וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דיווח: שמעון כהן נועד עם מקורבי שרון ב-92'

5.3.2004 / 8:24

"מעריב": חותנו של טננבוים השתתף בפגישה בביתו של שרון בקשר לעסקת מקרקעין. המשטרה תערוך לטננבוים בדיקת פוליגרף בחשד לפלילים

מקורבו של ראש הממשלה ומי שהיה מנהל חוות השקמים, מוטי לוי, אמר הבוקר לקול ישראל כי חותנו של אלחנן טננבוים, שמעון כהן, נועד עימו לפגישות עסקים בחווה, וייתכן כי פגש באקראי את אריאל שרון, אך לא אחרי שנת 1980.

ואולם, העיתונים מעריב וגלובס חושפים הבוקר כי בשנת 1992 השתתף שמעון כהן בפגישה בביתו של שרון בקשר לעסקת מקרקעין של שטח סמוך לחוות השיקמים. שרון התבקש לסייע אישית בביטולה של העסקה. מי שליווה את כהן בסכסוך המשפטי שהתפתח - ושהתסיים רק לאחר ההתערבות של שרון- היה אלחנן טננבוים עצמו.

הגילויים הנוכחיים עומדים בסתירה לדבריו של שרון, לפיהם לא ניהל כל קשר עם כהן בעשרות השנים האחרונות. הקרקע הנדונה היתה שייכת לכהן ולשותפיו, אך אחד מהם מכר את חלקו למקורבו של שרון, לאחר שגלעד שרון ואלחנן טננבוים שכנעו אותו לעשות זאת. העיתון טוען כי התחקיר מלווה בעדויות מוקלטות.

קייס עובייד היה סוכן של השב"כ

מעריב מפרסם הבוקר פרט נוסף בפרשה, אותו שמרה מערכת הביטחון בסודי סודות: קייס עובייד - אחד מהאחראים לחטיפתו של טננבוים ולהעברתו לידי חיזבאללה - היה סוכן של השב"כ. הוא שימש בתפקידו עד מספר חודשים לפני החטיפה. כיום יושב עובייד בלבנון, משמש כסגנו של מזכ"ל החיזבאללה ומסייע בהוצאה לפועל של פיגועים בישראל.

בתפקידו כסוכן שב"כ סיפק עובייד מידע על פלסטינים. כתושב טייבה, ייתכן שהעביר למפעיליו גם ידיעות הקשורות לערבים ישראלים. מספר חודשים לפני החטיפה הגיע עובייד לגשר אלנבי כדי לצאת לירדן לחופשה עם קבוצת מטיילים גדולה. הוא עוכב בצד הירדני של מעבר הגבול ולא הורשה להיכנס לממלכה. שלטונות ירדן הסבירו לו שקיבלו מידע מישראל, לפיו אין להתיר לו הכניסה.

שלושה שבועות לפני החטיפה ביקש עובייד לצאת לגרמניה. כשהגיע לנתב"ג עוכב. נציג של השב"כ הגיע לחקור אותו, ואיפשר לו לצאת מהארץ. נראה כי בשב"כ התייחסו אל עובייד כאל עבריין פלילי ולא כאל סיכון ביטחוני.

התבקש לרכוש "נשק לשימוש במסיבות"

כתבי "הארץ" יוסי מלמן, גדעון אלון וברוך קרא מוסיפים:

טננבוים יעבור בדיקה נוספת בפוליגרף - הפעם בידי חוקרי המשטרה. הבדיקה תיערך כאשר תסתיים חקירתו על העבירות הפליליות שמייחסת לו המשטרה. על פי ההסדר המשפטי שנחתם עם טננבוים, הוא חייב להימצא דובר אמת בכל הנושאים עליהם נחקר - גם בנושא העבירות הפליליות, ולא רק בעבירות הביטחוניות. ההערכה בשלב זה היא שהעסקה עם טננבוים לא תבוטל, שכן בנושאים המהותיים הוא נמצא דובר אמת.

אתמול החלה חקירתו של טננבוים בידי חוקרי היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות (יאחב"ל) בפתח תקווה. החקירה תימשך היום ובימים הבאים. היא התמקדה בעיקר בסוגיית החשדות בזיוף מסמכים ובהוצאת כספים במרמה מבנקים. בהמשך מתכוונים החוקרים לחקור את טננבוים גם לגבי החשד כי עסק בסחר בסמים בחודשים שלפני נסיעתו לדובאי באוקטובר 2000, כשותפו של עובייד.

בחקירה ייבדקו גרסאותיו של טננבוים וייעשה ניסיון לאמת אותן באמצעות מסמכים המצויים כבר בידי המשטרה ועדויות שנגבו בעבר. "אנחנו מתכוונים לרוקן אותו מכל המידע והחומר שיש לו בנושא העבירות האלה", הדגיש מקור בכיר המקורב לחקירה.

מצב רוח משופר

חוקרי המשטרה מצאו אתמול את טננבוים במצב-רוח משופר. זאת, לאחר שחוקרי השב"כ הודיעו לו שלשום כי עבר בהצלחה את בדיקות הפוליגרף. במשטרה הביעו כעס על שחוקרי השב"כ מסרו לטננבוים כי עמד בהצלחה בבדיקות במכונת אמת. בראייתם, מוטב היה להשאיר אותו באי ודאות בנושא זה.

בתוך כך נודע, כי בחודשים שקדמו לנסיעתו לדובאי נפגש טננבוים כמעט מדי יום עם עובייד. כמו כן התגלה שטננבוים הודה בחקירתו שעובייד ביקש ממנו לרכוש נשק "לשימוש במסיבות", אך הוא סירב לכך.

ראש השב"כ, אבי דיכטר, ומפכ"ל המשטרה, רב ניצב שלמה אהרונישקי, דיווחו אתמול בדלתיים סגורות לוועדת המשנה לפיקוח על השירותים החשאיים של ועדת החוץ והביטחון על חקירת טננבוים. שני חברים בוועדת המשנה, ח"כ חיים רמון (עבודה) ואהוד יתום (ליכוד) תבעו מיו"ר הוועדה, יובל שטייניץ, להקים ועדת חקירה לבדיקה הפרשה. שטייניץ סירב לבקשתם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully