים דני רוטשילד, הזהיר בראיון לקול ישראל מפני ליקויים ב-80 נקודות לאורך הגדר. "אם אתה יודע מראש שאתה הולך ליצור נקודות חיכוך, לפחות תיצור אותן במקום כזה שתוכל להגיב, לשמור על עצמך ועל הגדר", אמר רוטשילד. "אנחנו רואים פה כאילו מישהו עצם עין, הסתכל ואמר: 'פה תהיה גדר', בלי לחשוב קדימה על מה שהגדר הזאת תגרום".

אתמול בבוקר סיירו כמה חברי המועצה באזור קריית ספר ומודיעין עילית, בהם השעה בג"ץ לפני כשבועיים את העבודות להכנת הגדר. הבוקר יתחדש הדיון בבג"ץ בעניין העתירות שהוגשו נגד תוואי הגדר.

מפגין ישראלי: 5 חיילים הכו אותי

כמה מפגינים נפצעו אתמול לפני הצהריים באורח קל באתר העבודות להקמת גדר "עוטף ירושלים" סמוך לעיירה ביתוניא באזור רמאללה. בשעות הצהריים התקרבו כ-150 פלסטינים וכמה עשרות ישראלים ופעילים בינלאומיים, לאתר העבודות במטרה לקיים במקום, לדבריהם, "הפגנה שקטה". אחת המפגינות סיפרה לוואלה! חדשות כי כאשר היו במרחק של כשני ק"מ מהבולדוזרים, החלו כוחות צה"ל לקרוא להם לעצור. המפגינים התיישבו במקום ואז, לדבריה, החלו החיילים לנסות לפנותם בכוח, זרקו עליהם רימוני הלם והחלו לירות כדורי מתכת מצופים גומי.

מהירי נפצע קל ברגלו יונתן פולק, חבר תנועת "אנרכיסטים נגד גדרות". פצועה נוספת היא פעילה בארגון הסולידריות הבינלאומי, שנפצעה בירכה ובגבה. לדברי עדת הראיה, החיילים ירו על המפגינים בעת שהרימו את ידיהם מעל לראשם, וביקשו שיתנו להם לסגת לכיוון הכפר. עוד נפצעו מספר חובשים זרים המטפלים באוכלוסיה הפלסטינית ומספר מפגינים פלסטינים.

לייזר פלס, מפגין ישראלי שהשתתף בהפגנה, סיפר כי כאשר סירב לעצור ולחזור לכפר הפילו אותו כחמישה חיילים על הקרקע, והרביצו לו בכת של רובה בכל חלקי גופו. לדבריו התגרו בו החיילים ואמרו לו "בוא תלך איתנו מכות".

לאחר שעתיים התפנו המפגינים מהמקום. דובר צה"ל מסר בתגובה לפניית וואלה! חדשות כי באזור ביתוניא היו התפרעויות, וכי עדיין לא ידוע כמה אנשים נפצעו בהן, ומה מצבם. בנוגע לתלונה על המכות נמסר מדובר צה"ל כי עליו לבדוק את הנושא.

בשבוע שעבר נפצע בהפגנה באזור מודיעין מפגין ישראלי נוסף מתנועת "אנרכיסטים נגד גדרות", מירי כדורי גומי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully