אינתיפאדת אל אקצה

כך חוסל אחמד יאסין

ה"ניו יורק פוסט" מדווח כי המעקב אחרי מנהיג החמאס מרגע קבלת האישור לביצוע החיסול נערך שלושה ימים. מרגע שזוהתה ההזדמנות ועד לביצוע הירי, עברו 25 שניות

מישל דורושינסקי

מפרטים חדשים שהגיעו למערכת ה"ניו יורק פוסט", עולה כי חלון ההזדמנות הקצרצר של צה"ל לביצוע חיסול מנהיג החמאס, השייח' אחמד יאסין, ארך פרק זמן של כ-25 שניות, מרגע התצפית שזיהתה את ההזדמנות ועד לביצוע הירי לעברו.

קודם לכן, במשך שלושה ימים מרגע שניתן האישור מהדרג המדיני לביצוע ההתנקשות, נערך מעקב מתמיד אחרי יאסין באמצעות מזל"טים ושאר אמצעי מעקב. אולם מנהיג החמאס השכיל להקיף את עצמו באזרחים רבים, כולל נשים וילדים, כל אימת שיצא מביתו שבעזה למסגד בו הוא מתפלל, המרוחק רק כמה מאות מטרים מביתו.

ההזדמנות הראשונה לביצוע הפעולה הגיעה כבר ביום ראשון - יום לפני החיסול בפועל - בזמן הכינוס הרגיל של הקבינט. על פי הדיווח ב"פוסט" קיבל שר הביטחון, שאול מופז, את ההודעה שיש אפשרות מעשית לביצוע ההתנקשות. השר זינק מכיסאו, רכן מעל ראש הממשלה, אריאל שרון, ובישר לו כי "נפתח חלון". ראש הממשלה אמר לו: "המשך בביצוע", והמסר הועבר למערכות המעורבות, לרבות תאי הטייסים. אך מזלו של השייח', שדינו נחרץ כבר, שיחק לו באותו יום, כאשר עוברי אורח "מזדמנים" זיהו אותו והקיפוהו, והפעולה בוטלה מחשש לפגיעה באזרחים חפים מפשע.

לאחר פחות מ-24 שעות העבירו מקורות מודיעיניים את המידע כי השייח' מתכנן לנסוע לבדיקות רפואיות מיד לאחר תפילת הבוקר. היה ברור לכל כי יאסין לא יהיה פגיע מרגע כניסתו לבית החולים, אך לאחר סיום התפילה, בסביבות ארבע ושלושים לפנות בוקר, צוותים רבים היו "דבוקים למסכים" ועקבו אחרי כל תנועה מתנועות השייח' עת התכונן לנסיעה לבית החולים.

בשלב זה "נפתח החלון", כאשר בכל המסכים המעבירים שידור חי באמצעות ציוד תרמי, נראו מספר "כתמים" בודדים המקיפים את השייח'. אותם "כתמים" זוהו כשומרי ראשו בלבד. תהליך ההחלטה מרגע זיהוי הדמויות ועד ירי הטילים ממסוק הקרב, ארך לא יותר מ-25 שניות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully