וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בריטניה תעניק ללוב סיוע צבאי

24.3.2004 / 20:44

בלייר נוסע ללוב, שם יציע לקדאפי הכשרה צבאית לכוחותיו. ביקורת בפרלמנט הבריטי על הנסיעה: "זה עלבון למשפחות הרוגי לוקרבי". לא כל המשפחות השכולות מסכימות

ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, צפוי להציע ללוב סיוע בהכשרה צבאית כשיפגוש את שליט לוב, מועמר קדאפי. בלייר מגן על ההחלטה לערוך את הביקור, באומרו ש"אנו מציעים את ידנו בידידות" למדינות המוותרות על דרך הטרור ועל נשק להשמדה המונית.

לאחר אישור קיומה של הנסיעה ללוב, תקפו חברי אופוזיציה את ההחלטה בטענה שהדבר יפגע במשפחות הרוגי הפיגוע בלוקרבי, עליו לקחה לוב אחריות. סגן יו"ר המפלגה השמרנית, מייקל אנקראם, תיאר את תזמון הנסיעה – זמן כה קצר לאחר האזכרה להרוגי הפיגוע במדריד – כ"מדהים".

בפיגוע בלוקרבי נרצחו 270 איש, ובני משפחותיהם חלוקים בדעותיהם אודות התבונה שבמגעים עם לוב. הפגישה באה לאחר שלוב הכריזה בדצמבר כי היא מוותרת על התוכנית שלה לייצור נשק להשמדה המונית.

במסגרת הצעת ההכשרה הצבאית עשויים קצינים לוביים להתאמן במכללה הצבאית היוקרתית "סאנדהרסט". פרשן בכיר של רשת הבי.בי.סי אומר כי מטרת התוכנית היא לשכנע את לוב שהיא אינה זקוקה לנשק להשמדה המונית כדי להגן על עצמה.

מוקדם יותר השתתף בלייר באזכרה הממלכתית להרוגי הפיגוע במדריד. במקביל מנהל בלייר מגעים עם ראש ממשלת פורטוגל חוזה מנואל דוראו בראסו, ולאחר מכן הוא צפוי לשחרר הצהרה על כך שיש להביס ארגונים כמו אל קאעדה.

"הבה נושיט יד"

בלייר הגן על הנסיעה ללוב ואמר "הבה נושיט למדינות, הרוצות להתנער מהטרור ומפיתוח נשק להשמדה המונית, את ידנו בשותפות כדי להשיג זאת. לוב עשתה כך, בצדק ובאומץ. אין פירושו של דבר שנשכח את כאב העבר. אולם פירושו של דבר הוא להגיע להכרה שהגיע הזמן להמשיך הלאה.

בפרלמנט אמר אנקראם לסגנו של בלייר, ג'ון פרסקוט, כי ביקורו של בלייר בלוב הוא "מפוקפק ביותר", ותזמונו עוד יותר. לדבריו, בריטניה סבלה מתמיכת לוב בטרור גם במקרה רציחת השוטרת איבון פלטשר ומתמיכתה של לוב בצבא האירי הרפובליקני.

"ככל שיש לברך על החלטת לוב להתפרק מנשקה, אל לנו לשכוח לעולם את נפגעי התמיכה של קדאפי בטרור", אמר אנקראם והוסיף: "האם אינך מסכים, לכל הפחות, שאם ראש הממשלה ייפגש עם קדאפי, עליו לסעוד באמצעות כף ארוכה מאד?"

דווקא ארגון "משפחות טיסה 103" לא תמך בביקורת של השמרנים. לאחר שיו"ר השמרנים, מייקל הווארד, אמר כי "אני מניח שזה יגרום צער ניכר למשפחות הרוגי לוקרבי", אמר ג'ים סווייר, מארגון המשפחות, כי יהיה זה רעיון טוב מצידו של הווארד להתייעץ עם המשפחות לפני שהוא מדבר בשמם, וכי למיטב ידיעתו לא עשה הווארד כך. סווייר הוסיף כי ביקורו של בלייר הוא הצעד הבא בקבלתה המחודשת של לובלמשפחת העמים.

עם זאת, יש גם דעות הפוכות וקתלין פלין, שבנה נהרג בפיגוע, אמרה שביקור רה"מ בטריפולי הוא עלבון למשפחות ההרוגים, שכן לא כל השאלות בנוגע לפיגוע נענו. "אני לא שמחה לשמוע שטוני בלייר הולך להתיידד עם מועמר קדאפי, האיש שהורה על רצח בני", אמרה.

אם שכולה: "צריך לחכות ולראות"

שר החוץ הבריטי, ג'ק סטרו, אמר לכתבים בשבוע שעבר כי לא תושג כל התקדמות בנושאים כמו חקירת כמו מותה של השוטרת פלטשר, ללא מגעים עם לוב. על פי הסברה, נורתה השוטרת על ידי אדם בתוך שגרירות לוב בלונדון, בעת שהיא סייעה להשתלט על הפגנה מול השגרירות ב-1984.

ב-1999 קיבלה לוב "אחריות כללית" לרצח והסכימה לפצות את משפחת פלטשר. אמה של השוטרת אמרה שתקוות קודמות לגלות את רוצח בתה עלו בתוהו, וכי אולי תצא טובה כלשהי מביקורו של ראש הממשלה בלוב, ושצריך לחכות ולראות.

מארגון אמנסטי הבינלאומי נמסר כי "ביקורו של מר בלייר מגיע ברגע מכריע, וחיוני שישתמש בזמנו בטריפולי כדי ללחוץ לקידום תיקונים נחוצים ביותר בתחום זכויות האדם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully