וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האו"ם: לעיראק לא היה נשק אסור מ-94'

2.3.2004 / 15:57

דו"ח מסכם של האו"ם, שיפורסם היום, מחזק את מסקנותיו של דייויד קיי, לשעבר ראש צוות הפקחים האמריקאי. פרש כי הגיע למסקנה שבעיראק לא היה נשק להשמדה המונית לפני המלחמה

דו"ח של פקחי נשק מטעם האו"ם, האמור להתפרסם היום, אומר כי הפקחים אינם מאמינים שהיו בעיראק כלי נשק להשמדה המונית בכמויות משמעותיות אחרי 1994. כך מסרו לעיתון "יו.אס.איי טודיי" שני דיפלומטים שראו את המסמך.

הסקירה ההיסטורית של מאמצי הפיקוח בעיראק היא המחקר החיצוני הראשון שמאשר את מסקנתו של דייויד קיי, ראש צוות פקחי הנשק האמריקאיים לשעבר, כי לעיראק לא היה נשק אסור במהלך השנה שקדמה לפלישה האמריקאית. הדו"ח הזה מרחיק לכת מהמסמכים שהגיש האו"ם בנושא לפני המלחמה, בהם נכתב כי לא נמצאו כלי נשק, אולם כי עיראק טרם הסבירה מה עלה בגורלם של כלי נשק שידוע כי היו ברשותה בתום מלחמת המפרץ הראשונה, ב-1991.

הדו"ח, שיוצג בקווים כלליים במועצת הביטחון של האו"ם כבר ביום שישי הקרוב, מבוסס על מידע שנאסף במהלך יותר משבע שנות פיקוח של האו"ם בעיראק בטרם המלחמה האחרונה, ובנוסף גם על ממצאיו של קיי מהתקופה שאחרי המלחמה.

קיי דיווח באוקטובר כי צוותו מצא עשרות "פעילויות המקושרות לתוכניות נשק השמדה המונית", שעיראק היתה מחוייבת לגלות לפקחי האו"ם אך לא גילתה. עם זאת, קיי אמר כי לא עלה בידו למצוא את כל הנשק עצמם.

המחקר הנוכחי, המהווה חלק מהדו"ח הרבעוני של האו"ם על עיראק, מציין כי כישלונם של הצוותים האמריקאיים למצוא כלי נשק מקביל לממצאיהם של פקחי האו"ם שחיפשו במדינה מנובמבר 2002 עד מרץ 2003.

תוכנית הגרעין היתה רדומה

רבים בממשל בוש ביקרו את מאמצי הפיקוח של האו"ם בחריפות בחודשים שקדמו למלחמה. שר ההגנה האמריקאי אמר כי הפיקוח הוא "העמדת פנים". אולם דו"חות הפיקוח שהוגשו למועצת הביטחון לפני המלחמה על ידי האנס בליקס, לשעבר ראש פקחי הנשק של האו"ם, ושל מוחמד אל-בראדעי, ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, אומתו ברובם הגדול על ידי צוותי החיפוש של ארה"ב.

הממצאים המשותפים לשני הצדדים, מעבר להיעדרם של כלי הנשק המבוקשים, כולל את הסעיפים הבאים:

* תוכנית הנשק הגרעיני של עיראק היתה רדומה לחלוטין
* לא נמצאו כל ראיות לכך שהיו בידי עיראק כלי נשק כימיים או ביולוגים. בכירי האו"ם מאמינים כי הנשק הזה הומשד על ידי פקחי האו"ם או על ידי העיראקים עצמם בשנים שאחרי מלחמת המפרץ הראשונה.
* עיראק עסקה בניסיון לפתח טילים בעלי טווח גדול מ-150 הקילומטרים שהותרו לה על ידי האו"ם.

דמטריוס פריקוס, היו"ר המכהן של צוותי פיקוח הנשק של האו"ם, אמר בראיון כי הכישלון במציאת הנשק האסור בעיראק מאז הפלישה, סותר את הביקורת מצד הממשל כלפי מאמצי החיפוש של האו"ם לפני המלחמה. "אי אפשר לומר שרק האמריקאים או הבריטים או האוסטרלים שמחפשים כעת בעיראק הם החכמים, ושהאמריקאים, הבריטים והאוסטרלים שחיפשו קודם היו טיפשים", אמר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully