וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אל קאעדה מתכנן להקים בסיסים באפריקה

7.3.2004 / 0:07

זאת כתחליף למקלטים שאיבד באפגניסטן ובמקומות נוספים. בצבא ארה"ב סבורים כי מדבריות היבשת ישמשו טרוריסטים לאימונים, ומתכננים להציב באפריקה יחידות מיוחדות

ייתכן כי ארגון הטרור אל קאעדה, שנרדף ממקלטיו השונים ברחבי העולם, נושא את עיניו למדבריות ולג'ונגלים של אפריקה, כמקום בו יוכלו טרוריסטים להתאמן ולתכנן התקפות חדשות. כך אמר סגן מפקד הכוחות האמריקאיים באירופה.

בין הרעיונות שמעלה צבא ארה"ב כמענה לבעיה, נכללת הצבתם של יחידות אמריקאיות בנות 200 חיילים שיאמנו צבאות ברחבי ביבשת, יפטרלו יחד עמם וגם יצודו טרוריסטים בהתרעה קצרה אם יידרש הדבר.

"יש אנשים שמשווים את זה לייבוש ביצות", אמר הגנרל בחיל האוויר, צ'ארלס וולד, בראיון לסוכנות הידיעות איי.פי, תוך שהוא מתבונן במפה של אפריקה במשרדו בשטוטגרט. "אנחנו צריכים לייבש את הביצה הזו".

וולד אמר כי בין הטרוריסטים שנמצאים בעיראק ישנם כמה ששוגרו על ידי אל קאעדה, וישנם סימנים לכך שאל קאעדה ביסס נוכחות וניסה לגייס בצפון אפריקה במהלך השנתיים האחרונות.

מיקום אידאלי לטרוריסטים

מאוריטניה וניגריה הן בין המדינות המערב-אפריקניות בהן קיימים תאי אל קאעדה, לדעת צוותי חשיבה מערביים, ולכך נוספת העובדה שבכירים באל קאעדה באים במקור ממאוריטניה. הממשלה המקומית נקטה ביד קשה נגד קיצונים איסלאמיים וניסתה לעצור את גיוסם של מתנדבים נגד כוחות הקואליציה בעיראק.

"יש סיבה לנוכחותם שם, בין אם זה חיפוש אחר נדל"ן, גיוס או חיפוש אחר מקור לרכישת נשק - אנחנו יודעים שיש נוכחות", אמר וולד. "היא אולי קטנה, אבל זה סימן רע".

אפריקה היא מיקום אידיאלי לטרוריסטים, בשל הג'ונגלים והמדבריות הנידחים ונתיבי הסחר בני מאות השנים מן המזרח התיכון לסהרה. הממשלות באזור חלשות ובעלי התפקידים, ששכרם נמוך, ניתנים לשיחוד בקלות. התקשורת איטית ובמקומות מסוימים אינה קיימת כלל. לדברי וולד, לצבאות האפריקאיים, בשל גודלם הקטן יחסית וציודם הלקוי, מתקשים לפקח על השטחים העצומים בהם הם אמורים לשלוט.

"זהו אזור שלדעתנו הופך למפתה עבור ארגוני טרור ובודדים, שם יוכלו לפעול כמעט ללא חשש", אמר וולד. "יש שם הרבה מרחבים ושטחים פתוחים שם ייקל להקים תשתית טרור או למצוא מקלט".

הפיקוד האירופי של ארה"ב כולל 93 מדינות מרוסיה עד סוריה, וכן את כל אפריקה, למעט החלק הצפון-מזרחי. הפיקוד ממתין לתשובת וושינגטון בנוגע להצעה לשינוי מהותי במערך הכוחות לאור המלחמה בטרור.

שמים יותר דגש על אפריקה

מבקרים טוענים כי הפיקוד האירופי, המתמקד באופן מסורתי באירופה, אינו ערוך לטפל כהלכה באפריקה. מכון הריטג', צוות חשיבה אמריקאי מוביל, דוחף יוזמה לפיה ייטול על עצמו הפיקוד המרכזי, היושב בארה"ב, את האחריות ליבשת כולה.

הפיקוד המרכזי כבר מפקח על המבצעים בקרן אפריקה, אזור הנחשב ללב הפעילות של אל קאעדה. אל קאעדה נחשב אחראי לפיגועים הקטלניים נגד שגרירויות ארה"ב בקניה ובטנזניה ב-1998, ובמלון קנייתי ב-2002.

התוכניות החדשות של הפיקוד האירופי שמות יותר דגש על אפריקה ואספקת הנפט שלה. מפרץ גיניאה נתש כתחלופה אפשרית למאגרי הנפט במזרח התיכון הלא-יציב. האזור מספק כבר עתה כ-15% מתצרוכת הנפט של ארה"ב, והשיעור הזה צפוי לצמוח ל=25% עד 2015.

הסכנה המקומית העיקרית באה מן הארגון הסלפיסטי לקריאה לקרב. הארגון האלג'יראי מואשם בחטיפתם של 32 תיירים אירופאים במדבר סהרה אשתקד. וולד אמר שהארגון פרסם הצהרת נאמנות לאל קאעדה. הוא ואחרים מאשימים את הארגון באחריות לשוד בנקים בניז'ר ובמאלי, אולם יש הרואים בכך פעילות של פושעים מקומיים בלבד.

ארה"ב כבר פועלת לשפר את הביטחון בניז'ר ובמאלי. כ-100 חיילי יחידות עילית אמריקאיים מאמנים צבאות במאלי, ניז'ר, מאוריטניה וצ'אד כחלק מתוכנית הממומנת על ידי משרד החוץ האמריקאי ומכונה "יוזמת הפאן-סאהל". תוכנית זו נועדה לסייע למדינות הללו להגן על גבולותיהן החדירים נגד מעבר טרוריסטים, מבריחי נשק ושאר מיני סחר בלתי חוקי. הסאהל הוא האזור העצום החובק את קצהו הדרומי של מדבר סהרה.

בסיס לאימונים ולשיגור

הפיקוד האירופי הציע להרחיב את יוזמת הפאן-סאהל כך שתכלול את מרוקו, טוניסיה ואלג'יריה, שם מסתמנת עלייה באיומי טרור. מעבר לכך, הפיקוד האירופי מבקש לפתוח כחצי תריסר בסיסים ברמת תחזוקה נמוכה בשדות תעופה או בסיסי צבא נידחים באפריקה. כ-200 חיילים יוצבו בכל בסיס בכל זמן נתון.

"אלה הם מקומות שאליהם נוכל ללכת לזמן קצר, להתאמן עם הכוחות המקומיים או ממש להשתמש במקומות הללו כדי לבצע פעולה", אמר וולד.

הפיקוד האירופי מונה כיום כ-120 אלף חיילים. וולד אמר שהמספר הזה צפוי לרדת לאחר שכוחות יוזזו למקומות אחרים בעולם כדי לשקף את השינויים שחלו לאחר תום המלחמה הקרה.

הסכמהתן של ממשלות אפריקאיות שונות להרשות לאמריקאים להשתמש בשדות תעופה כנקודות תדלוק, תסייע לכוחות אמריקאים לנוע על פני היבשת לפי הצורך. "האזורים באפריקה גדולים, ואתה צריך להיות מסוגל להגיב במהירות מרגע שאתה מקבל את המודיעין המבצעי. אתה צריך להיות מהיר ולהקדים את האויב, וזה מכריח אותנו לחשוב במונחים של כוחות קטנים, קלים, ניידים וזריזים יותר".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

פריצות הדרך, הטיפולים ומה צופן העתיד? כל מה שצריך לדעת על סוכרת

בשיתוף סאנופי

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully