וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יועץ לשעבר: בוש ראה בטרור נושא "לא דוחק"

רויטרס

25.3.2004 / 0:03

היועץ ללוחמה בטרור של בוש אמר כי הממשל לא ייחס חשיבות מספקת לסכנה שנשקפה מאל-קאעדה ערב הפיגוע. קלארק אמר לקרבנות הפיגוע: הממשלה שלכם אכזבה אתכם

ריצ'ארד קלארק, לשעבר ראש חטיבת הלוחמה בטרור בבית הלבן, הזהיר שבוע לפני ה-11 בספטמבר כי מאות אמריקאים עלולים למות במתקפת טרור. אולם בעדותו אמש בפני ועדת החקירה לחקר הפיגועים אמר קלארק, ששירת תחת ארבעה נשיאים אמריקאים: "אני מאמין שממשל בוש, בשמונת החודשים הראשונים שלו, ראה בטרור נושא חשוב, אך לא נושא דוחק". קלארק גם אמר למשפחות הרוגי הפיגועים כי "הממשלה שלכם אכזבה אתכם. אני אכזבתי אתכם".

אחד הרגעים הטעונים, ביום השני של הישיבות הדרמטיות, הגיע כאשר חבר הוועדה טים רומר, לשעבר חבר קונגרס דמוקרטי, שאל את קלארק על מכתב ששלח ליועצת הנשיא בוש לביטחון לאומי, קונדוליסה רייס, שבוע לפני ההתקפות. "אתה דוחק במנסחי המדיניות לתאר לעצמם יום לאחר שמאות אמריקאים מוטלים מתים כאן ובחו"ל, ולשאול את עצמם מה עוד יכלו לעשות. אתה כותב את הדברים בארבעה בספטמבר, שבעה ימים לפני הפיגוע". קלארק השיב בפשטות: "כן".

לאחר מכן ניסו שני חברים בוועדה למצוא בקיעים בדבריו. ג'יימס תומפסון שלף הצהרות שנתן שנתן קלארק במסיבת עיתונאים ב-2002, בעודו בתפקיד בממשל בוש, ובו שיבח קלארק את מאמצי בוש נגד הטרור. קלארק הסביר שכעובד של הממשל, הוא התבקש להדגיש, בעדכון הרקע שנתן, את ההיבטים המחמיאים יותר של מאמצי הממשל. חבר אחר בוועדה, ג'ון להמן, שאל אם יש מערכת אחת של כללי מוסר למי שעובד בממשל ואחרת לכל השאר. "זו לא שאלה של מוסר", אמר קלארק. "זו שאלה של פוליטיקה". הצופים בדיונים גמלו לו על השנינות והכנות במחיאות כפיים.

קלארק, שמסר כבר 15 שעות של עדות בדלתיים סגורות בפני הוועדה, חולל סערה בתחילת השבוע כשהוציא ספר בו הוא מאשים את ממשל בוש בכך שלא העריך נכונה את האיום שנשקף מרשת אל-קאעדה בהנהגת אוסאמה בן לאדן.

הוועדה, המורכבת מחמישה רפובליקאים וחמישה דמוקרטים, רובם מחוקקים או בעלי תפקידים בכירים לשעבר, אמורה להגיש את ממצאיה ביולי. לתוכן הדו"ח הסופי של הוועדה עשויות להיות השלכות מכריעות על סיכויי הנשיא בוש להיבחר מחדש.

המידע הצביע על כוונות לפיגוע מחוץ לארה"ב

כתבי "הארץ", נתן גוטמן ושמעון שמיר, מוסיפים:

ראש סוכנות הביון האמריקאית הסי.איי.איי, ג'ורג' טנט, אמר אתמול לוועדת החקירה לבדיקת אירועי 11 בספטמבר, כי ממשלי קלינטון ובוש לא המעיטו באיום הטרור שהציבה אל-קאעדה. טנט הדגיש כי שני הממשלים פעלו בנחישות נגד הטרור עוד לפני המתקפה בספטמבר 2000.

טנט אמר בוועדה שגם אם ארה"ב הייתה מתנקשת בחייו של אוסאמה בן לאדן לפני ה-11 בספטמבר, הדבר לא היה מונע את מתקפת הטרור. "מבצעי הפיגועים התקדמו לתוך המדינה (...) התוכנית הזאת כבר החלה להתקדם. חיסול אדם אחד, אפילו בן לאדן, אני לא מאמין שזה היה עוצר את התוכנית הזאת". לדברי טנט, למרות המאמצים של הסי.איי.אי למנוע התקפות טרור, לא היה לסוכנות מידע מקדים על פיגועי ה-11 בספטמבר.

טנט גם אמר שלסוכנות הביון המרכזית, בראשה הוא עומד, לא היתה הרשאה מתאימה מהבית הלבן להרוג את בן לאדן.

מאוחר יותר הופיע לפני הוועדה גם סנדי ברגר, היועץ לביטחון לאומי בממשל קלינטון. ברגר אמר כי עשה ככל שביכולתו כדי להדגיש בפני מחליפתו בממשל בוש, קונדוליסה רייס, את איומי אל-קאעדה. ברגר גם סתר במפורש את דברי טנט, ואמר כי לסי.איי.איי ניתנו כל ההרשאות וכל המשאבים הדרושים כדי להאבק בבן לאדן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully