וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דו"ח מיוחד: פניות לער"ן בשנת 2003

יצחק גילת

18.3.2004 / 11:10

לשירות התמיכה הטלפוני פונות יותר נשים מגברים. הן מתלוננות בעיקר על המשפחה והגברים על בעיות מיניות. השנה נרשמה עליה ב"מחשבות אובדניות"

ער"ן (עזרה ראשונה נפשית) הוא ארגון הומניטרי המציע עזרה טלפונית לסובלים ממצוקה נפשית. בשנת 2003 ענו תורני ער"ן ל-130 אלף פניות. היות ושירות ער"ן מיועד לכל האוכלוסייה, בכל סוג של מצוקה, הפניות שמתקבלות מייצגות מגוון רחב של מאפיינים, הן באשר לרקע של הפונים והן באשר לתוכן השיחות.

הדו"ח הנוכחי מציג את המאפיינים הסטטיסטיים של פניות אלה. הנתונים נאספו באמצעות טופס אחיד לרישום פניות טלפוניות, אותו ממלאים התורנים בסיומה של כל שיחה. הטופס כולל שאלות על עיתוי השיחה, מאפיינים דמוגרפיים של הפונים ומאפיינים של תוכן השיחה, כמו הבעיה שהוצגה, ציפיות הפונה, איומים בהתאבדות והתעללות. התוצאות שיוצגו להלן מבוססות על מדגם מייצג של 9,350 פניות, אשר נבחר מכל הסניפים ומכל חודשי השנה.

זינוק בפניות של לא-מועסקים

הנתונים מלמדים על התופעות הבאות:

א. נשים פונות לער"ן יותר מאשר גברים. בשלוש השנים האחרונות מסתמנת מגמה של עלייה בשיעור הפניות של נשים לעזרה.
ב. כעשירית מן הפונים הם צעירים עד גיל 17. השיעור שלהם בפניות לער"ן לא השתנה באופן משמעותי בשנים האחרונות. מבוגרים מעל גיל 65 ממעטים לפנות לער"ן אם כי ניכר גידול בשיעור הפניות שלהם בשנים האחרונות.
ג. הרוב הגדול של הפונים לער"ן נמצאים במסגרת של עבודה או לימודים. יחד עם זאת, בשנת 2003 חל גידול ניכר בשיעור הפניות שהתקבלו מאנשים שאינם עובדים.
ד. כרבע מן הפונים לער"ן בשנת 2003 נמצאים בקשר עם גורם טיפולי מקצועי. שיעור זה גבוה במקצת בהשוואה לשתי השנים הקודמות.

מה הבעיות?

הטבלאות הבאות מציגות את התפלגות הפניות לפי הבעיה העיקרית שהוצגה על ידי הפונה בשיחה, כפי שהעריך המתנדב. הבעיות שמופיעות ברשימה המפורטת בה משתמש המתנדב (טבלה תחתונה), קובצו לשבע קטגוריות עיקריות (טבלה עליונה). הטבלאות מלמדות על יציבות בסוגי הבעיות המופנות לער"ן, בין השנה הנוכחית לשתי השנים שעברו, למעט ירידה בשיעור הפניות העוסקות במיניות ועלייה בשיעור הפניות העוסקות בבעיות נפשיות.

בעיות נשיות, בעיות גבריות

סקרים קודמים על פניות לער"ן הראו הבדל משמעותי בין גברים לנשים בבעיות המוצגות בשיחות. לפיכך נערך ניתוח נפרד שבדק את התפלגות סוגי הבעיות אצל נשים וגברים בנפרד. התרשים מראה כי נשים פונות בבעיות משפחתיות הרבה יותר מאשר גברים, וגברים פונים בבעיות מיניות הרבה יותר מאשר נשים. בקטגוריות האחרות ההבדלים מצומצמים.

הבעיות הספציפיות השכיחות ביותר אצל גברים הן: בדידות, יחסים עם בנות זוג, מחלות נפש, חרדה ודיכאון.
הבעיות הספציפיות השכיחות ביותר אצל נשים הן: יחסים בין הורים לילדים, בדידות, יחסים עם בני זוג, ובעיות בזוגיות.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

תרפיית מציאות מדומה: טיפול להתמודדות עם חרדה

בשיתוף zap doctors

עליה באיומי ההתאבדות

איומים של פונים בהתאבדות נרשמו על ידי התורנים ב 1.5 אחוזים מכלל הפניות, ומחשבות התאבדות נרשמו בארבעה אחוזים. נתונים אלה מעידים על עלייה לעומת השנה שעברה, בה האיומים בהתאבדות הופיעו באחוז אחד ומחשבות התאבדות הופיעו בשלושה אחוזים מן הפניות. פניות במצבי סיכון הופיעו בשכיחות גבוה יותר אצל נשים מאשר אצל גברים, אצל צעירים מאשר אצל מבוגרים ואצל פונים שנמצאים בקשר טיפולי עם גורם מקצועי, בנוסף לקשר שלהם עם ער"ן, יותר מאשר אצל פונים שלא נמצאים בקשר טיפולי. תורני ער"ן הציעו לפונים אליהם לפנות לשירותים אחרים לצורך המשך טיפול בבעיה, ב 15 אחוזים מכלל הפניות. השירותים השכיחים ביותר היו תחנות לבריאות הנפש ושירותי רווחה.

הדו"ח נלקח מאתר ער"ן

שירות ער"ן הוקם בירושלים בשנת 1971, ומאז התרחבה פעילותו והיום הוא פועל ב- 10 מוקדים בארץ: ירושלים, תל אביב, חיפה, באר שבע, נתניה, כפר סבא, כרמיאל, חדרה, ראשון לציון ונצרת. ער"ן הוא שירות הומניטרי, המציע עזרה ראשונה נפשית בטלפון 24 שעות ביממה, בכל ימות השנה, תוך הקפדה גמורה על סודיות ועל אנונימיות. בערן יש כאלף מתנדבים, העוברים הכשרה מקצועית ארוכה. השירות ניתן בשפות עברית, ערבית, אנגלית, רוסית ואמהרית. לער"ן פרוייקט מיוחד לנוער: "מפסיקים את האלימות מתחילים לדבר עם ער"ן". בנוסף פועל פורום עזרה נפשית של ערן בוואלה! בו ניתנות תשובות על ידי מתנדבי ערן וגולשים אחרים.

הדו"ח הוכן על ידי יצחק גילת, פסיכולוג בער"ן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully