וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נחתמה החוקה הזמנית בעיראק

רויטרס

8.3.2004 / 12:02

זמן קצר לפני טקס החתימה פגע טיל בבית בבגדד, לא היו נפגעים. השיעים, שעיכבו את הסכמתם למספר סעיפים, הגיעו לפשרה בנושא זכות הווטו שניתנה לכורדים על החוקה הקבועה העתידית

חברי מועצת השלטון העיראקית הזמנית חתמו בצהריים בבגדד על נוסח החוקה הזמנית, שעליה הוסכם לפני שבוע. זמן קצר לפני טקס החתימה פגע טיל בבית בעיר. לא דווח על נפגעים.

טקס החתימה נדחה מיום שישי, לאחר שחמישה חברים שיעים בולטים הודיעו באופן פתאומי שהם אינם מקבלים כמה סעיפים בה. חילוקי הדעות נסובו על סעיף מעניק לכורדים זכות וטו על נוסח החוקה הקבועה העתידית, שתיקבע לאחר שהריבונות במדינה תועבר לעם העיראקי. לפי הסעיף, תבוטל החוקה "אם שני שלישים מהתושבים בכל אחד מלפחות שלושה מחוזות ידחו אותה במשאל עם".

כמו בנושאים אחרים, מאחורי המחלוקת עמדה דרישת השיעים לממש את היותם הרוב במדינה. מנגד עמדה הדרישה הכורדית לזכויות יתר. כמה חברי מועצה שיעים חששו שהסעיף יעניק לכורדים, 20% מהאוכלוסייה המתגוררים בשלושה מחוזות בצפון עיראק, משקל יתר. עם זאת, הסעיף יכול להעניק באותה מידה גם לסונים אפשרות לבטל את החוקה בעתיד. השיעים דרשו לבטל את ההתייחסות בחוק למחוזות המינהליים, כך שהחוקה הקבועה תועבר למשאל עם של כלל האזרחים.

"אין מדינה שאין בה מחלוקות", הרגיע ביום שבת היו"ר התורן של מועצת השלטון, מוחמד בחר אל-עולום, בעצמו איש דת שיעי. אל-עולום השתתף בסוף השבוע בפגישת חברי מועצה שיעים עם המנהיג השיעי הבכיר בעיראק, אייתוללה עלי סיסתאני. חברי המועצה באו כנראה לבקש את אישורו להסדר שהתקבל, ובתום הפגישה הכריז אל-עולום שהמועצה הגיעה להסדר בעניין יחסי הרוב והמיעוט.

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, בירך בשבת על גיבוש החוקה, למרות העיכוב בחתימה. "חברי המועצה מנהלים ויכוח פתוח על המסגרת שתאפשר להם לנהל את חיי העם", הסביר בוש, ושיבח את החוקה שהתקבלה: "החוק יאפשר להגן על זכויות כל העיראקים, ויעביר את המדינה לפסים של דמוקרטיה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully