וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גול עצמי ליועץ לשעבר, הנקודות לבוש

27.3.2004 / 12:53

ריצ'ארד קלארק, יועץ הנשיא לשעבר למלחמה בטרור, שיגר האשמות כבדות כלפי בוש בעדותו לפני ועדת ה-11 בספטמבר. אבל מתברר שהוא סתר את עצמו לא מעט. העיקר שאת הספר שלו הוא מקדם

הראיון שנתן ריצ'ארד קלארק, לשעבר יועץ הטרור של הנשיאים קלינטון ובוש, בתכנית "60 דקות" פתח תיבת פנדורה והכעיס הרבה אנשים. את הראיון נתן קלארק לרגל יציאת ספרו, שטוען כי לפני אסון ה-11 בספטמבר לא ייחס ממשל הנשיא ג'ורג' בוש די חשיבות למלחמה בטרור. אחד האנשים שהתרגזו במיוחד היתה האישה החזקה בבית הלבן ומי שהיתה הבוסית של קלארק עד להתפטרותו ב-2003 - היועצת לביטחון לאומי קונדוליסה רייס.

"הוא טוען שלא עשינו כלום להילחם בטרור" אמרה רייס ביום רביעי מייד לאחר עדותו של קלארק בוועדת החקירה לאירועי ה-11 בספטמבר. "אבל בידי הוכחות שחודשיים לפני הפיגועים ביקשתי ממנו אישית להגביר את אמצעי הביטחון בתוך ארה"ב. בנוסף, פעמיים נזפתי בו שהוא לא מגיע לפגישות והוא מצידו השיב שהוא עסוק".

רייס הציגה את השתלשלות האירועים שהחלה בדיווח של ארגון למניעת טרור שקלארק ניהל ביוני 2001 ובו הזהיר מפני מגה-פיגוע של אל קעידה. ב-5 ביולי נערכה ישיבה בהשתתפות האף.בי.איי, משמר החופים, רשויות ההגירה והמשטרה בסיומה כתב קלארק לרייס "אנו מאמינים שאל קאעדה עלולים לבצע פיגוע ענק, ייתכן שגם בתוך תחומי המדינה".

לטענת רייס מיד לאחר מסמך זה ביקשה מקלארק לתגבר את הביטחון במדינה אף על פי שכל הממצאים המודיעיניים הראו שהפיגוע, אם יהיה, יתקיים דווקא מחוץ לשטח ארה"ב. "קלארק לא סיפק לנו שום הוכחה שזה יקרה דווקא פה ובכל זאת תבעתי שכל התיגבורים הדרושים יבוצעו". לאחר מכן הציגה רייס דואר אלקטרוני נוסף מקלארק שנשלח אליה ארבעה ימים לאחר הפיגוע ונראה כמו כיסוי ישבן שמלווה באזהרה: "בעידן שבו אחדות האומה עומדת לקרוס אנשים יתחילו לשאול שאלות, כמו איך נהגו הבית הלבן ושירותי הביטחון במדינה לפני האירוע". בדוא"ל מפרט קלארק את האמצעים בהם נקט הממשל כדי להתמודד עם איום הטרור.

למי להאמין, לקלארק או לרייס? האמת נמצאת במסדרונותיו החשוכים של הבית הלבן, אבל בינתיים קלארק עומד בפני סדרת שאלות שמטילות ספק גדול באמינותו. רשת פוקס ניוז חשפה פרוטוקול של תדריך עיתונאים מאוגוסט 2002, שבו שיבח קלארק את ממשל בוש ופירט את הקשיים שעמדו בפני המאמצים של ממשל קלינטון למלחמה בטרור. בתדריך, שאושר על ידי הבית הלבן לפרסום בצעד חריג, מספר קלארק כי בניגוד לממשל קלינטון, שלא בטח באנשי "הברית הצפונית" באפגניסטן, החל ממשל בוש לפתוח ערוצי הידברות נוספים עם פקיסטן, כדי שתסייע בהפלת הטאליבן, בו תמכה בשנות ה-90'. לדברי קלארק בתדריך, הוא הציע הטבות והקלות על המדינה אם תשתף פעולה עם ארה"ב ותסייע להפלת הטאליבן.

"מה בדיוק המניע של לנשיא להתעלם"

עוד סתירה מהותית, בין התדריך ב-2002 לבין דבריו של קלארק לאחרונה, הוא שבתדריך מכחיש קלארק מפורשות שהיתה תוכנית, שהוכנה בזמן ממשל קלינטון והועברה לממש בוש הנכנס (שעל פי הטענה לא יישם אותה). בפני הוועדה טען קלארק, בנוגע לתדריך ההוא, כי מאחר שעבד אז עבור הממשל, הוא עשה כמיטב יכולתו להציג את פעילותו באור מחמיא. אבל נראה שהסתירה הזו מעט גדולה על ההסבר (ההגיוני כשלעצמו).

על פני השטח נראה כעת כי קלארק לא דובר אמת היום או שלא אמר את האמת לפני 19 חודש. מניע אפשרי לכך, עליו מצביעים תומכי בוש, הוא הורדתו של קלארק בדרגה. הוא עצמו נשאר באותו תפקיד בו החזיק בימי קלינטון, אולם מעמדו בהירארכיה הופחת והוא נאלץ כעת לדווח לסגני שרים במקום לשרים עצמם.

הספר החדש, טוענים תומכי ממשל בוש, הוא פשוט סגירת חשבונות נגד בוש ורייס על שלא התייחסו אליו בחשיבות מספקת. האבסורד הכי גדול פשוט וקל לטענתם: הרי מ-1993 עד 2000 ביצע אל קאעדה פיגועים נגד ארה"ב, כולל פיגוע כושל במגדלי התאומים, מהו ההיגיון אם כך להאשים ממשל שהיה פחות מתשעה חודשים בשלטון באזלת יד?

"בעולמו שלו" טוענים גורמים רפובליקנים בציניות "היה קלארק הגיבור הלאומי שהזהיר את בוש מפני המפלצות הרעות שכובשות את העולם, אבל לממשל לא היה אכפת גם אחרי שהפציר שוב ושוב וכמעט התחנן שיקשיבו לו", וממשיכים: "הרי כולם ידעו את הסכנה הנשקפת מבן לאדן, מה בדיוק המניע של הנשיא להתעלם?"

קלארק ניסה לפגוע בתדמיתו הבטחונית של הנשיא תוך התעלמות כמעט מוחלטת ממחדלי הממשל הקודם ואולם כפי שפורסם כאן בוואלה! חדשות, בסקר שנערך לאחרונה, הציבור לא מאוד מתרשם מגילוייו ובענייני ביטחון עדיין מעדיף את בוש בהפרש ניכר על קרי. בינתיים נמשכים הדיונים, ולא ברור אילו השלכות יהיו לעדותו של קלארק. דבר אחד בטוח, את קידום המכירות לספר החדש הוא השיג, ובגדול.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully