וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שרון: ה"התנתקות" תמנע ואקום מדיני

15.3.2004 / 19:00

ראש הממשלה בכנסת: גיבוש תוכנית ההתנתקות טרם הסתיים. לדבריו, אם ישראל לא תציע אלטרנטיבה, היא תהיה חשופה ללחץ בינלאומי, ויצוצו יוזמות מדיניות מכל העולם

מליאת הכנסת אישרה הערב על חודו של קול את נאומו המדיני של ראש הממשלה, אריאל שרון. 46 ח"כים תמכו בדבריו, ו-45 התנגדו. הנאום של שרון עמד במרכזו של דיון שעסק בתוכנית ההתנתקות. הדיון התקיים ביוזמת סיעת מרצ בכנסת, שהחתימה 40 ח"כים על דרישה לקיומו.

בפתח נאומו, אמר שרון כי הפלסטינים לא עשו שום דבר כדי ליישם את תוכנית מפת הדרכים. לדבריו, "הפלסטינים חייבים להבין כי הדרך היחידה בה יזכו לחיות בשלום ובביטחון תהיה אם יאבקו בטרור, באלימות ובהסתה היוצאים מתחומם. לא יכול להיות שלום לפני מיגור הטרור". "עד אז, נאלצת ישראל לפעול על פי שיקול דעתה", אמר.

לדברי שרון, "הפיגוע (באשדוד) מחזק את הדעה, כי אין בצד הפלסטיני מנהיג ראוי, ולכן ישראל תצטרך בתחום המדיני לפעול על פי שיקול דעתה בלבד". לדבריו, "במצב כזה לא יתנהל עם הפלסטינים כל משא ומתן מדיני, ואין שום סיכוי שהם יגשימו את שאיפותיהם המדיניות". לדברי שרון, "כבר היום אנו נאלצים להדוף יוזמות שהמשותף להן הוא שישראל תגיע להסכם בזמן שהטרור נמשך".

שרון הבהיר שהעבודה על גיבוש תוכנית ההתנתקות טרם הסתיימה. לדבריו, לא ייפרט בכנסת את עיקרי תוכניתו המדינית קודם שיציגה לפני הליכוד, הקואליציה ויו"ר האופוזיציה. הוא שב והדגיש שכשתחליט הממשלה על נקיטת הצעדים מדיניים, הוא יביאם לאישור הכנסת.

"אינני נמנה עם אלו שמקדשים את המצב הקיים. אנו חייבים שינוי של המצב הקיים - מצב שמוביל בהכרח לוואקום מדיני", אמר שרון. לדבריו, המצב הקיים חושף את ישראל ללחץ בינלאומי ובוואקום שנוצר, אם תקרוס מפת הדרכים וישראל לא תדע להציב אלטרנטיבה משלה, יצוצו יוזמות מדיניות מכל רחבי העולם, כגון היוזמה הסעודית. לדבריו, בבסיס כל יוזמות אלו, הדרישה מישראל להגיע להסכם ולבצע ויתורים מרחיקי לכת, תוך כדי שהטרור נמשך ובכך להעניק לגיטימציה לטרור.

פרס: מקור הטרור הוא נוכחות ישראל בשטחים

יו"ר האופוזיציה, שמעון פרס, נאם לאחר שרון, ואמר כי ראש הממשלה הסעיר את המערכת הפוליטית בנאומו בכנס הרצליה, בו הבטיח התנתקות, ומאז לא עשה דבר.

פרס הוסיף כי מדינות אירופה וארה"ב יכולות לחסל את הטרור, אך מנסות לחסל את שורשיו, וכך צריכה גם ישראל לעשות. פרס ציין כי מקור הטרור הפלסטיני הוא נוכחות ישראל בשטחים. לדבריו, לימין הקיצוני אין תוכנית לשלום, והוא אינו יודע כיצד להתמודד עם המצב.

אולמרט תוקף את שרי הליכוד המתנגדים להתנתקות

כתבי "הארץ" יוסי ורטר וגדעון אלון מוסיפים:

ממלא מקום ראש הממשלה, השר אהוד אולמרט, תוקף את שרי הליכוד שאינם תומכים בתוכנית ההתנתקות ורומז כי ראש הממשלה, אריאל שרון, יצטרך להסיק לגביהם מסקנות בהקדם. דבריו מכוונים בעיקר לשר החוץ, סילבן שלום, ולשר האוצר, בנימין נתניהו, שהביעו בהזדמנויות שונות התנגדות לנסיגה החד צדדית מרצועת עזה.

אולמרט אמר ל"הארץ": "לא יכול להיות שחלק מהשרים שאמורים להסביר את עמדת ישראל בחו"ל אינם מזדהים איתה ומזוהים כמי שמתנגדים לה. עמדת ישראל היא בראש בראשונה עמדת ראש הממשלה. מתקרב הזמן בו יצטרך ראש הממשלה לעשות סדר בבית. יכול מאוד להיות שזה יחייב הכרעות קשות מצדו ומצד כל אחד מהשרים הללו".

לדברי אולמרט, "אנו נמצאים במצב בלי סביר שאי אפשר להשלימו לאורך זמן. אמנם נכון שראש הממשלה לא הביא בשלב זה הצעת החלטה לממשלה (בנושא ההתנתקות), אך ברור לחלוטין כי הוא מוליך קו מדיני שקשה לטעות בו. זה מוזר שבעניין כל כך מכריע יהיו שרים מתוך הליכוד, כמו גם ממפלגות אחרות, אך בעיקר מתוך הליכוד, שמנהלים באופן פומבי מאבק נגד ראש הממשלה. הדבר מונע גיבושם של הכרעה מדינית וכוח פוליטי שיוביל את מדינת ישראל".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully