וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שליח בוש לצ. אירלנד: השין פיין משקר

רויטרס

20.3.2004 / 19:42

שליחו של נשיא ארה"ב לחבל המפולג האשים את הזרוע הפוליטית של האיי.אר.איי בשקרים בנוגע לסירובה להצטרף למשטרה המשותפת במדינה. ביסוד הבעיה: סירוב האיי.אר.איי להתפרק מנשקו

ארגון שין פיין, הזרוע הפוליטית של הצבא האירי הרפובליקני (האר.איי.איי), מטעה בצורה קשה את תומכיו בארה"ב, בכל הנוגע לסוגיה הרגישה של השיטור בצפון אירלנד. כך אמר היום מיצ'ל רייס, השליח המיוחד של הנשיא בוש לחבל הבעייתי.

בתחילת השבוע שעבר פרסמה אגודת "ידידי שין פיין" האמריקאית מודעה בניו יורק טיימס, ובה תקפה את משטרת צפון אירלנד (פי.אס.אן.איי). האגודה הגנה על החלטתה של שין פיין שלא להצטרף למועצת המשטרה, המפקחת על פעילות המשטרה, שעברה רפורמות מקיפות מאז הסכמי השלום של "יום שישי הטוב" ב-1998.

שיטור הוא נושא רגיש ביותר בצפון אירלנד, שסבלה משלושה עשורים של אלימות קשה בין הרוב הפרוטסטנטי, התומך בשלטון בריטי, לבין המיעוט הקתולי, המעדיף להצטרף לרפובליקה האירית.

הרפורמות שנכללו בהסכם השלום של יום שישי הטוב קבעו כי הגיוס למשטרה מקרב הקתולים והפרוטסטנטים יתבצע ביחס של 50-50. זאת, כדי שהשירות החדש יהיה מקובל יותר על המיעוט הקתולי, לעומת האר.יו.סי הישן בו היוו השוטרים הפרוטסטנטים למעלה מ-90%.

הצטרפות למשטרה פירושה סיום המלחמה

אבל שין פיין טוענת שהרפורמות לא הרחיקו לכת דיין, והארגון מסרב להצטרף לשירות משטרה שכונה במודעה "פגום קשות". רייס דוחה את הטענות הללו בתוקף. לדבריו, "במקרה הטוב הדברים מטעים במידה עצומה, ובמקרה הרע פשוט שקריים". עוד הוסיף רייס שישמח לעבור סעיף-סעיף על הטענות שהציגה שין פיין כהצדקה לסירובה להצטרף לשירות המשטרה המאוחד – צעד שיסיים למעשה את מלחמתה הארוכה בבריטניה.

דבריו של רייס מהווים הצדקה לדרישות של ארה"ב ובריטניה, שהצבא האירי הרפובליקני יתפרק מנשקו ויפסיק להוות מיליציה חמושה שלא כפופה לממשלה. הממשלה המאוחדת, שנוסדה על פי הסכמי יום שישי הטוב, התפרקה בשל סירובם של הפרוטסטנטים להמשיך לחלוק בכוח עם שין פיין, כל עוד האיי.אר.איי מסרב להתפרק מנשקו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully