וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חברת החדשות של ערוץ 2 תפיק את ערוץ הכנסת החדש

רוני קורן-דינר

2.3.2004 / 21:54

במקום השני דורגה הצעתה של חברת החדשות של ערוץ 10. במכרז התמודדו חברות החדשות של ערוץ 2, חברת החדשות של ערוץ 10, רשות השידור וחברת חדשות היום

חברת החדשות של ערוץ 2 תפיק את ערוץ הכנסת החדש. במקום השני דורגה הצעתה של חברת החדשות של ערוץ 10. במכרז התמודדו חברות החדשות של ערוץ 2, חברת החדשות של ערוץ 10, רשות השידור וחברת חדשות היום, המפיקה מהדורות חדשות אזוריות לכבלים.

לרשות זכיין ערוץ הכנסת יעמוד תקציב של כ-13 מיליון שקל בשנה, ותקציב נוסף של כ-2 מיליון שקל לשנת הפעילות הראשונה. לשם השוואה, תקציב חברת החדשות של ערוץ 2 הוא כ-100 מיליון שקל בשנה. ערוץ הכנסת ישאב השראה מהדגם האמריקאי של ערוץ C-Span, והוא יחליף את ערוץ 33 שפועל כיום תחת חסותה של רשות השידור. הערוץ לא יורשה לשדר פרסומות או חסויות, ופעילותו תמומן מתקציבה של הכנסת, בדומה לערוץ 33. הוא ישדר מדי יום משבע בבוקר ועד חצות.

הניגשים למכרז התבקשו לחלק את הצעתם לשידורי חובה ושידורי רשות. בשידורי החובה נכללים שידורים ברצף מהמליאה; שידור חי מאחת מוועדות הכנסת, שידור מוקלט מוועדה אחרת (ללא עריכה) ותוכנית בוקר יומית. תוכניות הרשות יגובשו על פי שיקול דעתו של הזכיין, ולוח המשדרים שיציעו המשתתפים במכרז - תוכניות אולפן, תעודה, ביוגרפיות ותוכניות רכש מערוצים פרלמנטריים בעולם - יהיה שיקול מרכזי בבחירת הזוכה.

רק גופים עם רשיון שידור חדשות הורשו לגשת למכרז - עבורם יכול הערוץ החדש לשמש מעין חממה לפיתוח תוכניות, מגישים וכתבים - ובימים הקרובים הם יציגו מצגות מפורטות לוועדת הבחירה. הוועדה תפרסם את החלטתה בתוך כשבועיים, והערוץ אמור לעלות לאוויר בעוד כחודשיים. הוא ישדר במתכונת ניסיון במשך שנתיים וחצי, ולאחר מכן ייערך מכרז פתוח לזכיין קבוע. כללי השידור יותוו על ידי ועדת הכנסת, והפיקוח יהיה בידי המועצה לשידורי כבלים ולוויין.

בוועדת הבחירה, שבה עשרה חברים, ייצוג ניכר למקורביו של יו"ר הכנסת רובי ריבלין: יו"ר צוות ההקמה וראש לשכתו של ריבלין, דן לנדאו, ועוה"ד הלית מגידו והדסה גרינברג-יעקב שעובדות בלשכת יו"ר הכנסת. החברים האחרים הם המשנה ליועץ המשפטי של הכנסת עו"ד אתי בנדלר, חשב הכנסת אבי לוי, ראש אגף המידע יעקב ורשבסקי, דובר הכנסת גיורא פורדיס וסגן מבקר הכנסת דוד לב, שישמש כיו"ר ועדת הבחירה של הגוף המשדר. ריבלין עצמו מסרב להתראיין בעניין עד לתום עבודתה של הוועדה.

על ההחלטה להחליף את ערוץ 33 בערוץ הכנסת אומר צבי פרידמן, ממקימי משרד הפרסום קשר בראל, המשמש כיום יועץ מיוחד לערוץ הכנסת: "ערוץ 33 פעל בניגוד למטרה שלשמה הוקם. הוא שידר רק שידורי חובה מהמליאה ואת שאר הזמן ניצל לתוכניות אולפן שאינן קשורות בהכרח לכנסת. לערוץ החדש יש מטרה מוגדרת וחינוכית - לקדם את ערכי הדמוקרטיה ולקרב את הציבור לנבחרים שלו".

הזכיין שייבחר יוכל להשתמש במערכת, בציוד ובניידות השידור של ערוץ האם שלו, אך לא יוכל להעביר את השידור לאולפן שלו, לדוגמה לשידור מבזק חדשות. כל התכנים יהיו חייבים להיות בלעדיים לערוץ הכנסת. "עיתונאים ואנשי טלוויזיה מכל הערוצים יוכלו לשמש מגישים", אמר יו"ר צוות ההקמה דן לנדאו. "גם מגישי טלוויזיה של הערוץ הזוכה יוכלו להשתתף, אבל רק אם תדירות הופעתם לא תעלה על תדירות ההופעה של מגישים מערוצים אחרים".

למכרז שייערך לזיכיון הקבוע יוכלו לגשת גם גורמים שאינם בעלי רישיון לשידור חדשות. בין השאר, מתיר החוק לבעלי עיתונים יומיים להחזיק בערוץ הכנסת עד 49%. בינתיים, אם תזכה חברת החדשות של ערוץ 2 במכרז לזיכיון הזמני, יהיו ל"מעריב" ול"ידיעות אחרונות" אחזקות עקיפות, שכן הן נמנות עם הבעלים של זכייניות ערוץ 2 טלעד ורשת, בהתאמה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully