וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המדינה גייסה בארה"ב כ-500 מיליון דולר

אמיר טייג

26.2.2004 / 22:31

האוצר הנפיק אג"ח ל-10 שנים שנמכר ל-80 גופים מוסדיים אמריקאים. החשב הכללי באוצר: "אני סמוך ובטוח שמגמת הגידול בהשקעות של זרים בישראל תתגבר בתקופה הקרובה"


ירון זליכה, החשב הכללי, ומשנהו, אלדד פרשר, השלימו לפני שעה קלה בהצלחה הנפקת אג"ח של ממשלת ישראל בארה"ב בסך 500 מיליון דולר ל-10 שנים בתשואה של 5.2%. החתמים שהובילו את ההנפקה היו: Citigroup ו-UBS. פרמיית הסיכון של מדינת ישראל המשתקפת במרווח בהנפקה עמדה על 1.15% מעל אג"ח של ממשלת ארה"ב לתקופה דומה.

יש לציין כי בהנפקה הדולרית הקודמת של ממשלת ישראל שבוצעה ביוני 2003, המרווח היה גבוה יותר ועמד על 1.53% מעל איגרת חוב של ממשלת ארה"ב לתקופה דומה. ירידה זו של המרווח משקפת את ירידת הסיכון של הכלכלה הישראלית כפי שנתפסת בעיני המשקיעים הזרים. באוצר ציינו כי ההנפקה נמכרה לכ-80 גופים מוסדיים מארה"ב, אירופה והמזרח הרחוק.

עוד ציינו באוצר כי הנפקה זו נעשתה במסגרת התוכנית האסטרטגית של אגף החשב הכללי לחיזוק מעמדה הכלכלי של ישראל בעולם, וזאת על ידי חשיפה למשקיעים וגופים מוסדיים חדשים תוך יצירת נקודת התייחסות חדשה לאג"ח של גופים וקונצרנים ישראלים, העלאת הסחירות והנזילות של אג"ח ישראליות בחו"ל, משיכת משקיעים זרים חדשים להיכרות ארוכת טווח עם המשק הישראלי והרחבת הקשרים עם משקיעים קיימים.

בתום ההנפקה אמר זליכה כי המשקיעים התרשמו מאוד מהמהלכים הכלכליים שמוביל שר האוצר במיוחד בתחום הפנסיה, ההפרטה וצמצום הסקטור הציבורי וכי הוא סמוך ובטוח שמגמת הגידול בהשקעות של זרים בישראל תתגבר בתקופה הקרובה. זאת ועוד, זליכה הביע את שביעות רצונו מהשגת היעדים האסטרטגים של ההנפקה - מרווח נמוך במיוחד, הנוסף על ריבית בסיס בשפל ופיזור ההנפקה ברחבי העולם.

הנפקה זו הינה שלב ראשון בתוכנית הגיוס של הממשלה בחו"ל לשנת 2004 בהיקף של כ-5 מיליארד דולר, מזה כ-2.5 מיליארד דולר בערבות ממשלת ארה"ב וכ-1.25 מיליארד דולר באמצעות ארגון הבונדס.

שר האוצר נתן ברכתו על ההנפקה המוצלחת ואמר כי זוהי הוכחה נוספת לכך שמשקיעים בעולם וחברות הדירוג מביעים אמון בתוכנית הכלכלית ארוכת הטווח של ממשלת ישראל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully