וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שוטרים החדירו מטען דמה למתקן אסטרטגי בחיפה

17.3.2004 / 9:21

יומיים לאחר הפיגוע באשדוד, הצליחה אתמול המשטרה להחדיר המטען מבלי שהמאבטחים במקום גילו אותו. באזור נמצאים מתקנים כימיים, בתי הזיקוק, חוות גז ותעשייה פטרוכימית

יומיים לאחר הפיגוע בנמל אשדוד, הצליחו אתמול שוטרים להחדיר מטען-דמה על גבי משאית לאחד המתקנים האסטרטגיים התעשייתיים שבמרחב זבולון, בלי שהמאבטחים גילו אותו. במרחב זבולון נמצאים כמה מתקנים אסטרטגיים, בהם מפעל חיפה כימיקלים, בתי הזיקוק, חוות הגז והתעשייה הפטרוכימית.

מפקד תחנת זבולון, ניצב משנה רוני עטייה, אמר כי בבדיקות שיגרתיות שנועדו לעמוד על מוכנותם של מתקנים רגישים במפרץ חיפה לפעולות טרור, נמצאו ליקויים חמורים בכמה מתקנים רגישים. האזור מוגדר על ידי פעילי איכות סביבה כפצצת זמן לא רק בגלל החשש מפיגוע, אלא גם בגלל הנזק שעלול להיגרם ברעש אדמה. כך לדוגמה, בחוות הגז שבאזור ובעשרות מפעלים קטנים יותר מאחסנים כמות גדולה של חומרים מסוכנים. בבתי הזיקוק יש כמויות גדולות של חומרים נפיצים, ובמפעלי התעשייה הפטרוכימית יש מאות אלפי טונות של חומרים מסוכנים.

הכנסת הקימה ועדה מיוחדת לבדיקת המיגון

הכנסת החליטה אתמול להקים ועדת בדיקה מיוחדת לבחינת מצב המיגון במתקנים האסטרטגיים והתמודדותם עם איום של "מגה פיגוע". בראש הוועדה יעמוד ח"כ אפרים סנה (עבודה) וחבריה יהיו ח"כים עמרי שרון (ליכוד) ואריה אלדד (האיחוד הלאומי). הוועדה התבקשה להגיש המלצות ומסקנות ראשוניות תוך 90 יום. יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ יובל שטייניץ (ליכוד), אמר כי ועדת הבדיקה תמפה את כל המתקנים האזרחיים והצבאיים, שפיגוע בהם עלול לגרום לתוצאות הרות אסון. בנוסף, תגבש הוועדה רשימה של המתקנים והבסיסים החיוניים במדינה. על פי ההערכה, מדובר ב-50 מתקנים שיחולקו לקטגוריות וימוינו על פי סדר עדיפויות.

הממשלה תאשר בקרוב הקמת רשות ממלכתית לאבטחה, שתגבש את מדיניות האבטחה ותפקח על יישומה במוסדות חינוך, בתחבורה הציבורית, במתקני תשתית חיוניים, במעברי גבול, משרדי ממשלה, שגרירויות ונציגויות זרות בישראל. החלטה על כך התקבלה באחרונה לאחר דיונים בלשכת ראש המועצה לביטחון לאומי, בהשתתפות המשרד לביטחון פנים, השב"כ, המוסד, המשטרה, צה"ל ומשרד המשפטים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully