וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נתניהו: התנגדות ארה"ב לשיבה היא תנאי להתנתקות

21.3.2004 / 19:28

שר האוצר הציב תנאים נוספים לתמיכתו בתוכנית: חופש פעולה ביטחוני ברצועה והשלמת הגדר. הדגיש: יש לחזק את רה"מ. אכזבה בקרב שרי הימין שציפו מנתניהו להוביל את ההתנגדות להתנתקות

שר האוצר, בנימין נתניהו, אמר היום כי יתמוך בתוכנית ההתנתקות מרצועת עזה אם יתקיימו שלושה תנאים הכרחיים. נתניהו, שדיבר באסיפה השנתית של איגוד לשכות המסחר, אמר כי התנאי הראשון הוא סידורי ביטחון וחופש פעולה ביטחוני, בראשם השארת כל המעברים היבשתיים, הימים ואוויריים עד להסדר הקבע; התנאי השני הוא השלמת בניית גדר הביטחון מהגלבוע עד לשיפולי הר חברון שתכלול בתוכה את גושי ההתיישבות אריאל, גוש עציון ומעלה אדומים, וכן את כביש 443, ממודיעין לירושלים; התנאי השלישי הוא התנגדות אמריקאית מפורשת ורשמית לזכות השיבה לתחומי ישראל.

שר האוצר הביע ביטחון שניתן להשיג את תמיכת ארה"ב לתנאים שהציב. הוא העריך כי רוב הציבור הישראלי תומך בעמדתו ו"מבין שאסור לנו לצאת פריירים מהמהלך, לקבל טרור בתמורה לנסיגה. רוב הציבור מבין שאין נסיגה ללא תמורה הולמת".

לדבריו, "בתוכנית היציאה מרצועת עזה ישראל איננה יכולה להראות כמי שמתקפלת או בורחת תחת אש או מעניקה פרס לטרור. אם המהלך הזה ייעשה באופן שגוי הוא יחליש את ביטחוננו, אם הוא ייעשה באופן ראוי אני מאמין שניתן לבלום את הסכנות ולענות על האתגרים שעומדים בפנינו".

במהלך ישיבת הממשלה הבוקר הציג נתניהו את שלושת התנאים לתמיכתו בהתנתקות. נתניהו אמר בדיון כי לא היה יוזם דווקא את המהלך הזה, אך הבהיר שמרגע שראש הממשלה הודיע באופן רשמי על קיומה של התוכנית, היא יצאה לדרך, ולכן צריך להשתלב בה במסגרת תנאים. "כעת כשהרכבת יצאה לדרך לא נותר אלא לחזק את ראש הממשלה, ולהציב לו דרישות ותנאים", אמר.

לנדאו: אין לתוכנית רוב בממשלה

כתבי "הארץ", אלוף בן ומזל מועלם, מוסיפים:

ראש הממשלה, אריאל שרון, כינס היום לראשונה את שרי הליכוד לדיון בתוכנית ההתנתקות, וביקש לשמוע את הצעותיהם לשינוי המצב הביטחוני והמדיני של ישראל. בדיון לא נערכה הצבעה. בשבוע הבא יתכנסו שרי הליכוד לדיון נוסף, בה יציגו עמדותיהם שרים שלא הספיקו לדבר בדיון זה.

השר עוזי לנדאו המתנגד להתנתקות אמר כי התאכזב מנתניהו. "רציתי לראות אותו מוביל מהלך", ציין. עם זאת אמר לנדאו כי הוא התרשם ששר האוצר מתנגד לתוכנית, ולהערכתו אין בשלב זה רוב לתוכנית בממשלה. השר ישראל כץ, המתנגד גם הוא לתוכנית, אמר כי נתניהו הפתיע אותו. לדברי כץ, גישתו של שר האוצר - לפיה מרגע שהתוכנית נקבעה יש רק למזער את הנזק - לא מקובלת עליו.

השרה לימור לבנת אמרה בדיון ש"כמו שהתוכנית נראית היום היא אינה הולמת", ולכן לא תוכל לתמוך בה. "אני מודאגת מאוד, מקווה שהתמורות של האמריקאים יובאו בחשבון", אמרה.

שריד: נתמוך בהתנתקות לא בסיפוח

שרון מבקש להקשיב לדעת השרים לפני שיחליט על חלופת ההתנתקות המועדפת עליו. שרון נוטה לתמוך בפינוי כל רצועת עזה ובפינוי סמלי נוסף של כמה התנחלויות בצפון השומרון. מערכת הביטחון תומכת בכך, אם ישראל תמשיך לשלוט בציר "פילדלפי" בגבול הרצועה עם מצרים. ואולם, לדברי המקורות המדיניים, אם שרון ייתקל בהתנגדות קשה בקרב שרי הליכוד, הוא עשוי לתמוך בנסיגה מרצועת עזה בלבד.

שרי הליכוד שטרם גיבשו את עמדתם בנוגע לתוכנית ההתנתקות היו נתונים בימים האחרונים בלחץ גובר מצד קבוצות במרכז הליכוד. אלו העבירו לשרים מסרים - באמצעות פגישות, שיחות טלפון ופקסים - לפיהם עליהם לחדול משתיקתם ולהביע עמדה ברורה נגד התוכנית. למהלך זה אחראים השר עוזי לנדאו וחברי כנסת המתנגדים לנסיגה, והוא מכוון בעיקר לשרים שההערכה היא כי הם מתנגדים לנסיגה אך נמנעים מלהתבטא מפורשות בעניין. בין שרים אלה: שר החקלאות, ישראל כץ, והשר לביטחון פנים, צחי הנגבי. סיעת האיחוד הלאומי מבקשת להיפגש עם שרי הליכוד המתלבטים ועם נתניהו.

ח"כ יוסי שריד (יחד) אמר בתגובה לדרישות נתניהו, כי מדובר בהתנתקות כביכול מעזה תמורת סיפוח בגדה. לדבריו, אם יתקבלו הצעות אלו - אין סיכוי שהתוכנית תקבל תמיכה פרלמנטרית של ח"כים רבים ב"יחד" ובעבודה. "מלכתחילה אמרנו שנתמוך בהתנתקות, אבל לא בסיפוח", אמר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully