וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

טננבוים נחקר מאז הבוקר בפוליגרף

2.3.2004 / 19:00

החוקרים ערכו לו במשך שעות ארוכות סדרת בדיקות שנועדו לבחון את אמינות המידע שמסר. החקירה הסתיימה בשעות הערב. ח"כ רמון קרא לרמטכ"ל לשלול את דרגות טננבוים

בדיקת הפוליגרף של של אלחנן טננבוים הסתיימה הערב והוא הובל בחזרה למתקן "נעורים" של המשטרה בו הוא מוחזק מאז הוחזר לארץ בעסקת השבויים עם חיזבאללה. עוד היום אמורים לנתח חוקרים מצה"ל, מהשב"כ ומהמשטרה את תוצאות הבדיקות. ההערכה היא כי טננבוים יוחזק במתקן עד אמצע שבוע הבא. טננבוים נחקר בפוליגרף מאז שעות הבוקר.

חוקרי המשטרה והשב"כ החלו לערוך סדרת בדיקות פוליגרף לטננבוים, כדי לבחון את אמינות המידע שמסר בחקירתו, מאז שחתם על ההסכם עם המדינה. הבדיקה נערכת באחד ממתקני השב"כ. במשטרה סבורים שגרסתו בדבר עסקת הסמים נכונה בדרך כלל, לבד מטענתו כי לא היתה לו כוונה להגיע לביירות, אלא רק למפרץ הפרסי. עם זאת, בשב"כ ובמשטרה לא יודעים אם טננבוים התכוון להגיע לביירות לצורך עסקי הסמים, או שהתכוון לסחור במידע ביטחוני רגיש.

במשטרה אומרים כי לבד מתחושות בטן ומעט אינדיקציות חיצוניות, אין לחוקרים הוכחות שטננבוים לא מספר את האמת במלואה. לכן, לדבריהם, קיימת חשיבות רבה לבדיקות הפוליגרף. השאלה החשובה ביותר שטננבוים יישאל - האם לבד מעסקת הסמים, היו לו מטרות נוספות בנסיעתו למפרץ הפרסי. עוד יישאל אם ידע שהתחנה הבאה לאחר המפרץ, היא ביירות. שאלה נוספת שתוצג בפניו היא האם במהלכים שקדמו לשביו, הוא עמד בקשרים ישירים או עקיפים אם אנשי חיזבאללה.

שריד תובע הקמת ועדת חקירה

חברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת דנו הבוקר בפרשת אלחנן טננבוים. ח"כ חיים רמון (עבודה) קרא לרמטכ"ל, רב אלוף משה יעלון, לשלול מאלחנן טננבוים את הדרגות של אלוף משנה במילואים ולהורידו לדרגת טוראי. לדבריו, כל יום שעובר וטננבוים מחזיק בדרגה מבזה את צה"ל. בקול ישראל דווח כי הרמטכ"ל אמר שהוא אינו פוסל את האפשרות לשלול את דרגותיו של טננבוים, אולם הליך כזה יכול להתבצע רק לאחר הרשעה בדין.

ח"כ יוסי שריד (מרצ) תבע מהרמטכ"ל להקים בצה"ל ועדת חקירה שתבדוק בצורה מדוקדקת את עניינו של טננבוים. "איך הנוכל עלה למעלה? עליכם לחקור את עצמכם ולהעביר לוועדה שלנו את ממצאי החקירה ואת המסקנות המתבקשות", אמר שריד והוסיף: "הנחת העבודה צריכה להיות שטננבוים מסר מידע רגיש לחיזבאללה".

יו"ר הוועדה, ח"כ יובל שטייניץ, דחה עד כה דרישה של כמה מחברי הוועדה להקים במסגרת ועדת המשנה לשירותים החשאיים ועדת חקירה לבדיקת פרשת טננבוים. חבר ועדת המשנה, ח"כ אהוד יתום (ליכוד), אמר שאם לא ישתכנע מהמידע שיקבל מגורמי הביטחון, לא יהיה מנוס ועל ועדת המשנה יהיה לחקור את כל התנהלות הפרשה. יתום ציין כי גם הח"כים רמון ואילן ליבוביץ (שינוי) שותפים לעמדתו זו.

לטננבוים הובטחו חצי מיליון דולר

ממידע חדש שנחשף היום מחקירתו של אלחנן טננבוים, עולה כי הוא התבקש על ידי קייס עובייד, הערבי הישראלי שהיה שותפו לעסקים, לשמש כיועצו ליבוא סמים לישראל. עובייד ביקש מטננבוים להציע דרכים להברחת סמים לישראל במכולות, מבלי שהמכס יגלה זאת. השניים כינו את הפעולה: "יבוא סמים בדרכים חוקיות".

תמורת הייעוץ, הבטיח עובייד לטננבוים 150 אלף דולר. טננבוים סיפר כי הובטחו לו עוד 350 אלף דולר, אם העסקה היתה מצליחה. לטענת טננבוים, הוא נענה להצעה זאת, על אף שלא עסק מעולם בסמים, משום שהיה במצוקה כלכלית קשה ושקע בחובות של כחצי מיליון שקלים.

לאחר שסיכמו על עסקת הייעוץ, ביקש עובייד מטננבוים שייתן לו תמונות כדי להכין לו דרכון מזויף. חלק מהתמונות נשלחו לכתובת בארה"ב, שם ישב קאיד בירו, סוחר סמים. בירו ועובייד הם שתיכננו את חטיפתו של טננבוים, בין היתר כדי להביא לשחרורו של אביו של קאיד בירו, מוחמד, מהכלא בישראל.

בין ה-3 ל-4 באוקטובר 2000 טס טננבוים מישראל לבריסל, שם נפגש עם עובייד ובירו. השניים נתנו לו דרכון מזויף של ונצואלה. משם טס טננבוים לפרנקפורט, ורכש כרטיס טיסה הלוך ושוב לדובאי. הוא טס לדובאי בחברת התעופה "גולף אייר", ולטענתו עובייד לא ליווה אותו בטיסה זאת.

לפי גרסתו של טננבוים, בשדה התעופה בדובאי חיכתה לו מונית עם שמו, ולקחה אותו לווילה סמוכה. לאחר שהגיע למקום, התנפלו עליו כמה בני אדם - ומשלב זה הוא אינו זוכר מה אירע לו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully