וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בריטניה מציעה להציב כוח רב לאומי ברצועה

2.3.2004 / 10:00

השר שלום ייפגש היום עם בלייר וסטרו, החוששים מהשתלטות החמאס על עזה ומבקשים לברר מה צפוי לאחר הנסיגה. ביקורת בממשל האמריקאי על המבצע להחרמת כספי טרור ברמאללה

שר החוץ, סילבן שלום, נפגש היום עם ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר ועם שר החוץ, ג'ק סטרו. הבריטים מעוניינים לברר מה צפוי להתרחש אחרי יציאתה של ישראל מהרצועה וחוששים כי יווצר ואקום. דווח כי לשלום תוצג הצעה להכניס לעזה כוח רב לאומי, כדי למנוע השתלטות של החמאס על השטח. לבריטים יש ספק גדול אם האמריקאים יהיו מוכנים להצעה כזו.

כתבי "הארץ" אלוף בן ונתן גוטמן מוסיפים:

הצוות המדיני הישראלי נפגש אתמול בוושינגטון עם היועצת לביטחון לאומי בבית הלבן, קונדוליסה רייס, שר החוץ קולין פאוול, ופקידים אחרים, לשיחות על "תוכנית ההתנתקות" של שרון, והתמורה שתקבל ישראל מארה"ב בעקבות הפינוי המתוכנן ברצועה ובגדה.

הצוות הישראלי כלל את מנהל לשכת ראש הממשלה, דב וייסגלס, ובהשתתפות היועץ לביטחון לאומי, גיורא איילנד והשגריר דני איילון. בסיכום הוחלט לקיים סבב נוסף בדרג פקידותי, לפני ביקור שרון בוושינגטון שמתוכנן עקרונית לסוף החודש. האמריקאים מבקשים שהביקור יתקיים רק כשתהיה לישראל תמונה מלאה של תוכנית ההתנתקות, הכוללת לוח זמנים לביצוע, הגדרות של היקף הפינוי והתחייבות שלא להעביר את המתנחלים שיפונו מהרצועה לגדה.

האמריקאים התלוננו על עדכון לקוי לפני ואחרי המבצע

שרון מבקש להגיע לסיכום כתוב עם ארה"ב, שלפיו ישראל לא תידרש לנהל מו"מ על תוכנית מדינית כלשהי, עד לחילופי ההנהגה הפלסטינית. שרון גם מבקש כי יותר לישראל לבנות בגושי ההתנחלויות של אריאל, גוש עציון ומעלה אדומים, המיועדים לסיפוח בעתיד. בתמורה תפנה ישראל התנחלויות ותקרב את הגדר לקו הירוק.

פקידים אמריקאים מתחו ביקורת חריפה על המבצע להחרמת כספי טרור ברמאללה, שערכה ישראל בשבוע שעבר. במבצע הוחרמו 37 מיליון שקל וישראל הודיעה שהכסף ישמש "למטרות הומניטריות בשטחים". בממשל טענו, שהפעולה פוגעת במעמד שר האוצר הפלסטיני, סאלם פיאד, מסכנת את יציבות הבנקים, ומביכה את ירדן (אחד הבנקים היה "בנק קהיר-עמאן").

ארה"ב התלוננה שישראל לא עדכנה על כוונתה לנקוט אמצעים חסרי תקדים כאלה. לדבריהם, גם הדיווח שנמסר לאחר הפעולה לקה בחסר. ישראל טענה, שהעבירה לממשל בצינורות מודיעיניים מידע על השימוש בכספים למימון הטרור.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully