וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אלפי בדיקות איידס בארה"ב חשודות כשגויות

21.3.2004 / 13:12

עובדת מעבדה במרילנד טוענת שמכונה לבדיקת דגימות דם היתה בלתי תקינה, אך ההנהלה התעלמה מתלונותיה. העובדת תובעת 30 מ' דולר לאחר שנדבקה ב-HIV וצהבת C במהלך תקלה במכונה

אלפי בני אדם קיבלו ככל הנראה תוצאות לא מדוייקות בבדיקות איידס שביצעו בית החולים הציבורי בבולטימור, מרילנד. גורמים רשמיים בבית החולים אמרו את הדברים על סמך טענות עובדת לשעבר במעבדת בית החולים, שנדבקה באיידס ובצהבת סוג C כתוצאה ממכונה לא תקינה לבדיקת דגימות דם.

"כל דגימה ודגימה שיצאה מהמכונה הזאת צריכה להיות מוטלת בספק, מהיום הראשון שהיא נכנסה לשימוש", אומרת קריסטין טרנר, עובדת המעבדה שנדבקה בווירוסים הקטלניים. סי.אן.אן מדווח כי טרנר, בת 32, תובעת עכשיו מבית החולים ומהחברה שייצרה את המכונה 30 מיליון דולר. להערכתה, במכונה התבצעו כ-150 בדיקות איידס, צהבתB וצהבת C בשבוע, וכ-8,400 בדיקות מאז נכנסה לשימוש.

על פי גרסת בית החולים מדובר במספר קטן יותר של אנשים שהושפעו מהליקויים במכונה – 460, אך בהודעת בית החולים נמסר כי ייעשה מאמץ להגביר את מאמצי הבדיקה מחדש של נבדקים. בית החולים מסר כי הוא ימסור דיווח למינהל המזון והתרופות (FDA) על הליקויים במכונה.

חלק רופף התיז דם על הפנים והדביק באיידס

טרנר טוענת כי בעקבות מכתב ששלחה לאחר התאונה לפקידים רשמיים, העלתה חקירה כי 19%-15% מכלל הבדיקות שבוצעו בין יוני 2002 ואוגוסט 2003, עלולות להיות לא מדוייקות. על פי דו"ח הביקורת, אנשי צוות המעבדה עיוותו והעלימו גרסאות המצביעות על כך שהבדיקות עלולות היו להיות בלתי מדוייקות. על פי הדו"ח, עובדים בכל הרמות איפשרו פרסום התוצאות, על אף שהיה שימוש לא נכון במכשור ובאמצעי בקרת איכות.

אך טרנר אומרת כי המכונה עצמה היא הבעיה. לדבריה, טכנאים מהחברה שייצרה את המכונה הגיעו באופן סדיר לבית החולים, בגלל ליקויים בתפקודה. לדבריה, מאז התחילה לעבוד עם המכונה באוקטובר 2002, היא התריעה כי המכונה לא תקינה אך הדרג הניהולי התעלם מאזהרותיה.

ביום בו טרנר סבורה שהיא נדבקה, היא טוענת שהמכונה ביצעה את אחת הטעויות השכיחות שלה. כאשר היא פתחה את המכונה נפל חלק רופף לצלחת שהכילה דגימות דם של כ-30 איש, בהן דגימות נגועות ב-HIV וצהבת סוג C. זרם של דם ניתז על פניה של טרנר, וחדר אל מתחת למשקפי המגן שהרכיבה ולמסכת ההגנה על האף והפה שהיתה על פניה. טרנר שטפה את הדם מהפנים ומיהרה לחדר המיון, שם נערכו לה בדיקות שהעלו כי לא נדבקה באיידס וצהבת. אך בבדיקות חוזרות, לאחר שחלתה בשפעת, התקבלו תשובות חיוביות לשני הווירוסים.

דובר מטעם מינהל המזון והתרופות סירב לאשר שהמינהל קיבל מבית החולים דו"ח מפורט על המקרה, אך אמר כי כי דו"חות דומים נבדקים במינהל לעומק. הוא לא ידע לומר אם התקבלו בעבר תלונות נוספות על המכונה וההתעלמות מהפגמים שנפלו בה. מבית החולים ומחברת אדלטיס בע"מ – שייצרה את המכונה - לא נמסרו תגובות למקרה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully