וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נדחה הדיון בעתירות נגד הענקת הפרס לתומרקין

29.3.2004 / 14:05

הדיון במתן פרס ישראל לפסל יתחדש לאחר פסח. אתמול אישררה ועדת הפרס בפעם השלישית את הענקתו לאמן השנוי במחלוקת

הדיון בעתירות נגד הענקת פרס ישראל לאמן יגאל תומרקין יתחדש לאחר חג הפסח. בגלי צה"ל דווח כי נציגת הפרקליטות הודיעה היום ששרת החינוך, לימור לבנת, לא תתנגד להעניק לפסל את הפרס.

כתב "הארץ" יובל יועז מוסיף:

היום דן בג"ץ בשלוש עתירות נגד הענקת פרס ישראל לתומרקין ביום העצמאות הקרוב. העתירות הוגשו על ידי ח"כ שאול יהלום (מפד"ל), עו"ד גיל איכבום והתנועה להגינות שלטונית. אתמול אישררה ועדת פרס ישראל בפעם השלישית, את הענקת הפרס לפסל. הדיון השלישי בעניין התקיים בהנחייתה של שרת החינוך לבנת.

לאחר שוועדת הפרס החליטה בסוף ינואר 2004 להעניק את הפרס לתומרקין, התקבלו פניות במשרד החינוך המוחות על ההחלטה, בין היתר בשל התבטאויותיו מעוררות המחלוקת. גם הכנסת קיימה דיון בהצעה דחופה לסדר היום בעניין הענקת הפרס לתומרקין. בעקבות הסערה הורתה השרה לבנת לוועדת הפרס לדון שנית בהחלטה, ובדיון לפני שבועיים אישררה ועדת הפרס את החלטתה הראשונה.

מתשובת המדינה לבג"ץ, שהוגשה אמש, מתברר כי על פי עמדתן של הפרקליטות ושל שרת החינוך, על ועדת הפרס היה לשקול "את מכלול השיקולים הרלבנטיים, הן את השיקולים האמנותיים המקצועיים, והן את השיקולי הציבוריים הכלליים, כולל הטענות והתלונות השונות שהועלו בעניינו של המועמד לפרס". זאת, בניגוד לעמדתה של ועדת הפרס עצמה, שקבעה כי "אין זה מסמכותה לדון בהשקפותיו, בהתבטאויותיו ובהתנהגותו של האמן" אלא רק בהישגיו האמנותיים.

יהלום טוען בעתירתו כי "במרוצת השנים צבר תומרקין קופת שרצים שבעטיים הוא פסול ואיננו ראוי לקבל את פרס ישראל - היוקרתי והבכיר בפרסי מדינת ישראל". איכבום טוען כי החלטת ועדת הפרס, שלפיה "אין זה מסמכותה של הוועדה לדון בהשקפותיו או בהתבטאויותיו של האמן " מלמדת על שרירותיות ההחלטה, ועל רצונה להעניק "בכל מחיר" את הפרס לתומרקין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully