וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התחתית האמיתית של חיפה

מירב קריסטל

10.3.2004 / 14:38

יום שישי, עשר בבוקר. בליבה של חיפה, עומדת מדי שבוע משמרת מחאה של אנשים המחלקים מזון ונושאים שלטים בגנות המדיניות הכלכלית של הממשלה. לפניהם נשרך תור ארוך של אנשים, רובם קשישים ועולים חדשים, שבאים לקבל מזון

קוראים להם "מחאה חברתית חיפה", הם התחילו כקבוצה של אנשים המעונינים לדעת יותר על כלכלה. מזה 8 חודשים, הם נפגשים מדי יום חמישי לדון על סוגיות כלכליות מנקודת מבט חברתית, ולמחרת הם יוצאים לרחוב לתרגם סיסמאות למעשים. רובם, אגב, סטודנטים. החלטתי להיפגש עם שלושה מהם, לבדוק הכצעקתה.
טל (27), סטודנט למשפטים, ושיר (26) ומאור (29), סטודנטים למדע המדינה. עיניהם נוצצות כשהם מספרים על פעילות הקבוצה והאידיאולוגיה שמאחוריה.

מה אתם עושים שם בשישי בבוקר?
"קודם כל, אנחנו לא בית תמחוי. אנחנו לא נמצאים שם כדי שתהיה לאנשים רווחה. נכון זו תוספת מאוד נעימה לנו לראות ילד שלוקח אוכל הביתה להורים שלו, ושהוא לא יאכל רק אורז ביום שישי בערב. אבל המטרה שלנו זה לעשות הפגנה".
"אנחנו עומדים עם שלטים נגד המדיניות הכלכלית, מחלקים פלאיירים. אחד הדברים שעשינו במשך כמה שבועות, היה לקחת סעיפים מהתקציב ולתרגם אותם לשפת אנוש, כי זה אולי נשמע מאוד קונספירטיבי, אבל כל מי שיפתח את התקציב יראה שהוא כתוב בשפה שאם אתה לא כלכלן או רגיל לקרוא שפה כזו, אתה לא תבין אותה. זה לא במקרה."


מהיכן מנות המזון?
"מנות המזון נתרמות מכל מני מסעדות. יש הרבה נכונות לתרומה גם ממסעדות באוניברסיטה, ואנחנו מודים להם. אנחנו מחלקים את האוכל במשך שעתיים והתור לא קטן. עומדים שם עד שנגמר האוכל. לפעמים יש גם מכות בין האנשים בתור."
"כמויות האוכל משתנות לפי כמה שהצלחנו לאסוף באותו שבוע, אבל האנשים לא נגמרים אף פעם. התחלנו עם משהו כמו שלושים מנות, והיום אנחנו מחלקים מעל 200 מנות כל שבוע. צריך לבוא ולראות את המחזה הזה. לראות בישראל 2003 אנשים עומדים ברחוב בתור לקבל אוכל."

יהיו מי שיאמרו שזה קל יותר ככה מאשר להתאמץ ולעבוד בשביל האוכל?
"אף אחד לא בוחר בזה. אף אחד לא בוחר לעמוד ולהשפיל את עצמו."

ואיפה בתי התמחוי?
"בתי התמחוי בחיפה פרטיים כולם, לפי מיטב ידיעתי, אבל הם אגב לא פתוחים בסופי שבוע".

יוצאים נגד ביבי


בנוסף לפעולה עצמה של חלוקת המזון, מקיימים חברי הקבוצה גם דיונים רעיוניים בנושאי כלכלה וחברה. ההתנגדות שלהם למדיניות הכלכלית של נתניהו היא חד-משמעית


אתם טוענים שנותנים כסף לעשירים שלא מעוניינים בכלל להשקיע את הכסף הזה ביצירת מקומות עבודה נוספים וכד'?
"יש אנשים שמרוויחים כסף מהמיתון. יש אנשים שהגדילו את ההון שלהם. חלקו של המאיון העליון בהכנסות כל הזמן, גדל גם בזמן מיתון. אלו הנתונים שמתפרסמים כל הזמן. למשל הבורסה, המשק קורס והבורסה צומחת. מי משקיע בבורסה? מי שיש לו כמה עשרות אלפי דולרים לשים בצד כי יש לו כסף אחר להתקיים ממנו. לסטודנטים בארץ יש זמן, יכולת, אינטליגנציה, נגישות למשאבי מידע, יש להם יכולת ארגון. הם נמצאים במקום אחד ולכן יש להם יכולת לקום ולעשות קודם כל למען עצמם, גם כאן ועכשיו וגם במובן הרחב. אתה סטודנט שלוש שנים ואחר כך אתה נמצא בשוק העבודה ארבעים שנה, אם שוק העבודה הוא שוק אכזרי של חברות כוח אדם, אז כדאי כבר עכשיו להיאבק כנגד זה. בסופו של דבר אתה עושה למען עצמך."

לדבר אל הסטודנטים במונחים של מה שיפגע בהם- זה מה שידרבן אותם ללמוד יותר , ולצאת למאבק לשינוי?
"הציבור בישראל אדיש. אני חושב שהצליחו למכור לנו מאוד טוב את העניין שהבעיה בארץ היא הביטחון, ועד שזה לא ייפתר, שום דבר לא ייפתר. מאחר ולא כולנו רמטכ"לים גדול עלינו לפתור את הביטחון, מה שאנחנו אומרים זה שגם במסגרת הזו אפשר לפעול. אנחנו לא נפתור את כל הבעיות הכלכליות עד שהמצב הביטחוני יתייצב אבל בהחלט אפשר לשפר את המצב."

ומי מוזמן להצטרף למפגשי הקואליציה הזו?
כל אחד, יש שם מכל וכל, יש דתיים, מתנחלים שהם ימין מדיני ואנשים שהם שמאל מדיני. גם אנשים התומכים במדיניות של ביבי מוזמנים לבוא ולשמוע. כל מי שפתוח לויכוח ולדיונים בנושא החברתי מוזמן. את הנושאים המדיניים אנחנו מפרידים כרגע מהדיון."
"אנחנו מנסים לעורר מהלכים של דיונים בתוך הקמפוס. ברמה הארצית קמה לאחרונה תנועת סטודנטים ארצית לצידה של התאחדות הסטודנטים הארצית שנקראת "מאבק סטודנטים חברתי" יש שם נציגים מחמש אוניברסיטאות ממכללות, והיה כנס יסוד בתל אביב שהיה מאוד מוצלח, מזמינים כל מי שרוצה להצטרף, יש גם מרצים ששותפים לזה כדי להראות לסטודנט הישראלי שיש פנים אחרות והן מותאמות בצורה יותר טובה לצרכים שלו ומקדמות את האינטרסים שלו."

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully