וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"ועידת האוזון" הסתיימה בכישלון

16.11.2003 / 15:40

בשיחות האו"ם בניירובי ביקשו נציגי ארה"ב להגדיל השימוש בחומר הדברה הפוגע באוזון, במקום להפחית אותו. ארגונים סביבתיים הביעו דאגה שמדינות נוספות ילכו בעקבותיה

ועידת האו"ם בנושא ההגנה על שכבת האוזון שהתקיימה בקניה הסתיימה בסוף השבוע ללא חתימה על הסכם. זאת, כיון שארה"ב ביקשה להמשיך להשתמש בחומר כימי העשוי לפגוע באוזון – בו הסכימה להפסיק להשתמש בעבר.

חברי המשלחת האמריקאית לשיחות שהתקיימו בניירובי טענו כי החקלאים בארצם מוכרחים להמשיך להשתמש בחומר כימי מסוג "מתיל ברומיד", אך נציגי המדינות האחרות סירבו להתיר את המשך השימוש בחומר. מדינות מפותחות כבר צמצמו את היקף השימוש שלהן בחומרים כימיים ב-70%, והתחייבו להמשיך לצמצם עוד את השימוש עד שנת 2005.

במהלך הוועידה ביקשו מספר מדינות הקלות בסעיפים מסוימים עליהם חתמו ב"פרוטוקול מונטריאול" – ההסכם הבינלאומי לכימיקלים הפוגעים באוזון. ואולם ארה"ב הגדילה לעשות, כשביקשה להגדיל את השימוש במתיל ברומיד בשנת 2005, במקום להגביל השימוש בו. בקשת ארה"ב עוררה חשש שהאמריקאים לא יעמדו בהתחייבויות הנוגעות להגנה על האוזון.

למרות בקשתה החריגה הביעה ארה"ב מחויבות לשמירה על פרוטוקול מונטריאול. תנועות לאיכות הסביבה הביעו דאגה שאם ארה"ב תרשה לעצמה להפר את הפרוטוקול, מדינות עניות ילכו בעקבותיה ויתעלמו ממנו. בבי.בי.סי דווח כי בעקבות הויכוח תתקיים ועידה מיוחדת בנושא בשנה הבאה.

מתיל ברומיד משמש בחקלאות להדברת מזיקים, והחקלאים בארה"ב טוענים כי אין תחליף אפקטיבי לחומר הזה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully