וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

משוחרר מגואנטמו מספר על עינויים והשפלות

12.3.2004 / 11:12

אחד מ-5 הבריטים שהיו כלואים במחנה האמריקאי מספר על זונות שהוצעדו בעירום לעיני אסירים מוסלמים אדוקים. היה קשור במשך 15 שעות ביממה באזיקים בידיו וברגליו

אחד מחמשת האזרחים הבריטים ששוחררו השבוע ממתקן המעצר האמריקאי במפרץ גואנטנמו מספר לראשונה על תנאי מעצרו וההתעללות שהוא וחשודים אחרים בטרור ספגו מידי שומריהם. ג'מאל אל חרית', בן 37, סיפר ל"דיילי מירור" על אלימות קשה והתעללות נפשית שעבר בתקופה המדוברת.

אל חרית' מספר כי החיילים האמריקאים הביאו למחנה "אקס ריי" זונות והצעידו אותן בעירום לעיני מוסלמים אדוקים הכלואים במקום. האסיר המשוחרר סיפר על מכות שספג משומריו בידיים חשופות ובאלות, ומתאר ימים בהם היה קשור באזיקים בידיו וברגליו במשך 15 שעות. לדבריו, האסירים במחנה חשופים לעינויים פיזיים ופסיכולוגיים שנועדו לשבור אותם.

ארבעה מהאסירים הבריטים נעצרו עם הגיעם לבריטניה ביום שלישי והוחזקו במשך יותר מיממה בתחנת משטרה בלונדון. האסיר החמישי עוכב למספר שעות ושוחרר. כל החמישה שהוחזקו במשך מספר שנים כחשודים בחברות באל קאעדה ובארגונים הקשורים לו, שוחררו לבסוף לבתיהם. ממשטרת לונדון נמסר כי אין כל כוונה לזמן את החמישה לחקירה נוספת. עורכי דינם של האסירים המשוחררים הגדירו את מעצרם על אדמת בריטניה כ"בדיחה" והסבירו כי מדובר היה כנראה בהליך פורמלי בלבד.

עורכת דינו של אחד האסירים סיפרה ל"גרדיאן" כי "מה שהם עברו זה בלתי יאמן ויכול להוציא לגמרי משיווי משקל". לדבריה, את ההשפעות המלאות של מאסרם הלא מוצדק ניתן יהיה לזהות רק בעוד זמן מה.

בגואנטנמו מוחזקים יותר מ-600 אסירים החשודים במעורבות בטרור, מרביתם ללא משפט. בין האסירים לפחות שלושה אזרחים בריטיים נוספים. שר הפנים הבריטי. דיוויד בלאנקט, אמר השבוע כי בריטניה ממשיכה ללחוץ על ארה"ב לשחרר את אזרחיה הכלואים, או להעמידם למשפט צדק.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully