וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חולצו המדענים מתחנת המחקר בקוטב

6.3.2004 / 20:20

תחנת המחקר בה שהו 12 המדענים הרוסים החלה לשקוע, לאחר שהקרח תחתיה נבקע. מזג האוויר האיר פניו אל כוחות החילוץ: הטמפרטורה עמדה על 25- מעלות צלזיוס, גבוה במקצת לעונה

12 המדענים הרוסים, שנתקעו בתחנת המחקר שלהם בחוג הארקטי, חולצו היום בשלום באמצעות מסוק, לאחר שמדף הקרח עליו ניצבה התחנה החל לשקוע בים ביום רביעי וריסק בדרך את תחנת "קוטב 32" הרוסית.

הקרח מתחת לתחנה נבקע וקיר בגובה 10 מטרים התנשא לפתע מעל התחנה, לפני שהתרסק על המבנים בבסיס, והשמיד את הציוד במקום. ארבעה מששת הבניינים של התחנה שקעו בים, ולמדענים נותר מזון לחמישה ימים בלבד. על פי הדיווחים, האיר מזג האוויר את פניו אל כוחות החילוץ. הראות היתה טובה והטמפרטורה עמדה על 25- מעלות צלזיוס – גבוה במקצת לעונה.

המדענים שעסקו בחקר תופעת שינוי האקלים בעת שבסיסם הושמד, נותרו תקועים כ-800 קילומטרים מן האי הנורבגי ספיצברגן. איש מן המדענים לא נפגע, והם תפסו מחסה במעט המבנים שלא שקעו במי הקרח. שני כלבים שהיו עם המדענים ניצלו גם הם.

רשת הבי.בי.סי דיווחה כי טווח הטיסה של מסוק התובלה שחילץ את הקבוצה עומד על כ-1,600 קילומטרים, דבר שלא הותיר כמעט כל מרווח לשגיאה. מוקדם יותר הגיע מסוק קטן יותר אל מדף הקרח, הנסחף במהירות של כ-10 קילומטרים ביום, ושלח חזרה נתונים מדויקים על מיקום התחנה. משימת החילוץ גובתה במפלסת קרח גרעינית שיצאה גם היא לעבר מדף הקרח.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully